Na meti razbojnika u Novom Sadu i dalje građani, mini-marketi i trafike
NOVI SAD: Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su P. M. (51) i M. M. (26) iz Rume, pod sumnjom da su opljačkali jednu banku na Detelinari.
Sumnja se da su oni 18. marta, uz pretnju pištoljem, oduzeli novac iz ekspoziture. Obojici je određeno zadržavanje do 48 sati, a po odobrenju javnog tužioca, kome su, uz krivičnu prijavu, dovedeni na saslušanje, saopštila je proteklog vikenda novosadska Policijska uprava.
To je jedna od retkih pljački u Novom Sadu. Naime, statistika pokazuje da je u prva dva meseca ove godine broj razbojništava u južnoj Bačkoj smanjen više od trećinu u odnosu na isti period lane. Tim je nastavljen trend opadanja broja pomenutih krivičnih dela, ali i ostalih imovinskih delikata s elementima nasilja, u kojima se dešava da žrtve budu povređene, pa i imovinskih delikata uopšte, napominju za „Dnevnik” u novosadskoj Policijskoj upravi.
Pisali smo nedavno da su pripadnici MUP-a uhapsili Z. S. (38), pod sumnjom da je počinio tri razbojništva. Sumnja se da je on na Novom groblju oduzeo novačanik, odnosno torbicu, dvema starijim Novosađankama. Jedna od njih je tom prilikom lakše povređena.
On se tereti i da je u februaru na tom groblju odgurnuo i oborio jednog osamdesetpetogodišnjeg čoveka i prisvojio njegovu torbicu.
Nekoliko dana ranije, lišena je slobode trojka dvadesetogodišnjaka kojoj se stavlja na teret da je na ulici tukla mladića kojem je oduzet novčanik s dokumentima i novcem koji je neposredno pre toga dobio u kladionici. Napadnuti mladić je tom prilikom povređen.
Dva dana ranije uhapšena su dvojica osumnjičenih, od kojih je jedan maloletnik, kojima se pripisuje da su oko pet sati ujutro, uz pretnju nožem, oduzeli novac i cigarete iz jedne radnje na Grbavici.
Krajem februara, novosadska policija stavila je lisice dvojici državljana Crne Gore, starih po 22 godine, zbog sumnje da su u proteklih pet dana počinili razbojništva uz repliku pištolja, kao i teške krađe u prodavnicama.
U policiji apeluju da se napadnuti građani, a pre svega prodavci, prvo jave policiji za razbojništvo pozivom na 192, a ne, kako se dešava, gazdama ili menayerima.
– Što pre stignemo na lice mesta, veće su šanse da odmah rešimo slučaj i lišimo slobode osumnjičenog s predmetima iz dela, odnosno dokazima. Patrole su uvek prisutne u gradu i raspoređene na terenu, naročito na tačkama za koje smo kroz praksu procenili da mogu biti žarišne. Izvršioci su često iz Novog Sada, ali dolaze sa svih strana i mogu stići, na primer, do Beograda, kad mi dobijemo zakasneli poziv – objašnjava Branislav Zagorac.
Inače. prošle godine je registrovano 36 procenata manje razbojništava nego u 2017, a rasvetljenost tih dela je bio oko 60 odsto, navode u Policijskoj upravi.
– Na meti izvršilaca tih krivičnih dela najčešće su mini-marketi, trafike, kao i građani na ulici – kaže za naš list rukovodilac Grupe za suzbijanje imovinskih delikata u Policijskoj upravi u Novom Sadu Branislav Zagorac. – Inače, beležimo značajan pad krivičnih dela počinjenih u poštama, na benzinskim pumpama. Lane je registrovano jedno delo napada na poštu, ove godine nema nijednog, benzinske pumpe nisu bile na meti ove i prošle godine, a 2018. je bilo samo pokušaja napada na menjačnice, dok ove godine nije zabeležena nijedna pljačka u takvim objektima. Valja reći da smo lane razbojničke krađe, delo srodno s razbojništvima, rešili u oko tri četvrtine slučajeva u prošloj godini.
Zagorac dodaje i podatak iz 2018. da je kod iznuda evidentiran procenat rasvetljavanja čak iznad 94 odsto
Takođe, lane su registrovane dve otmice, koje su počinili nepoznati izvršioci i obe su rasvetljene, a rešavanje tog dela bilo je 100 odsto i prethodne godine.
Branislav Zagorac navodi da dela s elementima nasilja najčešće čine mlađa muška lica, stara od 20 do 30 godina. Neretko se radi o povratnicima u izvršenju krivičnih dela imovinskog karaktera.
– Veći deo njih su zavisnici od narkotika, posebno oni koji pljačkaju radnje, često u ulicama koje nisu prometne, bez dobre rasvete, kao i bez fizičkog ili tehničkog obezbeđenja, odnosno bez kamera. Ti izgrednici planski čine razbojništva, tako što opserviraju objekat čak i po nekoliko dana u satima kada planiraju da napadnu. Plen obično troše na nabavku droge.
M. Vujačić