Vučić zaduženima: Predložićemo rešenje do narednog petka
BEOGRAD: Predsednik Aleksandar Vučić rekao je građanima zaduženim u švajcarskim francima, koji protestuju ispred Kasacionog suda, da će država do narednog petka predložiti rešenje za njihov problem, i zamolio ih da se do tada raziđu.
Poručio je da je država spremna da pomogne i da će u međuvremenu razgovarati sa bankama i ponuditi rešenje, koje podrazumeva da banke preuzmu deo dugova na sebe, a deo će država.Demonstranti su tražili da i oni učestvuju u definisanju rešenja, a njemu su iskazali poverenje i, uz aplauz, poštovanje što je došao da ih sasluša i pomogne.
Predsednik je to prihvatio i zamolio ih da ako ne budu zadovoljni rešenjem države, da se slobodno vrate da protestuju.
"Mi smo spremni da razgovaramo o tome, da vidimo kako da pomognemo za ovih 16.800 predmeta koji su trenutno otvoreni za ljude koji i dalje imaju kredite u švajcarcima, da vidimo kako to da prebacimo u evro i to da ne idemo na banke, jer bi to napravilo veliki reputacioni rizik za banake i napravilo haos u finansijskom sistemu Srbije, nego da vidimo kako to država da delom preuzime na sebe", rekao je Vučić.
On je kazao da će gledati da se to prebaci na državu u najkraćem roku odnosno da se razgovara u najkraćem mogućem roku u okviru vlade i da se donese rešenje.Kaže da to ipak ne rešava problem za one koji su isterani iz stanova pod prinudnom naplatom, dok su ovih 16.800 ljudi, koji su još zaduženi, imali veću solventnost i likvidnost i da su zato još opstali do sada.
"Ne mogu da vam pričam bajke, kao što rade drugi koji su neodgovorni", dodao je on.Vučić kaže da ti koji su pokrenuli priču o švajcarcima sada se prave "nit luk jeo, nit mirisao".Ugovore su, podseća, potpisivali korisnici kredita, građani pojedinačno, i država jeste delimično odogovrna, ali nema njenog "potpisa".
Ipak, istakao je da su se bivši ministri i guverneri i ostali prevaranti pojavljivali u vreme dok su bili na vlasti i davali utisak sigurnosti građanima da mogu na takav način da pozajmulju novac.
"Ali, tu ne stoji potpis ni Đelića, niti Đilasa, niti Jelašića, već vaš poptis. Mnogo je teško rušiti obligaciono pravni odnos koji na takav način postoji pravni odnos. Hoću da vas zamolim. Sud će morati da donese svoju odluku u kratkom roku, jer za te ljude nad kojima je izvršena prunudna napalta jedino rešenje je sud. I taj sud mora posle preko banaka da se napaćuje, a to preko banaka može da izađe između 85 i 95 miliona evra i to je ono što ća banke svakako da odbijaju na različite načine".
Istakao je da ne treba da imaju nikakve sumnje da postoji neki Bog otac koji će da natera banke da im to vrate.Prema njegovim rečima, neće to jednostavno da ide i banke će se boriti na sve moguće načine, bez obzira što je to nefer i što su te kamate zelenaške, na štetu naroda.
"Oni će da kažu ''da li ste to potpisali'' i ''to je vaša obaveza''".Kaže da bi to koštalo državu oko 120 miliona evra i da je država spremna da pregovara sa bankama i da ukoliko Kasacioni sud donese tu odluku da pomogne da banke plate 60 ili 70 odsto, a država da pomogne sa 20 ili 30 odsto sredstava.
"Da umilimo banke da na određeni način pomognu", dodao je Vučić.Vučić zamolio je građane zadužene u švajcarcima da državi daju nedelju dana vremena kako bi razgovarala sa bankama i zamolio ih da imaju vere, ali i istakao da on nema prava da vrši pritisak na Vrhovni kasacioni sud.
Istakao je da nije fer da neko plati toliki novac, a da na kraju ostene i bez novca i bez svega drugog i da će zato država pomoći, ali da će se to osetiti po drugim primanjima za druge građane.Na to su oni koji protestuju rekli da ne žele da drugi građani trpe.
"Lepo je to, je to odgovoran stav prema državi, hvala što brinete o državi. Moraće da košta državu, nemojte da vam neko priča bajke", rekao je Vučić.Dodao je da je Mađarska to rešila tako što je izdvojila za taj problem milijardu evra.Nemojte da vas varaju da će Kasasioni sud da donse odluku da će banke da vam isplate s neba preko novac", poručio je Vučić.
Predsednik je rekao da mu ne smeta što ti građani protestuju i objasnio da ništa ne dobijaju time što sede ispred Kasacionog suda."Kao boga vas molim, otiđite kućama i vratite se za sedam dana, u sledeći petak, ako se ništa ne uradi, ako ne budete zadovoljni ponasanjem države", rekao je predsednik.
Zamolio ih je da sačekaju do narednog petka i dodao da više neće dolaziti ispred Suda."Vaši ljudi posle neka kažu jesu li zadovoljn ili ne, ali nemojte da gladujete ili budete žedni", rekao je Vučić.Vučić se među demonstrantima pojavio oko 10.00 sati, potpuno sam, bez saradnika, nadležnog ministra ili šefova nadležnih institucija. Nije bilo ni policije.
Predsednik Vučić je rekao u ponedeljak, nakon sednice Predsedništva SNS, da je zamolio guvernerku Jorgovanku Tabaković i premijerku Anu Brnabić da još jednom se razmotre mogucnosti da se građanima, koji su se, na pritisak bivše vlasti, zaduživali u švajcarcima.
Učesnici protesta kažu da ih niko nije upozoravao na mogućnost ovakvog ishoda, naprotiv.Reč je o problemu koji traje duže od decenije i koje muče blizu 20.000 ljiudi u Srbiji.
Već šesti dan zaredom članovi Udruženja CHF protestuju ispred zgrade Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu tražeći da Kasacioni sud donese jasan pravni stav o spornim kreditima.
Zvanični podaci banaka pokazuju da kredite u "švajcarcima" trenutno otplaćuje 16. 814 građana.
Prema podacima Udruženja CHFu Srbiji je u periodu od 2005. godine do 2011. više od 22 000 građana uzimalo ovakve kredite.