Objavljen deveti tom Antologije fotografije Vojvodine
Iz štampe je, pod okriljem Društva novinara Vojvodine, izašao deveti tom Antologije fotografije Vojvodine, koju je priredio bard ovdašnjeg novinarstva i prvi dobitnik „Zlatnog oka” Borivoj Mirosavljević.
„Neodvojiva od ambijenta, ličnosti i događaja koji je snimljen, fotografija predstavlja i jedan vizuelni hod kroz vreme”, reči su istoričarke Suzane Milovanović, muzejskog savetnika u Muzeju Vojvodine: „Kao što pisana istorijska građa neposredno govori o nekom događaju, autentična fotografija je uvek savremenik onoga što je na njoj zabeleženo...”
Nekako baš na tragu tih reči, nova knjiga Antologije vodi čitaoca u svet „svetlopisa” ne samo profesionalnih fotoreportera, velikana kakvi su bili Rista Marjanović ili Yon Filips, nego i zaljubljenika, poštovalaca, tragalaca... koje je povezuje ljubav prema fotografiji. Tako je svoje mesto u Antologiji dobio „najveći sin naših naroda i narodnosti” Josip Broz, pasionirani fotoamater u čijoj je zaostavštini sačuvano više stotina hiljada snimaka, među kojima i mnoštvo nastalih u Karađorđevu. Nekoliko Titovih fotografija nalazi se i u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku jer je na njima najveći raritet - potpis svojevremeno jednog od najpopularnijih državnika sveta.
Tu su i Milorad Popov, Lazar Velicki, Vladimir Ležinac, Vasilije Dučević, sve do Ive i Mire Mihalek, koja je, recimo, za budući Muzej fotografije sačuvala album sa gotovo 200 raritetnih snimaka iz Prvog svetskog rata, većma snimljenih na tlu Vojvodine, ili Gizele Hejlovej, rođena Peter, koja je ovekovečila puštanje u saobraćaj mosta Maršala Tita 1945. u Novom Sadu, i njenog supruga Imrea Yimija Hejloveja, koji je stasavao uz legendarnog Gezu Bartu...
„Vojvodina je bila, a sad je, nepresušni izvor vrsnih svetlopisaca, bez čijih ostvarenja je nemoguće zamisliti istoriju našeg novinarstva. Njihova fotoreporterska ostvarenja predstavljaju neprocenjivo blago naše kulture, krucijalno svedočanstvo za istoriju – bez privida”, reči su Borivoja Mirosavljevića. Inače, novi tom Antologije fotografije Vojvodine je 27 knjiga u ediciji fotomonografija „Zlatno oko”.
M. Stajić