Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Brnabić: Nikada ne zaboraviti zločine u Jasenovcu

05.05.2019. 15:27 16:42
Piše:
Foto: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić na obeležavanju stradanja u Donjoj Gradini  Foto: Tanjug/video

Obeležavanju stradanja u Donjoj Gradini prisustvuju najviši zvaničnici Republike Srpske i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. 

DONJA GRADINA:  Prisustvo u Donjoj Gradini, najvećem stratištu ustaškog logorskog sistema zločina Jasenovac u Drugom svetskom ratu, iz godine u godinu, zauvek, naša je obaveza, naša odgovornost, i potvrda da se ti zločini nikada ne zaborave, izjavila je danas srpska premijerka Ana Brnabić u Donjoj Gradini.

Ona je istakla da je to i zalog za budućnost u kojoj će se ceniti život i sloboda, ljubav prema otadžbini, ali i ljubav i poštovanje prema drugom ljudskom biću bez obzira na veru, naciju, verovanje, ili sve različitosti.



 U Spomen području Donja Gradina obeležava se Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac, a obeležavanju prisustvuje premijerka Srbije Ana Brnabić. Obeležavanje je počelo služenjem liturgije u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici, nakon čega su položeni venci na grobnom polju Topole.



Vence su položili predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, premijerka Srbije Ana Brnabić, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer RS Radovan Višković , kao i predsednik Skupštine RS Nedeljko Čubrilović i ministri u vladama RS i Srbije.Na grobnom polju Hrastovi služen je pomen srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama ubijenim u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora, preneo je RTRS. 



Parastos srpskim žrtvama služio je patrijarh srpski Irinej, nakon čega je upućena jevrejska i romska molitva. Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora. Logor Donja Gradina, jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, i bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma NDH. 



Prostirao se na 116 hektara, sa skoro 65.000 kvadratnih metara masovnih grobnica. Na osnovu prvih ekshumacija, koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Jugoslavije, a koje je potvrdio centar "Simon Vizental", zaklučeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo - 500. 000 Srba, 80. 000 Roma, 32. 000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti. 



U Memorijalnom kompleksu Jasenovac, koji danas pripada Hrvatskoj, kao žrtve su navedeni samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih. Među stradalima za 1. 337 dana postojanja logora Jasenovac bilo je više od 20. 000 dece. Obeležavanju stradanja u Donjoj Gradini prisustvuju najviši zvaničnici Republike Srpske i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. 

Prof. Grajf: Dići glas protiv antisemitizma i neo-ustaštva



DONJA GRADINA:  Okruženi smo rastućim talasom revizije istorijskih događaja iz Drugog svetskog rata i pokušaja da se poreknu zločini počinjeni protiv Srba, Jevreja, Roma i antifašista, kao i da se na međunarodnom nivou umanji broj žrtava, rekao je danas prof. dr Gideon Grajf, ekspert za logore smrti Aušvic, Majdanek i Jasenovac i viši naučni saradnik instituta za Holokaust "Šem olam".



U Spomen području Donja Gradina, na obeležavanju Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac, Grajf je istakao da potomci žrtava treba da dignu glas protiv zastrašujućeg trenda antisemitizma i revizije istorije Drugog svetskog rata svuda u svetu.



Prof. Grajf je istakao da svesrdno podržava borbu protiv glorifikacije nacizma, a naročito protiv pojave neo-ustaštva. 



"Moja dužnost da pišem o problemu neo-nacizma i neo-ustaštva je još važnija sada u vreme kada se antisemitizam ponovo javlja u Evropi, kada se jevrejski narod sve više oseća ugroženim i kada jevrejske, srpske, romske i antifašističke organizacije u Hrvatskoj bojkotuju državne komemoracije u Jasenovcu još od 2016. godine", ukazao je on.



Prema njegovim rečima, danas smo okupljeni ovde kako bismo odali počast žrtvama rata svuda u svetu, a naročito jasenovačkim žrtvama u Drugom svetskom ratu, koje su simbol mučeništva kakvog nije bilo u istoriji civilizacije.



