Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika”: Start debate o predlozima LSV-a u Parlamentu

16.03.2019. 12:24 12:30
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Naredna sedmica u Skupštini Srbije započeće vojvođanskim temama, koje je incirala Liga socijaldemokrata Vojvodine. Za sredu, 20. mart, zakazana je sednica s dve tačke dnevnog reda. Reč je o Predlogu zakona o finansiranju APV i Rezoluciji o Vojvodini, koji će se naći pred resornim odborima u danima koji prethode samoj sesiji.

Najpre će u ponedeljak Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava razmatrati predloženi zakon. Kako nam je potvrdila predsednica tog skupštinskog radnog tela Aleksandra Tomić (SNS), predsednik LSV-a Nenad Čanak je najavio da neće prisustvovati toj sednici, već će rešenja za koja se zalažu obrazložiti poslanice Lige Olena Papuga i Nada Lazić.

Tog dana u podne, kada sednica Odbora počinje, Čanak će, po saopštenju LSV-a, u Novom Sadu održati konferenciju za novinare i govoriti o predlozima koji će se naći na parlamentarnoj sesiji. 

Kako naglašava Aleksandra Tomić, to je drugi put da je na red stigao zakon koji nije predložila Vlada već predstavnici opozicije. Podsetila je na to da je ranije usvojen propis vezan za lečenje dece, na incijativu poslanika DS-a Dušana Milisavljevića, s čijim predlogom se složilo Ministarstvo zdravlja. 

Mi ćemo na Odboru u ponedeljak otvoriti raspravu o predloženom zakonu o finansiranju APV i doneti odluku, da bismo s njom išli pred plenum, kazala je ona.

Dodala je da u Poslovniku ne stoji obaveza da u slučaju sednice sazvane na incijativu poslanika budu pozvani i predstavnici Vlade.

Možemo to da učinimo, ali mislim da ćemo do srede već imati njeno mišljenje u pisanoj formi, istakla je naša sagovornica.

Na pitanje da li su poslanici SNS-a razgovarli o Liginom predlogu, kaže da nisu, te da će u ponedeljak obaviti konsultacije pre sednice Odbora.

Na molbu da pojasni šta ako zakon eventualno ne bi dobio podršku resornog odbora, Aleksandra Tomić kaže da njihovo mišljenje nije obavezujuće i da, bez obzira na to, predloženi zakon ide na raspravu u plenumu.

U utorak, 12. marta, zasedaće Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, čiji predsednik, funkcioner Pokreta socijalista Đorđe Komlenski, kaže za „Dnevnik” da će na toj sednici biti razmatrana oba dokumenta.


Nijanse u odlučivanju

Predsednik Odbora za ustavna pitanja Đorđe Komlenski kaže da će se glasati o dnevnom redu zakazane sednice, uz uslov da taj odbor ne odluči drugačije.

Onda bi nas to dovelo u poziciju, analognu amandmanima za koje Odbor oceni da ih odbacuje, pa se o njima i ne odlučuje. Znači, sve zavisi od te ocene. Sad imate nijanse, da li nešto nije u skladu s Ustavom, da li ispunjava uslove za raspravu u parlamentu ne, pa se odbaci… srazmerno tome može da bude reakcija. Čisto da pojasnim, kod amandmana imate situaciju da se oceni da amandman nije u skladu s Ustavom, da nije u skladu sa zakonom, ali o njemu se raspravlja i o njemu se čak i glasa. Ali ono što Odbor odbaci iz nekih formalnopravnih nedostataka, o tome se onda uopšte ne raspravlja.


Bez obzira na to ko je predlagač, rasprava na odboru vezana je za formalni deo priče, kao i kod svih zakonski predloga, amandmana, pa i rezolucije, koja jeste akt obavezujućeg karaktera, predočio je Komlenski.

Mi ćemo, dodao je, oceniti da li je to u skladu s Ustavom i važećim zakonima, ili u suprotnosti s njima.

Na dilemu o tome šta sa sobom nosi pozitivna ili negativna ocena Odbora, pojašnjava da Odbor može proceniti da je nešto u skladu s pravnim aktima, ili da nije. Ako nije u skladu, dodaje, ne može ići na dnevni red.

Kaže da će tokom vikenda, najkasnije u ponedeljak, poslanički klub na čijem je čelu a u kojem su poslanici PS-a, NSS-a i USS-a, usaglastiti stav o tome kako će glasati po pitanju dnevnog reda. Razmeniće i stavove i uskladiti ih ako je moguće i o sadržini predloženih akata, ako bude izglasano da budu na dnevnom redu sednice.

Na pitanje da li je bilo konsultacija u vladajućoj koaliciji o sazivanju sednice, odgovara:

Naravno. Pod brojem jedan, o predloženom dnevnom redu odlučuje predsednica parlamenta. To je za sada formalno predlog predsednice Skupštine Maje Gojković jer je ona sazvala sednicu, a nije išla po predlogu poslaničkih grupa ili vladajuće grupacije. Znači, o tom predlogu za stavljanje na dnevni red direktno je odlučila predsednica Narodne skupštine, naravno, uz konsultacije da takva tema zavređuje da dođe na razmatranje hoće li se staviti na dnevni red Skupštine ili ne, kaže Komlenski.

Na pitanje da li bi bilo politički nezgodno kada bi bio usvojen Ligin zakon, kao propis jedne opozicione stranke vezan za materiju koju je trebalo da predloži Vlada, Komlenski podseća na to da su ovlašćeni predlagači zakona narodni poslanici, 35.000 građana, Vlada, predsednik republike i „još poneki u nekim drugim situacijama, predviđenim zakonom”.


Bez učešća bojkotaša

Učesnici bojkota parlamenta neće biti ni ovoga puta u sali da bi razgovarali o predlozima LSV-a. Taj deo opozicionog bloka, predvođen SzS-om, tvrdi da je sednica o APV „farsa koja bi trebalo da vrati opoziciju u klupe”.

Sada kad nas nema, može o Vojvodini. Ne bi me iznenadilo ni da zakažu sednicu vezanu za pregovaračku platformu o Kosovu ili neku drugu koju smo tražili. Ukoliko Kosovo bude na dnevnom redu, donećemo odluku o tome kako ćemo postupiti, poručio je Miroslav Aleksić.


Nikakva razlika za mene ne postoji u tome ko je formalno predlagač, tvrdi Komlenski.

Procenjuje i da predlozi LSV-a na način na koji su napisani, „liče na najozbiljniji pokušaj zakonskog predloga”. Kaže da ima još nekih predloga opozicije koji bi mogli biti razmatrani, ali su zatrpani u masi onih silnih dopuna dnevnog reda, „koje, iskreno rečeno, više liče na maltretiranje, nego na želju da se doprinese radu parlamenta”.

Svetlana Stanković

Piše:
Pošaljite komentar
Čanak: Vreme da Skupština Srbije raspravlja o Vojvodini  

Čanak: Vreme da Skupština Srbije raspravlja o Vojvodini  

06.03.2019. 15:00 15:02