TEMA DNEVNIKA Lopovi obožavaju limuzine s ključem u bravi
NOVI SAD: Tokom januara i februara na području Policijske uprave Novi Sad, dogodilo se nekoliko karakterističnih slučajeva krađa automobila, kojima su znatno doprineli sami vlasnici.
U šest slučajeva ležerno ponašanje vlasnika automobila, koji su ostavili ključeve u vozilima, pomoglo je lopovima, saznaje „Dnevnik“. Tako je, od šest navedenih slučajeva, „na izvol’te lopovima“ jedan ključ bio ispod patosnice, drugi je vremešni vlasnik ostavio u vratima starog „pežoa“ u centru Novog Sada, a četiri su zatečena u kontakt-bravi.
Poslednji takav slučaj dogodio se u Jug Bogdanovoj ulici u Novom Sadu, kada su u noći između četvrtka i petka, iz istog dvorišta vlasniku ukradena dva vozila.
Osim pomenutih specifičnih slučajeva, u istom periodu, bilo je i sedam klasičnih krađa automobila. U prvom mesecu ove godine odmah je rasvetljeno 60 odsto slučajeva, a u februaru oko polovine.
Treba naglasiti da se dosta predmeta reši naknadno ili tokom rasvetljavanja drugih takvih dela.
Luksuz dobro sačuvan
Treba istaći da na teritoriji koju pokriva PU Novi Sad ove godine nije bilo krađe vozila srednje i više klase.
Ipak, policija apeluje na vlasnike vozila da stavljaju elektronsku i mehaničku zaštitu za sprečavanje krađa, kao i da ključeve vozila ne drže u kolima. Takođe, treba voditi računa o tome da atomobili budu parkirani na osvetljnom mestima, naročito na Limanima i Novom naselju, gde je najveća koncentarcija parkiranih kola.
– Na području Južnobačkog okruga nema organizovanih pojava takvih krađa, a kad se dese, u poslednje vreme, radi se o
kolima nižih kategogorija i vrednosti – kaže za „Dnevnik“ rukovodilac za suzbijanje krađe vozila u Policijskoj upravi Novi Sad Aleksandar Marsenić, i dodaje da se retko događa da luksuzne, skupe automobile neko ležerno ostavlja u leru s ključem u bravi.
Marsenić napominje da ne čudi što ljudi sa sela ili iz okoline Novog Sada umeju da ostave automobile s ključevima u bravi jer misle da kradljivcima nije interesantan komšijski automobil ili da im niko neće ukrasti kola parkirana ispred kuće. Međutim, lopovi žive od tuđe ležernosti i život im se svodi na vrebanje prilike koju odmah iskoriste.
Podsetimo, nedavno je u Futoškoj ulici u Novom Sadu, korisnik vozila „ford fijesta“, u vlasništvu jednog novosadskog preduzeća, izašao na trenutak da obavi nešto kada je lopov, u sekundi, spazio priliku, seo u automobil i odvezao se. Međutim, veoma brzo je pronađen i lišen slobode.
– Nema pravila kad se takvi slučajevi dešavaju. Prilika donosi krađu, a krade se ono što je ostavljeno bez nadzora – objašnjava Marsenić. – Neretko se dešava da oni koji imaju šarolike krivične dosijee ne propuštaju da iskoriste zgodnu priliku za sticanje imovinske koristi, iako se mnogi kradljivci bave oduzimnjem vozila specijalizovano, u vidu zanata.
Naš sagovornik dodaje da postoje mnogi kriminalci koji samo čekaju da im se ukaže prilika.
Marsenić navodi da su od početka godine u strukturi ukradenih vozila ona jeftinija, kao što su „golf dvojka“, dostavno vozilo „zastava poli“, „opel korsa“, i jedan baš trošan „daevu“...
– Na godišnjem nivou i dalje se najviše kradu novija „Folksvagenova“ vozila, odnosno „golfovi“, zatim „škode“, „audiji“ ali i „be-em vei“, za čiju krađu je neophodno imati aparaturu koja nije jeftina – naglašava Aleksandar Marsenić.
Interesantno je da su lopovi obično iz drugih mesta i da traže baš određeni tip vozila, uglavnom po narudžbini, i odlaze što pre da ih isporuče. Ponekad se kradena vozila isporučuju i auto-otpadima.
Prošle godine je, u odnosu na prethodnu, broj teških krađa kola petinu smanjen, dok su 40 odsto smanjena takozvana dela neovlašćenog korišćenja vozila, odnosno upotreba tuđih automobila bez imovinske koristi.
M. Vujačić