Vučić u diplomatskoj ofanzivi: U Peking i Berlin po podršku
BEOGRAD: U četvrtak u Pekingu počinje drugi forum inicijative “Pojas i put”, a osim što će se na jednom mestu okupiti više destina šefova država i vlada, za Srbiju će start ovog impozantnog skupa označiti i početak diplomatske ofanzive predsednika Aleksandra Vučića.
Osim što se srpska delegacija priprema za značajne ekonomske projekte, ovoga puta predsednika očekuju i dva izuzetno značajna sureta sa svetskim liderima, na kojima će ključno mesto, očekuje se, ipak imati političke teme, pre svih situacija oko Kosova i Metohije. Predsednik Vučić ponovo će se sastati sa kineskim i ruskim predsednikom Si Đinpingom i Vladimirm Putinom, a analitičari ocenjuju da će od ovih razgovora umnogome zavisiti i nastup Srbije na sastanku o Zapadnom Balkanu u Berlinu koji sledi dva dana nakon što vrata zatvori kineski forum. Reč je o skupu koji je zakazala nemačka kancelarka Angela Merkel, a biće održan uz prisustvo predsednika Francuske Emanuela Makrona.
Vučić je s ambasadorom Rusije Aleksandrom Čepurinom nedavno razgovarao o organizaciji sastanka dva predsednika u Pekingu 26. aprila, tokom održavanja Drugog foruma za međunarodnu saradnju. Kako je saopštila Služba za saradnju sa medijima predsednika, Vučić je naveo da će to biti njihov 16. sastanak, a drugi ove godine, i da će mu biti zadovoljstvo da sa predsednikom Rusije razgovara o bilateralnoj saradnji u svim oblastima, kao i o situaciji u regionu. Uoči posete Pekingu, Vučić je primio ambasadorku Kine Čen Bo i izrazio veliko zadovoljstvo povodom predstojećeg učešća na Drugom forumu “Pojas i put”, kao i svog šestog susreta sa Si Đinpingom. Kineskom predsedniku Vučić će zahvaliti, najavljeno je, za sve što je učinio za Srbiju i za svu pomoć u ekonomskom razvoju, kao i podršku u pitanjima od državnog i nacionalnog interesa.
Vučić je najavio da će posle sastanka u Pekingu i Berlinu saopštiti više odluka značajnih za Srbiju. Oko Đurđevdana, odnosno 6. maja Srbima sa KiM predočiće mere protiv Prištinskih protivparvnih poteza, ako ne dođe do njihove korekcije nakon berlinskih susreta. Isto tako, početkom narednog meseca biće poznato da li Srbija ide, ili ne na vanredne parlamentarne izbore.
Predsednik je u više navrata ponovio svoju jasnu poziciju sa kojom ide u Berlin - da će predstojeći sastanak 29. aprila, biti izuzetno težak za Srbiju, ali da nema govora o nastavku dijaloga, dok Priština ne ukine takse. Istovremeno je odbacio spekulacije opozicije da namerava da na tom sastanku potpiše priznanje nezavisnosti Kosova.
Rekli su da će Vučić i Brnabić da priznaju nezavisno Kosovo. Neću ništa da priznam tamo, niti bilo gde drugo. Za razliku od onih koji su ćutali i bežali tunelima za Bukurešt kada je proglašavana nezavisnost. Lagali su da će neko da potpisuje nešto tamo, a oni su to već uradili, rekao je Vučić.
Očekivanja od dva predstojeća međunarodna skupa skupa, jednog dalekoistočnog, drugog evropskog, su podeljena. Sa jedne strane u Peking se odlazi u posetu podrške srpskim naporima da se dođe do pravedenog i dogovornog rešenja za problem KiM, budući da obe svetske sile podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i isnistiraju na značajnoj ulozi UN u celom tom procesu. Nasuprot tome, Berlin je već označen kao mesto na kome Srbiju očekuju teški razgovori, ali i pritsci. Ako i ne usledi priča o međusobnom priznanju, o kojoj se ovih dana intenzivno spekuliše, uz podsećanje na ideju iznetu u pismu američkog predsednika Donalda Trampa, Beograd bi se mogao naći pod pritiskom da popusti pred ucenama Prištine i da se Srbija vrati za pregovarački sto, priznajući na indirektan način legalnost svih protivpravnih poteza albanske strane, od kojih su na prvom mestu takse od 100 odsto na robu iz Srbije.
