Prirodno–matematički fakultet partner u projektu koji finansira Evropska komisija
Prirodno–matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu partner je u novom projektu koji finansira Evropska komisija. Projekat akronima – G-BiKE, COST Action Genomic Blodiversity Knowledge for Resilient, novofinansirani projekat Evropske Unije ima za cilj da poveže naučnike i upravljače i korisnike prirodnih dobara širom Evrope kako bi se ukazalo na značaj primene naučnih saznanja iz genetike i genomike u zaštiti biljnog i životinjskog sveta.
G-BiKE je evropska mreža naučnika za integrisanje genomskih podataka u upravljanju ekosistema
- Iako se danas genetički podaci mogu dobiti za većinu organizama, standardizacija protokola za otkrivanje i praćenje genetičkog diverziteta vrsta i njihovog adaptivnog potencijala još uvek nedostaje. Glavna ideja G-BiKE projekta je uspostavljanje korišćenja genomskih podataka kao standardnog alata u programima zaštite životne sredine, kako bi se osigurala perzistentnost populacija i vrsta – kaže dr Nevena Veličković, docent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu i Science Communication Manager projekta.
Kako nam je obajsnila, sam akronim asocira na bicikl, tako je i osnovna ideja projekta uvezivanje dva točka, jednog koji čine naučnici i drugog koji čine svi oni koji direktno primenjuju programe zaštite ekosistema.
Projekat koji će trajati četiri godine započet je 8. marta sastankom u Briselu na kome je prisustvovalo 45 naučnika iz 27 zemalja Evrope. Iz Srbije, na sastanku su bila tri naučnika: prof. dr Mihajla Đan, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, naša sagovrnica dr Nevena Veličković, docent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu i dr Srđan Stojnić, naučni saradnik na Institutu za nizijsko šumarstvo i životnu srednu u Novom Sadu.
- Naučni program akcije je podeljen na pet tematskih celina koje su u stvari organizovane kao radne grupe. Tim iz Srbije će učestvovati u radu grupe u čijem je fokusu primena genetičkih markera kao indikatora u praćenju stanja prirodnih populacija. Rad ove grupe rezultovaće jedinstvenom bazom podataka, koja će uključivati spisak ključnih vrsta evropskog kontinenta za razvoj genetičkih i genomskih markera i listu područja od posebnog značaja za implementaciju mera zaštite životne sredine, one koje su predmet najbržih promena ili koja predstavljaju granična područja rasprostranjenja vrsta – kaže dr Nevena Veličković.
Rukovodilac projekta je dr Kristijano Vernezi iz Italije, a tokom prvog sastanka imenovani su i podrukovodioci, gde je predstavnica iz Srbije dr Nevena Veličković imenovana za poziciju Science Communication Manager.
Projekat je dobijen u okviru COST programa kao međuvladinog okvira za evropsku saradnju u domenu nauke i tehnologije, koji omogućava da se istraživanja, koja se finansiraju na nacionalnom nivou, a u čijoj realizaciji učestvuje najmanje pet institucija iz zemalja članica programa, koordiniraju na evropskom nivou.
COST program finansijski podržava aktivnosti koje se odnose na organizaciju konferencija, seminara, sastanaka radnih grupa, sastanaka upravnih odbora pojedinačnih projekata ovog programa, učešće u treninzima, letnjim školama, kao i troškove kratkih naučnih poseta.
V. C.