"Danas smo se okupili kako bismo digli glas protiv ratova i monstruoznih ratnih zločina i kako bismo podigli svest o izazovima pred kojim se nalazi čovečanstvo danas, a naročito protiv revizionizma i njegovih opasnih posledica", dodao je profesor.



On je rekao da je moralna dužnost i obaveza svih nacija da ne dozvole da se jasenovačko mučeništvo ponovi. 



"Ratovi i pitanje rehabilitacije ideologija koje sadrže versku, rasnu i druge vrste netrpeljivosti treba da brinu svaku osobu na planeti. Mi treba da mobilišemo međunarodnu javnost kako bi ona doprinela naporima Ujedinjenih nacija da sačuvaju univerzalne vrednosti čovečanstva. Naša je moralna dužnost da budemo ovde danas u ime Srba, Jevreja, Roma i antifašista koji su brutalno ubijeni, a posebnu dužnost imamo prema više od 20.000 ubijene dece čija je jedina krivica bila to što su se rodili kao Srbi, Jevreji ili Romi", istakao je Grajf. 



On je naveo da je u tom cilju, u pismu Specijalnom izvestiocu za ljudska prava Ujedinjenih nacija Bačelet Heria, izrazio najdublju zabrinutost zbog rastućeg trenda neo-ustaštva, naročito među mladima.



"Zatražio sam od nje da preduzme mere u njenoj nadležnosti kako bi se stalo na kraj javnoj upotrebi pozdrava ''Za dom spremni'', kao i ustaških simbola poput šahovnice sa prvim belim poljem, koja je dokazani nacistički ustaški grb iz Drugog svetskog rata. Takođe sam iskazao zabrinutost u vezi sa okupljanjima u Blajburgu u Austriji koje organizuju neo-ustaški pokreti", rekao je Grajf. 



On je naveo da je ustaški režim je bio jedan od najsmrtonosnijih režima u 20. veku i zapitao da li su naše demokratije danas dovoljno jake da se odupru nasilnim trendovima u svetskoj politici i u međunarodnim odnosima između država.

Cvijanović: Jasenovac-simbol genocida i istorijska rana

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je danas da je Jasenovac, kao mesto najmasovnijeg stradanja Srba u Drugom svetskom ratu, simbol genocida i ogromna istorijska rana koja nikada neće do kraja zaceliti i da je nastao na stranicama "mržnje, bolesne, mračne ideologije i konceptu istrebljenja".



"Stradanje koje se ovde desilo više je od genocida, a ni pravna, ni moralna terminologija ne poznaju primerenu kvalifikaciju za zlodela, neljudskost i svirepost metoda kojima su vršene egzekucije ili za ideološko-politički koncept koji je iza toga stajao", rekla je Cvijanovićeva na ceremoniji u Donjoj Gradini.



Prema njenim rečima, strahota ovih zločina se ne ogleda samo u zastrašujućem broju nevinih žrtava koje su ubijene na najsvirepiji način, već i u činjenici da se radilo o institucionalnom, unapred planiranom genocidnom projektu Nezavisne Države Hrvatske, čiji je krajnji cilj bio fizičko uništenje srpskog, kao i jevrejskog i romskog naroda.



Ona je naglasila da će u istoriji ostati zabeleženo da su se čak i po zlu čuveni nacisti zgražavali nad metodama koje su ustaše primenjivale tokom masovnih egzekucija u logorima smrti, ali i za vreme brojnih drugih krvavih pohoda.



Po oceni istoričara, navela je predsednica RS, Jasenovac po svireposti i brutalnosti bio je daleko gori od Aušvica i drugih logora smrti u Evropi tokom Drugog svetskog rata, kao i da su jedino na prostoru NDH postojali logori za decu.