No šta će kancelarka Merkel i Emanuel Makron staviti na sto 29. aprila, nije poznato i za sada se samo spekuliše. Pored srpskog predsednika i premijerke u Berlin dolaze i Hašim Tači i Ramuš Haradinaj, predsednik i premijer Albanije, kao i lideri iz regiona i visoki predstavnici iz EU.
U ovom momentu nema naznaka ni da bi posle Berlina moglo doći do promene formata dijaloga. Spominje se sa bi na scenu mogle da stupe Amerika i Rusija. Srpski zvaničnici su više puta ponavljali da će insistirati da se u igru uključi Moskva ako SAD budu preuzele vodeću ulogu. Iz Bečkog "Standarda" je nedavno "procurela" vest da je cilj predstojeće regionalne konferencije u Berlinu da se plan o razmeni teritorija potpuno skine sa bilo kakvog dnevnog reda, pa i kuloarskog, te da kabinet nemačke kancelarke namerava da predloži specijalni status za sever Kosova. Ponovljeno je da je Nemačka striktno protiv ideje promene granica. S druge strane, prištinska "Gazeta ekspres" pisala je da će Francuska i Nemačka na sastanku u Berlinu predstaviti plan za sporazum Beograda i Prištine, koji bi donekle zadovoljio zahteve Beograda, a radilo bi se o ideji dvostrukog suvereniteta. No i sama pomisao na takvu varijantu, u Beogradu je naišla na decidno odbijanje srpskih zvaničnika.
Vlada Srbije juče je podržala potpisivanje Plana bilateralne saradnje između Vlade Republike Srbije i Vlade Kine u okviru inicijative „Pojas i put“, kao i Sporazuma o privredno - tehničkoj saradnji dve vlade.
Na jučerašnjoj sednici je podržano i zaključivanje Memoranduma o razumevanju za razvoj projekta Pametni gradovi u Srbiji između Vlade i kompanije Huavej tehonolodžis. Svrha potpisivanja ovog dokumenta je, kako je pojašnjeno, razvoj strategije pametnih gradova, kroz pozicioniranje kompanije Huavej kao strateškog partnera za gradove i lokalne samouprave poput Beograda, Niša, Novog Sada i ostalih. Zajedničkim radom, kroz međusobnu razmenu informacija obezbediće se platforma za razvoj lokalnih potencijala i izgradnja lokalnog ekosistema u oblasti digitalne transformacije u javnom, finansijskom, obrazovnom i energetskom sektoru, kao i u oblasti saobraćaja. Kao poseban cilj ove saradnje je otvaranje Huavej regionalnog centra za Zapadni Balkan sa sedištem u Beogradu.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je prilikom poslednjeg susreta sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem u Moskvi rekao, da Zapad, kad je priznavao nezakonito proglašenu nezavisnost Kosova, nije pominjao dvostruki suverenitet i dodao da je na "našim srpskim prijateljima je da donesu odluku". On je potvrdio da Moskva insistira na realizaciji rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, koja podrazumeva direktan dijalog Beograda i Prištine i poštovanje celovitosti Srbije.
U tim okvirima, mi ćemo na svaki mogući način doprinositi nalaženju rešenja. A koje konkretno rešenje Rusija može da podrži? Ističem da smo mi po izjavama predsednika Vladimira Putina, na nivou Ministarstva spoljnih poslova više puta isticali da ćemo prihvatiti bilo koje rešenje koje odgovara Srbiji. I tačka, rekao je Lavrov.
S. Stanković