okoTVoko: Pokreni igricu nemog kola
Za razliku od višemesečnog iščekivanja Godoa u vidu odluke Regulatornog tela za elektronske medije kome će dodeliti nacionalnu frekvenciju, preostalu od upokojene TV Avala, neki nisu sedeli skrštenih ruku.
Novoosnovana firma Contents&Rights, čiji je vlasnik Srđan Milovanović, vlasnik bivšeg Kopernikusa koji je nedavno prodat Telekomu, izbacila je cenovnik prava prenosa svojih televizija, pojedinačno i u paketu, izražen u evrima, i to po korisniku. Na stranu to što se iskazivanje cene u evrima na tankoj liniji razgraničenja sa zakonom, sadržaj cenovnika podseća na one iz „ol inkluziv“ hotele, gde je sve za džabe dok nešto ne zatražiš. A onda daješ i dinare i evre i lire i forinte i bugarske leve samo da iz tog nemog kola izađeš.
Na spisku je četrdeset televizija, od onih s nacionalnom frekvencijom, poput TV Prva, O2 (doduše, tamo piše B92) i Hepi, specijalizovane kao što je Prva kik, Hepi rijaliti 1 i 2, Pop melodi, do lokalnih poput KCN Krajina, KCN Kolubara, KCN Jagodina i KCN Raška. E da, i deset kanala za odrasle, među kojima se izdvaja BANG U, i Adult 1-7, gotovo kao onaj serijal „Maja u avionu“, „Maja u kuhinji“, „Maja i drugarice“...
Za svaku televiziju određen je mesečni namet koji se kreće između 0,2 evra do dva evra po korisniku mesečno. Najskuplje su televizije s nacionalnom frekvencijom, pa TV Prva košta dva evra, TV Hepi 1,5 evra, koliko košta i O2. I na sve to treba dodati PDV, naravno. Da vas ne udari šlog pri sabiranju, navedena firma ponudila je ceo paket po ceni od bagatelnih 2,5 evra po korisniku. Pod uslovom da korisnika uopšte i bude.
Dakle, šta ovo znači za običnog gledaoca?
Za one koji imaju zemaljske antene sa set-top boksovima, ovaj cenovnik ne znači ništa. Oni će i dalje da imaju prava da gledaju besplatno iste ove programe, za koje će distributeri morati da plaćaju. A svi znamo na kome se kola na kraju slome. Jer, oni koji televiziju gledaju preko nekog od kablovskih distributera, a njih je sad sve manje, i priča se svodi praktično na dva – mogu da očekuju poskupljenje pretplate, uz eventualno povećanje broja kanala koje će gledati u okviru osnovne ponude. Kojih i kako, saznaćemo za koji dan.
Da li će pretplatnici MTS-ovog IPTV sistema osetiti ovaj namet, ostaje da se vidi, pošto dolazi praktično iz iste kuće. Ono što je sigurno jeste da su pretplatnici SBB-ovog kablovskog sistema u opasnosti da zbog ovoga uskoro dobiju uvećane račune, osim u slučaju da SBB ovaj harač prebaci isključivo na svoja pleća dok se stvari ne promene.
Ovo nije prvi put da kablovski distributeri iz istog izvora dobijaju ovakvu „ponudu“, niti je prvi put da REM ukida pa vraća jednu te istu odluku. Naime, u novembru 2016. zabeležen je prvi takav pokušaj, kada je Kopernikus d.o.o. Niš doneo novi cenovnik usluga, s povećanjem od evra po korisniku, posle odluke TV Hepi, TV Prva i tadašnje TV B92 da svi pej-TV operateri u Srbiji moraju imati zaključene ugovore o emitovanju. Tada je reagovao REM odlukom da svi distributeri moraju bez naknade da emituju televizije s nacionalnom frekvencijom. Samo da bi tu svoju odluku ukinuo krajem prošle godine – i pokrenuo igricu.
Da sam ja na mestu SBB-a i da moram da povećam cenu usluga i otkupim sve kanale iz ovog paketa, tačno bih gledaocima otključala ovih deset porno kanala. U skladu s poslovnom politikom.
Ivana Vujanov