Cvijanovićeva je podsetila da će na osnovu dogovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika vlade Srbije i Republike Srpske zajednički finansirati izgradnju spomen-područja i memorijalnog kompleksa u Donjoj Gradini, koja je bila najveće stratište jasenovačkog logora smrti, što će značajno doprineti njegovanju kulture sećanja i promociji istine.



Ona je podsetila da je ogromna cena plaćena za slobodu i u proteklom ratu, ali i napomenula da bi bila i mnogo veća da nije bilo Republike Srpske, zbog čega je važno čuvati i jačati njene institucije, a u okviru BiH očuvati balans potreban za normalnu koegzistenciju i saradnju.



Cvijanovićeva je zahvalila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Narodnoj skupštini i Vladi Srbije, jer zajedno sa Srpskom obeležavaju važne datume iz prošlosti, ali i za podršku koju Srbija pruža opštinama u Republici Srpskoj kroz finansiranje različitih projekata.

Dodik: Strašno stradanje u Jasenovcu ne sme biti zaboravljeno

DONJA GRADINA: „Monstruozno stradanje u jasenovačkim logorima ne sme biti zaboravljen i zato je srpska država sinonim za slobodu srpskog naroda, rekao je danas predsjedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik.



Dodik je podsetio na zlo ustaškog režima i monstrouzna stradanja u Jasenovcu i Donjoj Gradini, prije svega srpskog, ali i svih ostalih naroda, prenosi RTRS.



"Tek 27 godina obeležavamo strašno stradanje koje se dogodilo pre više od 70 godina u Drugom svetskom ratu. To govori o tome da se htelo sakriti strašno stradanje Srba, Jevreja i Roma, među kojima je bilo i 20.000 dece", naglasio je Dodik.



On je istakao da su deca ubijana na najmonstruoznije načine, da su živa stavljana u vreće, koje su zavezane bacane u reku Savu i poručio da se teško može naći oprost u srcu za ustaše i režim koji je počinio tolike zločine.



"Oni su pobili milion ljudi, i ništa! Kako je moguće da je nekom presuđeno čim je rođen. Ko ima to pravo? Onda nam pametuju kako treba da smanjimo broj žrtava zbog mira i budućnosti. Kako da prebrojimo one koji su spaljeni, bačeni u Savu. Njima je to važno, ali nama treba da bude još važnije", istakao je Dodik.



Rekao je da je državni projekat NDH bio da pobije ceo jedan narod. 



"Kada bi se pisala istina, ta knjiga bi trebalo da ima 700.000 stranica, imena, ljudi koji su tu pobijeni. Kada bi u srednjem veku to činio Dante, on bi rekao da je to pakao. A u 20. veku kada su to ustaše i fašisti napravili, to se zove genocid i holokaust", poručio je Dodik.



On je istakao da je ipak, kao i uvijek, život pobjedio zlo.



"Nisu uspeli da nas zatru, zato mi danas ovde živimo i učimo o stradanju, da nam se nikada više, i ne samo nama, već bilo kome, ovkavo zlo ne ponovi", naveo je Dodik.



On je ocenio da je važno to što Republika Srpska i Srbija zajedno obeležavaju Dan sećanja na stradanje jasenovačkih žrtava, napominjući da je od izuzetnog značaja to što će dve zemlje u Donjoj Gradini sagraditi veliki memorijalni kompleks da bi sećanje na nevino stradale bilo sačuvano.

Piše:
Pošaljite komentar
Brnabić: Berlin i Pariz nisu zamena za Briselski dijalog

Brnabić: Berlin i Pariz nisu zamena za Briselski dijalog

30.04.2019. 19:57 20:36
Ana Brnabić o štrajku glađu Maje Pavlović: Spremna sam da pomognem 

Ana Brnabić o štrajku glađu Maje Pavlović: Spremna sam da pomognem 

25.04.2019. 19:37 20:00
Brnabić: Stabilnost i mir preduslovi privrednog rasta

Brnabić: Stabilnost i mir preduslovi privrednog rasta

23.04.2019. 11:22 12:31