Reke zasad mirne, redovna odbrana samo na Tamišu
NOVI SAD: Na velikim rekama koje protiču kroz Vojvodinu trenutno nema problema, saopštili su u “Vodama Vojvodine”.
Kako ističu, redovna obrana od poplava sprovodi se jedino na oko 62 km reke Tamiš, gde je vodostaj u opadanju. Vodostaji ostalih reka su ispod merodavnih kota za proglašenje redovne odbrane od poplava i kreću se u okvoru proseka karakterističnih za ovo doba godine, a stručne službe JVP „Vode Vojvodine“ aktivno prate stanje na terenu. Ostale manje reke u Srbiji su u stagnaciji.
Na osnovu prognoza dobijenih od Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), od nedelje, 12. maja, do utorka, 14. maja, nad teritorijom Zapadne Srbije i Vojvodine očekuje se pojava ciklona koji će doneti povećanu količinu padavina. Prognozirano je da će u prva tri dana pasti u proseku između 50 i 80mm kiše, što predstavlja mesečni prosek za teritoriju Srbije. U skladu sa prognozom RHMZ-a, izdato je obaveštenje vodoprivrednim preduzećima u Vojvodini da se preduzmu sve pripremne radnje predviđene Operativnim planom i normativima za sprovođenje odbrane od poplava.
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova izdao je ranu najavu obilnih padavina za područje Srbije, i poručio da su štabovi za vanreedne situacije spremni, pošto se očekuje da će pasti i preko 80mm kiše, uglavnom u zapadnim i centralnim krajevima Srbije, poznatim po bujičnim rekama. Republički hidrometeorološki zavod Srbije izdao je upozorenje, u kojem se ističe da će vodostaj na Kolubari, Jadru, Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru, Resavi, kao i na gornjim tokovima Južne i Zapadne Morave sa pritokama od 13. do 16. maja biti u umerenom i većem porastu, s mogućnošću dostizanja i prevazilaženja upozoravajućih nivoa.
Problem predstavlja i očekivani dotok vode iz Bosne i Hercegovine, gde se od 12. do 14. maja očekuju obilne padavine koje mogu da izazovu poplave, izjavio je direktor Agencije za vodno područje reke Save u Federaciji BiH Sejad Delić. Od sinoć je zato uvedeno dežurstvo kako bi stanovnici BiH na vreme bili obaveštavani. U Agenciji je održan sastanak sa direktorima Federalne uprave civilne zaštite, Hidrometeorološkog zavoda FBiH i Zavoda za geologiju FBiH sa kojeg je poručeno da su nadležne institucije spremne da odgovore ako dođe do poplava.
Da će doći do poplava ne možemo sa sigurnošću da prognoziramo. jer se vreme menja iz časa u čas. Prema trenutnim informacijama, najrizičnije su Sana, Una, Usora i Spreča, rekao je direktor Hidrometerološkog zavoda FBiH Almir Bijedić.
Očekuje se zato da će Sava značajno da poraste, ako se ove reke ranije ne izliju.
Trenutno, vodostaj Dunava je u manjem porastu i stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna četiri dana. Vodostaj Tise je u stagnaciji i manjem porastu sa tendencijom umerenog porasta naredna tri dana. Vodostaj Save je u porastu s tendencijom porasta naredna četiri dana. Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji i manjem opadanju sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana. Vodostaj na Dunavu, Tisi i Savi je u domenu srednje niskih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za maj.
I. V.