FEJSBUK PESNIČKI FESTIVAL Od virtuelnog do stvarnog druženja
Jubilarni, deseti „Fejsbuk pesnički festival“ održan je 9. i 10. marta na Novosadskom sajmu, a okupio je poete čije stvaralaštvo živi na najpopularnijoj globalnoj društvenoj mreži.
Na ovom „Fejsbuk festivalu“, koji je imao svetski karakter, kao i na konkursu za nagradu, učestvovalo je gotovo 500 pesnika iz 29 zemalja, a više od 100 ih je i prisustvovalo, dok su ostali učestvovali tako što su svoje pesme postavili na zidu „Fejsbuk“ stranice festivala.
Inače, od osnivanja manifestacije, za proteklu deceniju, kroz festival je prošlo oko 4.000 ljudi iz više od 30 država. Bio je to povod za razgovor s osnivačem festivala Radovanom Vlahovićem i jednom od učesnica Mirjanom Brkljač Hemon.
– Kao osnivač „Fejsbuk pesničkog festivala“ želeo sam da se virtuelno druženje pretvori u stvarno – navodi Vlahović. – To je bilo prilika da učesnici izrecituju svoje stihove i prikažu svoje stvaralaštvo koje je zaživelo, kako u našoj književnosti, tako i u ostalima širom sveta.
Što se tiče ideje u vezi s osnivanjem takvog festivala, Vlahović kaže da je ona o njemu postojala otkad se pojavio internet, pa i sam „Fejsbuk“.
– Kada sam ja, koji nisam imao priliku da odrastam uz savremenu tehnologiju, uvideo sve prednosti korišćenja društvenih mreža u svrhu promocije stvaralaštva i gde vam pratioci i prijatelji reakcijama na objavljene radove pružaju povratnu informaciju o tome šta i kako radite, znao sam da je vreme za realizaciju ideje – istakao je Vlahović.
Inspiraciju za pisanje Vlahović pronalazi u glasu nadrazumskog, svakodnevnoj težnji da se uspostavi komunikacija s Bogom i nadnaravnim, nečemu što je sastavni deo njegovog bića.
S druge strane, Mirjana Brkljač Hemon inspiraciju nalazi u svakodnevnom životu, a naglašava da je „umetnik svako ko ima potrebu da svojim stvaralaštvom učini svet lepšim mestom“.
– Kako je govorio Nikola Tesla, „ako ne znate kako, posmatrajte prirodu i u njoj ćete naći jasne odgovore“ – kazala je Mirjana, dodajući da su glavni ciljevi festivala druženje i razmena iskustava.
Vlahović kaže da, kao urednik Banatskog kulturnog centra, godišnje pročita i do 200 rukopisa.
– Kao pisac sam se okušao u prozi, drami i poeziji, a bavim se i književnom kritikom – kaže naš sagovornik, pokazujući da mu nijedan od žanrova nije stran.
Mirjana ističe da je veliki zaljubljenik u knjige i da nema omiljeni žanr, ali da sve voli da čita. Ipak, izdvojila je „Dnevnik Ane Frank“. Vlahovićeva lista omiljenih knjiga je takođe poduža, a u poslednje vreme fokusiran je na dela Miloša Crnjanskog.
M. Ćirić