Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mikrosateliti vode nas u svetsku orbitu

30.04.2019. 08:48 08:57
Piše:
Foto: Roskosmos

Kada grupa entuzijasta i zaljubljenika u antene, rakete i satelite, udruži snage, rezultati mogu da budu zapanjujuće veliki.

Tako je ekipa, okupljena oko organizacije zanimljivog naziva – Komitet za razvoj svemirskog programa Srbije, uspela da našu zemlju svrsta među retke koje će, početkom sledeće godine upisati prvu svemirsku misiju u istoriji. Ovakav iskorak Srbije u svemirsku eru rezultat je i opšte globalizacije, naučne saradnje na svim nivoima, a ogroman potencijal prepoznala je i Vlada Srbije, čije je Ministarstvo za tehnološke inovacije, na čelu sa dr Nenadom Popovićem, zainteresovano za projekte ovih mladih naučnika.

U italijanskom gradu Bergamu 16. avgusta 2018. godine potpisan je ugovor između Komiteta i kompanije GP Advanced Projects iz oblasti svemirskog inženjeringa, odnosno, potpisan je ugovor o saradnji u FEES (Flexibile Experimental Embedded Satelite) programu. Tako će od 1. kvartala 2020. godine Srbija zvanično imati svoju misiju u svemiru, lansiranjem satelita FEES u nisku Zemljinu orbitu -  kaže Dušan Radosavljević iz Komiteta za razvoj svemirskog programa. - Visina je 575km, a orbita je SSO (Sun Synchronius Orbite). Sve će biti izvedeno ruskom raketom “sojuz” s kosmodroma “Bajkonur” u Kazahstanu ili “Vastočni” u Rusiji. Italijanska strana se obavezala da će finansirati i izraditi taj satelit, a mi smo u obavezi da uspostavimo mrežu zemaljskih stanica na globalnom nivou, tačnije, da imamo funkcionalnu najmanje jednu zemaljsku stanicu na svakom kontinentu osim Antarktika, uz pokrivanje svih troškova.

Kako ističe Radosavljević, ova zajednička italijansko-srpska misija uz rusku podršku omogućiće Srbiji da podatke koje šalje FEES satelit prima mnogo češće nego da je u upotrebi samo zemaljska stanica u Srbiji ili Italiji. Ovaj satelit ima više GPS uređaja, antena, senzora i kamera, namenjenih raznim vrstama testiranja.

FEES satelit, čiji je form factor 0.3U, pored podataka važnih za Italiju, slaće podatke koji se tiču samo naše zemlje, odnosno, koje smo mi definisali kao neophodne i na koje zadržavamo sva prava – kaže Dušan i dodaje da je u ovom trenutku FEES satelit u fazi završnog testiranja, dok je mreža zemaljskih stanica infrastrukturno postavljena i predstoji testiranje i softversko umrežavanje.


Saradnja s Mađarskom

Krajem januara, predstavnici Komiteta, na poziv prof. dr Andraša Gšvinta sa budimpeštanskog Tehničkog univerziteta, prisustvovali su sastanku radi uspostavljanja saradnje između Srbije i Mađarske u oblasti svemirskog inženjeringa. Sastanku je prisustvovala i predstavnica mađarskog Ministarstva spoljnih poslova zadužena za mađarski svemirski program dr Oršolja Ferenc i rukovodilac mađarskih zemaljskih stanica Emil Hodl. Dogovoreno je da se Komitetu ustupe na korišćenje laboratorija na Univerzitetu i mađarske zemaljske stanice (antene), kao i da se započnu aktivnosti koje za cilj imaju formiranje timova za izradu mađarsko-srpskog satelita. Mađarska vlada obezbedila je 40.000 evra za izradu HUN-SRB satelita, a napravljen je plan realizacije saradnje s partnerima iz Budimpešte i našim organima vlasti.


Miloslav Miškar, koji vodi hardverski deo FEES programa, odnosno, sve što se tiče antena i komunikacija kako sa satelitima tako i sa međunarodnom svemirskom stanicom, kaže da se intenzivno radi na poboljšanju tehničkih karakteristika naše opreme.

Sprovodili smo dodatna testiranja pre nego što smo našu glavnu zemaljsku stanicu u Novom Sadu i našu bekap zemaljsku stanicu na Aerodromu “Veliki Radinci” dodali SATNOGS mreži koju vode Grci. Za potrebe FEES satelita naše zemaljske stanice biće potpuno funkcionalne za telekomandu, odnosno za donjnlink i uplink. Ovim je Srbija dospela među retke zemlje koje će imati ovakvu mrežu, a ona može biti upotrebljena i za druge satelite, odnosno misije.

Važno je istaći da smo dobili pravo da koristimo italijanske podatke, prvenstveno za nastavak razvoja kapaciteta u Srbiji u oblastima obrazovanja, infrastrukture, pa i nacionalnih projekata. Srbija je na međunarodnom nivou prepoznata kao potencijal jer je uz podršku, pomoć i razumevanje prijatelja Komitet napravio naš satelit, to jest satelit s našim pasošem, klase FEMTO koji će, ubrzo nakon početka realizacije FEES programa biti spreman za lansiranje.

Zahvaljući saradnji s Aeroklubom Sremska Mitrovica na ovom aerodromu se sprovode operativno-tehničke aktivnosti Komiteta iz svemirskog inženjeringa, ali i one vazduhoplovno-raketne i komunikacione. Među važnim projektima je i Program WQM (Water Quality Management), odnosno sistem monitoringa kvaliteta površinskih voda u realnom vremenu i sistem ranog upozoravanja, čiji smo mi takođe autori. Ovo je jedan od aplikativnih programa, poput programa UNITY, koji vodi Željko Kalem. Program UNITY predstavlja odgovor na sve veću potrebu pojedinaca i grupa za lakšim pristupom svemiru, kako bi se postigao održiv napredak u njihovom radu i razvoju ove oblasti. Tehnički, program UNITY baziran je na CubeSat standardima, i omogućava jeftino lansiranje satelita u različite orbite.

Ivana Vujanov

 

Piše:
Pošaljite komentar
SVEMIRSKI PROGRAM U SRBIJI Uče decu da šalju satelite u orbitu

SVEMIRSKI PROGRAM U SRBIJI Uče decu da šalju satelite u orbitu

15.04.2019. 08:44 16:30