Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Inđiji čiste jezero i spremaju oazu za rekreaciju i pecanje

31.03.2019. 10:00 10:02
Piše:
Foto: Dnevnik/Jelena Ivanović

Predsednika Udruženja sportskih ribolovaca “Barica” iz Inđije Uroša Trifunovića zatekli smo na mostu kod Barica, gde je u toku izmuljavanje i čišćenje ovog jezera, kako bi ribolovci dobili još jedno mesto za rekreaciju, sportski ribolov, ali i pripreme za takmičenja.

- Sanacija i uređenje ovog jezera, koje mi u Inđiji popularno zovemo Barica traje već mesec dana, a projekat koji finansira Opština Inđija u saradnji sa vodoprivrednim preduzećem “Galovica” iz Zemuna, koji je izvođač radova - kaže Trifunović i dodaje da radovi obuhvataju potpuno izmuljavanje, kao i uređenje kamene obloge po ivici jezera.

Nakon toga Udruženje planira kroz radne akcije postavljanje klupa, mobilijara, ozelenjavanje, ali i poribljavanje, napominje Trifunović, kako bi se jezero uredilo i moglo na njemu da se peca:

- Očekujemo da ćemo u naredna dva, tri meseca imati jednu od lepših oaza u okruženju.

Ovo Udruženje postoji od oktobra 2017.godine i osnovano je upravo zbog ideje uređenja ovog jezera.

- Udruženje trenutno broji blizu 70 članova i pored vođenja brige o jezeru, bavimo se sportski, takmičarskim ribolovom u tri discipline. Radimo najviše sa decom, imamo školu ribolova, sekciju za rad sa decom koja planiraju da se takmiče u kadetskoj i juniorskoj konkurenciji, a treutno ih pripremamo za državno prvenstvo - kaže Trifunović. - Trenirali smo najviše na Jarkovačkom jezeru, pošto nam je ono trenutno najbliže, a Barica u lošem stanju, a od ove nedelje počeli smo na zvaničnim vodama na kojima će se održati državno prvenstvo…

Prošle godine Udruženje je takmičarima uspelo da kupi po dva štapa, ali su obnovili pribor i ove godine, dok je u narednom periodu u planu veća kupovina kada je reč o profesionalnoj, takmičarskoj opremi

Deca treniraju pecanje na plovak na kanalu Dunav-Tisa-Dunav u Novom Sadu, Srpskom Miletiću i Bačkom Petrovcu, fideraši takođe pecaju na kanalu u Kleku, Begeju, Zrenjaninu.

- U šaranskom ribolovu treniramo na jezeru Pavlovci, na Čonopljanskom jezeru, Ribolovačkom carstvu u Kikindi. Treniramo i nastupamo po čitavoj Srbiji i borimo se za takmičarske rezultate, ali svakako nam je prioritet ono zbog čega i jeste osnovano Udruženje, a to je uređenje jezera - kaže Trifunović. - Do pre godinu i po dana, jezero je bilo zapušteno, prljavo, potpuno neuređeno, a na našu inicijativu opštinska uprava je stala iza nas i pružila nam punu podršku tako što je prihvatila da finansira ovaj projekat.

Prema njegovim rečima, pecanje je izuzetno skup sport ukoliko se njime bavite na profesionalnom nivou, kako teže u samom Udruženju.

- Svesni smo da pecanje nije klincima prvi izbor kao što je fudbal, košarka ili odbojka i svesni smo da roditelji nisu u mogućnosti da toliko novca izdvoje za jedan kvalitetan pecaroški štap, zbog toga se trudimo da preko sponzora, i od novca Udruženja, deci obezbedimo što je moguće više dobrog pribora - kaže Trifunović. On dodaje da su prošle godine takmičarima uspeli da kupe po dva štapa, ali su obnovili pribor i ove godine, a u narednom periodu u planu je veća kupovina kada je reč o profesionalnoj, takmičarskoj opremi.

- Trudimo se koliko god je u našoj mogućnosti da ulažemo u decu i da im obezbedimo sav potreban pribor, a ono što mi zahtevamo kao Udruženje, iako zakonom nismo obavezani, je da prvo i osnovno što moraju da imaju na vodi ribolovna dozvola, za koju zakon predviđa uzrast od 16 godina, mi naše kadete od sedam i osam godina učimo da moraju da imaju dozvolu, koju im mi i kupujemo - ističe Trifunović.

Na taj način, napominje Trifunović, navika se stiče od malih nogu, da sutra kada budu ispunjavali starosne uslove za dozvolu, da im to bude potpuno normalno:

- Učimo ih takođe da se riba nepovređena odmah vraća u vodu, da ne budu “mesari”, već sportski ribolovci i za sada nam dobro ide i nastavljamo da radimo tim tempom- napominje predsednik Udruženja sportskih ribolovaca “Barica”.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar