Obraćanje predsednika pratili na ulicama, parkovima, kafeima..
BEOGRAD: Građani Srbije ispunili su večeras sve ulice, trgove, parkove, pa i kafiće, u širokom krugu oko Skupštine Srbije, i odatle pratili, neki direktno, a neki preko video bimova ili prenosa na televizijama ili svojim telefonima, obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, javio je reporter Tanjuga.
Građani su potpuno ispunili prostor ispred Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića, Terazije, ulice "ispod" skupštine, ceo pravac prema ulici Kralja Milana, Pionirski park, prostor oko crkve Svetog Marka, Tašmajdanski park, u kojem nije bilo slobodne klupe, dobar deo Bulevara Aleksandra Karađorđevića...
Građani su i u ulicama oko Zelenog venca, Prizrenskoj, a na Brankovom mostu i dalje je, do kasno, bio veliki broj pešaka.
Sve bašte kafića u Knez Mihailovoj ulici, Kosovskoj i na Terazijama još su pune, a prenosi skupa u Beogradu su se pratili na TV ekranima u kafićima.
MUP je ranije saopštio da je u Beograd na skup Budućnost Srbije došlo 140.000 do 150.000 građana.
Ispred zgrade Doma Narodne skupštine, večeras u 18.30 izvođenjem himne zvanično je počeo skup predsednika Srbije Aleksandra Vučića “Budućnost Srbije”, a ogromnom broju okupljenih iz cele zemlje prva se obratila premijerka Ana Brnabić.
Vesela atmosfera i dobro raspoloženje obeležilo je prvi deo muzičkog programa na skupu ispred Doma Narodne skupštine, u okviru kampanje “Budućnost Srbije”, za šta su bili zaduženi Aca Lukas i grupa Riblja Čorba.
Za dobru atmosferu se prvi pobrinuo Aca Lukas koji je izašao na binu oko 16.30 časova, a koji je velikom broju već tada okupljenih građana iz cele zemlje i regiona rekao da mu je drago što prvi put nije glavni na bini.
Drago mi je što sam predgrupa najvećem čoveku Srbije, rekao je Lukas, tokom čijeg nastupa su najveseliji upalili baklje.
Na skupu ispred Doma Narodne skupštine, na kome se očekuje da se uskoro obrati predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prikazan je i kratak film o bici na Košara.
Ova bitka, koja je trajala od 9. aprila do 10. juna 1999, i u kojoj je poginulo 108 vojnika i starešina, vođena je između pripadnika Vojske Jugoslavije i pripadnika terorističke, tzv. Oslobodilačke Vojske Kosova.
Bitka je vođena na karauli Košare, na samoj granici SR Jugoslavije i Albanije.
Grupa Riblja čorba izašla je na binu oko 17.15 časova, a prva pesma kojom su zabavili okupljene bila je “Radiću šta god hoću”.
Drago nam je da danas sviramo ovde za budućnost Srbije, rekao je frontmen grupe Riblja čorba Bora Đorđević i dodao da mu je jako drago što danas nastupa ispred Skupštine Srbije.
Tokom izvođenja pesme “Ostaću slobodan“, vatrena obožavateljka Bore Đorđevića pokušala je da uđe u ograđeni prostor predviđen za predstavnike medija, kako bi se što više približila bini, ali ju je u toj nameri sprečilo obezbeđenje.
Đorđević je otpevao i englesku i rusku verziju pesme “Amsterdam“, jer je, kakao kaže, čuo da sa današnjeg skupa izveštava i 800 stranih dopisnika, a svoj nastup Riblja čorba završila je hitovima “Kad sam bio mlad“ i “Lutka s naslovne strane”.
Milena Ivanović, supruga ubijenog Olivera Ivanovića, izjavila je da je došla na skup ispred Narodne skupštine kako bi i javno dala podršku predsedniku Srbije, Aleksandru Vučiću.
Došla sam da pružim podršku, sada zvanično i javno, rekla je Milena Ivanović za Kurir pre početka mitinga “Budućnost Srbije”.
Ispred Skupštine publiku su im činili građani iz cele Srbije, ali i iz regiona - Republike Srpske, BiH, Crne Gore, Severne Makedonije, Hrvatske, a podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću pruzili su i Srbi sa Kosova i Metohije.
Građani iz Vranjske banje su među prvima organizovano stigli ispred Skupštine u pratnji trubača, noseći transparent “Vranjska banja je uz Vučića”, kao i Užičani koji su nosili parolu “Računajte na nas”.
Okupljeni nose srpske trobojke i transparente “Aco, Trebinje te voli, Knić uz Vučića, Hercegovina za Srbiju i Vučića, Republika Srpska uz Vučića, Vučiću, Dinamo i celo Vranje je uz vas”.
Nekoliko građana, u koloni koja se iz Ulice Kneza Miloša, “ulila” u masu ispred Doma Narodne skupštine u jednom trenutku zapalilo je baklje u bojama srpske zastave.
Na transparentu sa slikama Aleksandra Vučića i Gavrila Principa piše “Hvala vam predsedniče što niste zaboravili Bosansko Grahovo“, a među transparentima su i oni s porukama podrške predsedniku iz južne pokrajine, poput: “Zubin potok“ i “Prilužje uz Vučića“.
Na skupu u okviru kampanje “Budućnost Srbije“, koji se održava u glavnom gradu, prisutno je između 140. 000 i 150. 000 ljudi, izjavio je načelnik Policijske uprave za grad Beograd Milan Stanić.
Stanić je istakao da skup protiče bez bilo kakvih incidenata.
Među okupljenima ima i dece, ali i onih u osmoj deceniji, koji su došli jer, kako kažu, vole Srbiju i veruju u njenu bolju budućnost, a skup je privukao i kineske turiste koji su se noseći zastavice Srbije raspitivali za današnji događaj.
I ulice koje vode ka Skupštini pune su građana koji od jutros dolaze u Beograd kako bi prisustvovali skupu.
Skup prolazi mirno i bez incidenata, a prostor ispred Skupštine povremeno nadleće i policijski helikopter.
Miting završen nastupom Olivera Mandića
Skup ispred Doma Narodne skupštine u okviru kampanje "Budućnost Srbije", završen je večeras oko 20.30 nastupom pop pevača Olivera Mandića.
Mandić je izveo pesmu koju je sam komponovao, posebno za ovu priliku, "Majko, Srbijo".
Večerašnji nastup Olivera Mandića za mnoge je bio "nemoguć", a on je, izlaskom na scenu, otklonio sve sumnje u to.
Mandić u Beogradu nije nastupio na solističkom koncertu od 1985. godine, kada je u Sava centru priredio za to vreme ultra moderni muzički šou sa upotrebom lasera na sceni.
Tada je, uz asistenciju klavijaturiste Laze Ristovskog ,predstavio svoj legendarni album "Dođe mi da vrisnem tvoje ime".
Od tada se pojavio još samo na Beosongu, gde je uživo izveo numeru "Ono što ti nisam rekao", koju je posvetio svojoj majci.
Oliver Mandić važi za jednog od naznačajnijih pop autora nekadašnje Jugoslavije.
Njegov televizijski šou program pod naslovom "Beograd noću" u režiji Stanka Crnobrnje, emitovan u noći dočeka nove 1981. godine, i dalje važi za jedno od remek dela u produkciji tadašnje Televizije Beograd.
Nakon Mandića, puštena je presma "Ovo je Srbija", čime je označen kraj večerašnjeg mitinga.
Pre političkog dela skupa, nastupili su i Aca Lukas i Riblja čorba.
Dodik: Srbi iz Republike Srpske su zagledani u Srbiju
Predsedavajući Predsedništva BiH, Milorad Dodik, poručio je danas da je Srbija drzava u koju su Srbi iz Rpublike Srpske zagledani, te da je danas ovde da prenese podršku Republike Srpske Srbiji i srpskom rukovodstvu.
Dodik je na masovnom mitingu Budućnost Srbije zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što mu je dozvolio mogucnost da prisustvuje, kako je rekao, ovako veličanstvenom prizoru, ali i da isporuči svima ljubav koju Sbi u Republici Srpskoj imaju za Srbiju, za njeno rukovodstvo i snagu.
Podršku za, kako je rekao, ljubav koja uvek jača, i koja je uvek tu, za snažnu Srbiju, za moćniju, snažniju i jaču Srbiju, koja je garancija naše budućnnosti.
"Ova Srbija danas ovde i naše okupljanje i saboraovanje odgovor je na sva pitanja koja postavljaju oni koji pitaju šta je tu i šta se dešava", rekao je Dodik i istakao da svako može da bude protiv vlasti, jer to je, kazao je, legitimno.
Ali, poručio je, ne možete da budete protiv države.
"Ne možete da budete protiv Srbija koja je izložena otvorenim pitanjima vezanim za Kosovo. Moramo dati snagu našem pregovaračkom timu, dodatnu snagu predsedniku Vičiću a ne da mu tu snagu oduzimamo", rekao je Dodik.
Dodao je da kada Vučić ovih dana bude na jednom od sastanaka na temu Kosova neće moći da ga pitaju šta se to tamo desava, već će morati da kažu - svaka čast za stabilnost i jedinstvo Srbije.
Istakao je da Republika Srpska nije dozvolila da BiH prizna Kosovo.
Mi, kazao je, pratimo politiku Srbije i jasno i glasno kažemo:"Nećemo u NATO zato što ste i nama u dva navrata bacali bombe. Nećemo NATO zato što nećemo da granica bude na Drini, kao što je to nekada bilo, nećemo da ponovimo situaciju od pre 100 godina. Nemojte nas više pitati. Mi smo odluku doneli i u tome ćemo pratiti Srbiju, ništa bitnije nije od toga da RS prati Srbiju u strateskim pitanjima", poručio je Dodik.
Važno je, istakao je, da znamo da budućnost Srbije podrazumeva mir, među nama i mir sa narodima sa kojima deimo ovaj balkanski prostor, da sve razmirice rešavamo pregovorima i da se naučimo strpljenju, jer samo tako možemo da se izborimo za svoje interse.
"Vreme je za strpljenje i za ogovore", poručio je Dodik i istakao da Srbija i Srbi u Reublici Srpskoj danas veoma jasno zajedno mogu da iskažu svoj stav i da se do kraja bore za njega.
Za Srbe u Reublici Srpskoj, kazao je, Republika Srpska je država kao krajnja kateegorija, a Srbija država u koju smo mi zagledani.
Zahvalio je Vučiću na mnogim projektima koje je pokrenuo, te dodao da će jedan o tih projekata nositi naziv ili Beograd, ali najčešće Srbija.
Dodik je posebno zahvalio predsedniku Vučiću na podršci za realizaciju projekta rekonstrukcije Jasenovca.
Podsetivši da je rođen nedaleko od Jasenovca, podno Kozare, tamo gde nam je, kazao je, pobijeno preko 500 hilajda ljudi, Dodik je rekao da bivšim režim nije dozvoljavao da se o tome priča.
"A kada smo odlučili da pokušamo da obnovimo Jasenovac i Gradinu i kada sam došao u Beograd i to predložio, rekli su mi možda to i ne bi bilo dobro da ne veđamo Hrvate", ispricao je Dodik.
Suprotno tome postupio je Vučić.
"A kada sam o tome prvi put predložio Vučiću ovde, rekao je idemo....", kazao je Dodik i dodao da mora da kaže da su razgovori o realizaciji tog projekta otpočeli, jer naše zrtve, dodao je, moraju da budu poštovane.
"Prestali smo da se stidimo naših žrtava, ispalo je da do pre Vučića Srbija je trebalo da se izvinjava NATO-u zato što nas je bombardovao. To naravno više nije moguće", rekao je Dodik.
Poručio je da Srbi u Republici Srpskoj hoće mirnu i stabilnu Srbiju, Srbiju budućnosti, Srbiju koja podržava Republiku Srpsku, što jeste i njena moućnost i njeno pravo.
Srbi u Reublici Srpskoj to od Srbije očekuju, rekao je Dodik i dodao da je u Beograd danas došao da bi jasno isporučio opredeljenje i podršku Srbiji i njenom rukovodstvu, našu podršku.
"Hvala svima koji ste došli iz bliza i daleka, svima koji ste doprineli ovako veličanstvenoj slici kojoj ću svedočiti čitav život, hvala Vučiću, hvala Srbiji što je jedinstvena, moćna i jaka, Sribji koja je okrenuta budućnosti, miru i slozi i neka živi Republika Srpska, Srbija i Srpska sloga", poručio je Dodik.
Sijarto: Vi ste prava, ponosna, evropska nacija..
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto poručio je večeras na skupu "Budućnost Srbija" u Beogradu da su Srbi i Mađari danas prijatelji, da odnosi dve zemlje nikad nisu bili ovako dobri kao danas.
"Poštovani gospodine predsedniče, dragi srpski prijatelji, dobar dan vam želim. Dozovilite da se zahvalim Vučiću i SNS na pozivu. Čast je biti ovde. Do pre nekoliko godina je bilo nezamislivo da mađarski ministar spoljnih poslova bude gost u kampanji vladajuće stranke. To što danas stojim ovde pokazuje da sve stvari možemo da rešimo ako verujemo u to", rekao je Sijarto, koji je govor održao na srpskom jeziku.
Sijarto se odazvao pozivu za učešće na skupu, iako je danas Veliki petak pred Uskrs, za vernike koji taj praznik slave po gregorijanskom kalendaru.
Prema njegovim rečima, srpsko-mađarski odnosi ne tako davno su predstavljali teško pitanje, a do promena je došlo zahvaljujući ličnim naporima.
"Sadašnji predsednik Srbije, premijer Mađarske, lideri Fidesa i SNS i Savez vojvođanskih Mađara - svi su oni zajedno tome doprineli. Hvala im za to", poručio je Sijarto.
On je dodao da je vreme da se prepozna da je mnogo više argumenata za saradnju Srbije i Mađarske, nego protiv.
Sijarto, koji se okupljenima u više navrata obratio sa "dragi prijatelji", primetio je i da Evropa sve više jača, i naveo da je razlog za to jednostavan - vlade se, kaže, vode nacionalnom politikom i to uprkos svim pritiscima.
"Jakoj srednjoj Evropi, potrebna je snažna Srbija", poručio je Sijarto.
On je rekao da je svima jasno da je Srbija sve jača i jača, a da je, između ostalog, jača i to što oni koji je vode nisu zanemarili nacionalne interese.
"Zbog toga sam siguran da ćemo, mi Mađari i Srbi, biti u budućnosti sposobni za velika dela", rekao je Sijarto.
Razlog za to vidi u tome što, kaže, i jedni i drugi delimo vrednosti, ponosni smo na svoju domovin, istoriju, veru, versko nasleđe, koje smo spremni da odbranimo.
Šef mađarske diplomatije je ukazao i da je politička stabilnost izuzetno značajna vrednost i za Mađarski i za Srbiju.
"Velika je to vrednost u današnjim vremenima, što se vidi i iz toga što mnogi žele da je odzmu od nas, spoljašnjim uplitanjem, izazivanjem nemira, gomilom laži. Ovakvih pokušaja je nedavno bilo u Mađarskoj, ali su svi bili bezuspešni. Siguran sam da će tako biti i u Srbiji", poručio je Sijarto.
On je dodao da Mađari veoma cene predsednika Srbije Aleksandra Vučića, jer na zajednicu vojvođanskih Mađara gleda kao na "izvor energije", što Srbija obezbeđuje više prava mađarskoj nacionalnoj zajednici od svih suseda.
Na sličan način, dodao je, Mađarska je ponosna na srpsku zajednicu u toj zemlji, svesna srpskog indentiteta, koji je obogaćuje.
Sijarto je poručio da je Srbija zaslužila da što pre bude članica EU.
"Da je do nas, već biste postali članica Unije", poručio je on i istakao da je neprihvatljivo da Srbiji drže lekcije i time veštački usporavaju pregovore o pridruživanju.
"Vi ste prava, ponosna, evropska nacija, što ste više puta dokazali. Vašim pristupanjem, EU će biti jača i na tome ćemo godinama pred nama zajedno raditi sa vama i predsednikom Vučićem", naveo je Sijarto.
"Živela Srbija, živelo prijateljstvo sprskog i mađarskog naroda", zakljčio je Sijarto.
Junak sa Košara: Srbiji su porebni mir i jedinstvo
Posle 20 godina od zločinačkog napada i NATO agresije na našu zemlju, Srbiji su više nego ikad potrebani mir i jedinstvo, poručio je penzionisani potpukovnik Dragutin Dimčevski iz Đakovice, heroj sa Košara.
"Mi vojnici najbolje znamo šta donose strahote rata. Treba učiniti sve da nam budućnost gradi rad, a ne rat", rekao je Dimčevski na mitingu u okviru kampanje "Budućnost Srbije" koju jepokrenuo predsednik Aleksandar Vučić.
Želimo, kaže, jedinstvenu i hrabru Srbiju kao što su bili njeni borci sa karaule Košare.
Naveo je da će srpski junaci i danas, ako bude potrebno, braniti Srbiju istom hrabrošću, odlučnošću i junaštvom kao što su to činili pre dve decenije jer, ističe, pravda je našoj strani, i ona božja i ona ljudska.
U svom izlaganju obratio se direktno predsedniku Vučiću, kome je zahvalio što je prvi zvaničnik Srbije koji je zbivanja iz 1998. i 1999. nazvao pravim imenom - agresija, i što je prvi među srpskim zvanicima pomenuo i odao počast mučenicima sa Košara i drugih područja gde se ratovalo.
"Hvala Srbiji što ovih dana na najdostojanstveniji način odaje počast svojim borcima, deci i svim građanima koji su za agresora bili legitimni ciljevi, a oni koji se predstavljaju kao lažni borci sa Košaraca i oni koji omalovažvaju našu žrtvu i borbu jednako su licemerni i zlonamerni kao i oni koji su agresiju nazivali ''Milosrdni anđeo''", rekao je Dimčevski.
Pre njegovog obraćanja predstavljen je prikaz filma sa Košara, a Dimčevski kaže da ima izuzetnu čast da u ime svojih boraca sa legendarnih Košara podeli sa svim garđanima sećanje na hrabre junake koji su položili mlade živote na oltar otadžbine, za našu Srbiju.
"Bila je to najveća bitka tokom NATO agresije 1999. koja je ušla u anale ratova. Košare su naša vojnička i duhovna vertikala, primer kako se brani otadžbina u krajnje nepovoljnim borbenim, prostornim, vremenskim i kilimatskim uslovima. Junaci sa Košara, mladići koji su tada imali 18, 19 i 20 godina bili su snaga naše herojske borbe", rekao je Dimčevski.