Tema Dnevnika: U vlasništvu Pokrajine 2.557 objekata
NOVI SAD: U toku 2018. godine, na zahtev Uprave za imovinu, sproveden je upis prava javne svojine u korist Autonomne Pokrajine Vojvodine na ukupno 158 objekata.
Od toga su 33 ustanove obrazovanja, učeničkog i studentskog standarda, 37 ustanova zdravstvene i socijalne zaštite, 67 je stečeno naplatom potraživanja Fond za razvoj AP Vojvodine, 12 naplatom potraživanja Garancijskog fonda APV, dva objekta stečena su naplatom potraživanja Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo i sedam naplatom potraživanja Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, stoji u Godišnjem izveštaju o upravljanju i raspolaganju javnom imovinom u svojini AP Vojvodine za prošlu godinu, koji je usvojen na poslednjoj sednici pokrajinskog parlamenta.
Zaključno s 31. decembrom 2018. godine, pravo javne svojine u korist AP Vojvodine upisano je na ukupno 2.557 objekta: 169 ustanova obrazovanja i učeničkog i studentskog standarda (ukupno 917), 54 ustanove zdravstvene i socijalne zaštite (ukupno 1.004), pet ustanova u oblasti kulture (ukupno devet), dva reprezentativna objekta (gostinska vila Ravne i gostinska vila Sremska Kamenica), 11 administrativnih i posebnih delova administrativnih objekata (ukupno 27), jednoj porodičnoj stambenoj zgradi u Zvečanskoj ulici 40 u Beogradu, dva lokala u Dušana Vasiljeva 11–15 u Novom Sadu, jednom poslovnom prostoru u Dositeja Obradovića 13 u Pančevu, devet službenih stanova i 11 ostalih stanova u Novom Sadu.
Vojvodina je upisana kao vlasnik ukupno 356 objekata koje je stekla naplatom potraživanja Pokrajinskog fonda za razvoj, a nekretnine stečene na taj način nalaze se u 37 od 45 vojvođanskih opština. Najviše objekata je na području opština Oyaci – 46, Novi Bečej – 37 i Vrbas – 26.
U toku 2018. godine AP Vojvodina se kao nosilac prava javne svojine upisala na 157 katastarskih parcela neizgrađenog i izgrađenog građevinskog zemljišta, od čega su najviše – 113 – koristila javna preduzeća, 32 parcele su stečene naplatom potraživanja, osam su koristile ustanove zdravstvene i socijalne zaštite, dok su četiri ranije koristile ustanove u oblasti kulture, administrativni i reprezentativni objekti. Zaključno s 2018. godinom, Autonomna Pokrajina Vojvodina upisana je na građevinskom zemljištu na ukupno 2.017 katastarskih parcela, ukupne površine 2.238 hektara, 14 ari i 15 kvadratnih metara.
Odredbama Zakona o javnoj svojini propisano je da su državni putevi II reda u svojini autonomne pokrajine na čijoj su teritoriji. Uredbom o kategorizaciji državnih puteva predviđena su 54 državna puta 2. reda u APV, i to 19 puteva 2.B reda i 35 puteva 2.A reda. Upis prava svojine u celosti ostvaren je samo na četiri puta 2.A reda, odnosno devet putnih pravaca puteva 2.B reda, dok se u svim ostalim slučajevima vode postupci upisa.
U izveštaju se navodi da najveće probleme u postupku upisa javne svojine Vojvodine na državnim putevima drugog reda, između ostalog, predstavljaju nedostavljanje podataka o katastarskim parcelama preko kojih prelaze trase puteva 2. reda; nerešeni imovinskopravni odnosi na velikom broju parcela preko kojih prelaze trase puteva (parcele se u katastarskom operatu vode kao pašnjaci, poljoprivredno i šumsko zemljište, parcele u svojini fizičkih i pravnih lica...); delovi trase pojednih puteva nisu ucrtani u katastarskom operatu; „preklapanje“ državnog puta 2. reda s državnim putevima 1. reda koji su u javnoj svojini Republike Srbije; određene deonice puteva nisu ni izgrađene (po dobijenim podacima Katastra)...
U toku 2018. godine na dve parcele u javnoj svojini AP Vojvodine, na trasi državnog puta 2.A reda, oznake puta 126: Ruma – Putinci – Inđija – Stari Slankamen i na pet parcela na trasi državnog puta 2.A reda, oznake 127: Putinci – Stara Pazova – Stari Banovci izvršen je administrativni prenos u javnu svojinu Republike Srbije, a u korist „Infrastruktura železnice Srbije“, radi rekonstrukcije, modernizacije i izgradnje pruge Beograd – Novi Sad – Subotica – granica Mađarske. Sve parcele na kojima je to učinjeno su na teritoriji opštine Inđija.
Vojvodina je upisana kao vlasnik ukupno 356 objekata koje je stekla naplatom potraživanja Pokrajinskog fonda za razvoj, a nekretnine stečene na taj način nalaze se u 37 od 45 vojvođanskih opština. Najviše objekata je na području opština Odžaci – 46, Novi Bečej – 37 i Vrbas – 26.
Jedna od ocena u izveštaju je da je Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o javnoj svojini, koji je stupio na snagu 17. decembra 2018. godine, pojednostavljen postupak upisa prava javne svojine. Tim izmenama, odnosno smanjenjem administrativnih procedura, trebalo bi da se ubrza postupak upisa prava javne svojine, te se očekuje da će u 2019. godini imovina u vlasništvu APV biti još uvećana.
U Izveštaju o upravljanju i raspolaganju javnom svojinom AP Vojvodine konstatuje se da je za upis imovine jedan od problema neregulisanost pojedinih oblasti, pravne praznine u određenim pitanjima, međusobna neusaglašenost odredaba zakona koji regulišu različite oblasti: vode, šume, poljoprivredno zemljište, putevi i drugo, „te je u budućem periodu potrebno posvetiti dodatnu pažnju tim pitanjima“.
„Bitno je istaći da je u rešavanju tih problema neophodna aktivna saradnja pokrajinskih i republičkih organa. Istovremeno, potrebno je nastaviti normativnopravni proces, te postojeća rešenja poboljšati izmenama i dopunama propisa na nivou AP Vojvodine, a vezano za upravljanje javnom svojinom, korišćenje službenih vozila i slično. Ništa manje važno nije ni pitanje upisa prava javne svojine AP Vojvodine, koji je i dalje u toku“, navodi se, između ostalog, na kraju izveštaja o kojem su se izjašnjavali poslanici Skupštine Vojvodine.
Ističe se i da rokovi koji su određeni zakonima koji regulišu oblast javne svojine predstavljaju poroblem za pokrajinske organe jer kod velikog broja nepokretnosti, što se naročito odnosi na kanalsku mrežu na teritoriji pokrajine koja nije deo plovnih puteva, „desetinama godina nisu uređeni imovinskopravni odnosi i objekti kao takvi nisu upisani u Katastar nepokretnosti“. Ističe se i da se donošenjem novog Zakona o putevima izmenila situacija u pogledu upisa javne svojine na državnim putevima koji mogu biti u javnoj svojini APV, ali da će Uprava za imovinu AP Vojvodine, u skladu sa svojim kapacitetima, „preduzimati sve aktivnosti radi obezbeđenja podataka i dokumentacije pogodne za upis tih nepokretnosti u javnu svojinu Autonomne Pokrajine Vojvodine“.
Aleksandar Savanović