NEGUJMO SRPSKI JEZIK Ćirilica se čuva korišćenjem
BEOGRAD: Četiri godine akcije „Negujmo srpski jezik“ na očuvanju i zaštiti srpskog jezika, pisma, opšte jezičke kulture i pismenosti obeleženo je danas u Biblioteci grada Beograda i najavljen je njen još snažniji nastavak širom Srbije i dijaspore, uz poruku da se ćirilica čuva samo korišćenjem.
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević istakao je da je važno što su akciju prihvatili mladi ljudi i što se ona proširila izvan formalnih i institucionalnih okvrira.
Očekujemo u godinama ispred nas da se akcija razbokori u različitim pravcima, rekao je on.
Vukosavljević je ukazao da kultura govora u Srbiji nije na zavidnom novou, ali da je veliki posao urađen što je tema zaštite srpskog jezika i afirmisanja čitanja i ćiriličnog pisma pokrenuta u javnosti.
Direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov istakla je da je osnovna misija biblioteka da podstiču najmlađe na čitanje i negovanje jezika, dodavši da akcija očuvanja jezika nije neuobičajena, jer u svetu postoje takve kampanje.
Ona je predočila da se u akciju uključila kompletna bibliotečka zajednica Srbije i da će i buduće širom zemlje raditi u Karavanu kulture govora.
Jezik je u srži identiteta svakog naroda i negujući maternji jezik negujemo sebe i prenosimo ga na naraštaje, izjavio je na konferenciji humanitarni radnik Arno Gujon.
On u okviru akcije „Negujmo srpski jezik“ širom Srbije vodi Karavan kulture govora i organizuje radionice za učenike i studente, vođeni geslom da se dobar govornik ne rađa već postaje.
Obeležavanju četvrtog rođendana akcije kao specijalni gosti prisustvovali su učenici OŠ „Milan Blagojević“ iz Lučana, koji su osmislilii akciju „Sačuvajmo ćirilicu“, uz poruku da se ona čuva samo korišćenjem.
Oni su predočili podatak da 95 odsto učenika na računarima i telefonima koristi latinicu i najavili anketu u školama širom Srbije koliko se koristi ćirilično pismo, kao i likovne i literalne konkurse "Himna ćirilici".
Akcija „Negujmo srpski jezik“ počela je 2015. godine, uz učešće Sekretarijata za kulturu, Filološkog fakulteta u Beogradu i Biblioteke grada Beograda, a prvi korak bila je kampanja jezičkih pouka poznatih ličnosti.
Kako bi se građani podstakli da vode računa kako pišu i govore i podignu nivo svesti o značaju ispravnog pisanja i govorenja, akcija je 2016. proširena na republički nivo, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja.