Iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine: Respiratorne zaraze najčešće
„U poslednjem mesecu broj obolelih građana Vojvodine je manji u odnosu na prethodni“, saopštila je lekar specijalista epidemiologije prof. dr Smiljana Rajčević na redovnoj konferenciji za novinare u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
„Ako te podatke uporedimo s prošlogodišnjima, možemo reći da je epidemiološka situacija uobičajena za ovo područje.“
Ona je dodala da su najčešća oboljenja iz grupe zaraznih bolesti u prethodnom mesecu bile respiratorne infekcije. Građani su kod lekara najčešće išli zbog infekcije gornjih respiratornih puteva, a ispitivanje je pokazalo da je u grupi zaraznih bolesti, protiv kojih se sprovodi sistemska imunizacija, najčešće registrovan veliki kašalj. Crevne zaraze su prijavljene dva puta više u odnosu na isti lanjski period, a građani su najčešće pomoć lekara tražili zbog zaraznih proliva. Premda još uvek nije završen nadzor nad gripom, u Institutu kažu da epidemije u AP Vojvodini nema.
U prethodnom mesecu zabeleženo je 48 slučajeva polno prenosivih bolesti. Analiza njihove strukture pokazuje značajne razlike u učestalosti pojedinih oboljenja iz te grupe. Zbog toga što je realno pretpostaviti da je broj obolelih veći od registrovanog, iz Instituta za javno zdravlje pozivaju građane na besplatno testiranje u njihovim prostorijama na drugom spratu.
„Svakog radnog dana od 6.30 do 14.30 sati građani mogu da se testiraju na polno prenosive bolesti bez uputa i zdravstvene knjižice“, kazala je dr Smiljana Rajčević.
„Rezultati se dobijaju vrlo brzo, u roku od 24 do 48 sati, jer je prevencija osnova svega. Smatramo da na taj način ljudi mogu saznati svoj status i dodatno se edukovati o polno prenosivim bolestima.“
Na konferenciji je bilo reči i o stanju životne sredine, te je saopšteno da voda iz česme može slobodno da se pije, ali da ona iz javnih bunara sa sobom nosi određeni rizik, budući da su na pojedinim mestima uočena odstupanja od dozvoljenih parametara. Stoga u Institutu savetuju da građani prate interaktivne mape na njihovom sajtu www.izjzv.org.rs, gde mogu da prate rezultate.
Lekar specijalista higijene prof. dr Sanja Bijelović kazala je da je u vazduhu povećana koncentracija čestica prašine prečnika deset mikrometara, što se, po njenim rečima, ne menja mesecima.
„U njima se mogu naći i alergeni, koji su sada aktuelni i kojih će biti sve više“, napomenula je dr Bijelović.
V. Bijelić
Dužom odećom protiv krpelja
Budući da se približava Prvi maj, kada veliki broj građana tradicionalno odlazi u prirodu, javlja se i opasnost od krpelja. Oni, po rečima dr Smiljane Rajčević, mogu biti uzročnici bolesti te se savetuje da građani nose dužu odeću i pre odlaska u prirodu isprskaju telo odgovarajućom zaštitom, te da ne zalaze u visoku travu.
„Po povratku iz prirode obavezno treba da pregledaju sebe i članove svoje porodice i ako primete krpelja, da se jave lekaru da bi se on na odgovarajući način odstranio“, kazala je dr Rajčević.
“Treba da prate promene naredni mesec. Ukoliko primete bilo kakve promene, u vidu crvenila većeg od pet centimetara, neophodno je da se jave lekaru da dobiju dalja uputstva koja se odnose na lečenje i dalju dijagnostiku.”