SES: Na lokalu slabo mare za poslodavce i sindikalce
BEOGRAD: U Srbiji je proteklu godinu formiran 21 lokalni socijalno-ekonomski savet, izjavio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević novinarima u hotelu „Metropol” gde je održana sednica SES-a. Kako je naveo, prioritet u narednom periodu će biti jačanje postojećih saveta na lokalnom nivou i osnivanje novih.
Za sada imamo 21 savet, nismo zadovoljni tim brojem, ali intenziviraćemo sednice SES-a da bismo podstakli i ostale gradove i opštine da osnivaju lokalne, kazao je Đorđević.
Na pitanje koliko je prošlo od osnivanja prvog socijalno-ekonomskog saveta i ima li vidljivih rezultata, ministar je ukazao na to da je, pre svega, važna dinamika njihovog osnivanja i funkcionisanje.
Imali smo ideju da u svakom gradu i opštini osnujemo lokalni savet, ali smo na prošloj sednici ustanovili da nema u svim krajevima privrednih aktivnosti i potrebe da postoje. Saveti treba da postoje na nivou regiona i ukoliko ih osnujemo u svim važnijim gradovima, njihov zadatak biće da rade ono što SES radi na republičkom nivou, naveo je Đorđević.
Istakao je važnost dijaloga između poslodavaca, sindikata i lokalnih samouprava da bi se zajedničkim delovanjem jačali privredna aktivnost i socijalni dijalog i rešavali problemi na lokalnom nivou.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović ocenio je da je suština problema u tome što lokalne samouprave nisu spremne da sarađuju s predstavnicima poslodavaca i sindikata i da rešavaju lokalne probleme.
Zamenik predsednika Unije poslodavaca Srbije Ivan Kovačević je primetio da je socijalni dijalog na republičkom nivou zaživeo u poslednjih nekoliko godina i da se sada socijalni partneri ne samo čuju već i razumeju i zajednički traže najkvalitetnija rešenja, što je, kako je ocenio, ogroman iskorak.
Ne odvija se život samo na republičkom nivou već i na lokalu i brojna su pitanja koja se mogu rešiti i doprineti da poslodavci uspešnije rade, naveo je Kovačević.
Kako je dodao, ima tu raznih stvari vezanih za poreze i fiskalnih nameta koji opterećuju poslovanje.
Ono što smo uradili poslednju godinu vrlo je značjano i u tome su veliku ulogu odigrali Unija poslodavaca Srbije i Ministarstvo rada, čiji su predstavnici bili spremni da idemo na teren i formiramo savete, naveo je Orbović, i dodao da je problem bio i što UPS nije imao organe na lokalnom nivou.
Orbović je kazao i da SES s republičkog nivoa nadzire rad lokalnih saveta, tražeći da mu dostave izveštaje o tome šta su problemi u njihovim sredinama da bi ih zajedno rešavali.
Na pitanje o rezultatima do sada formiranih lokalnih saveta, Orbović je kazao da su najaktivniji saveti u Beogradu, Vojvodini i Kruševcu, i dodao da će u narednom periodu biti osnovani u još 15 gradova.
D. Ml