ŠAJKAŠ PO SVEMU VAROŠICA Dobro mesto za život
ŠAJKAŠ: U proteklih nekoliko godina u Šajkaš u Opštini Titel uloženo je oko 200 miliona dinara. U selo su stizali novci s opštinskog, pokrajinskog, republičkog nivoa za razne namene.
Rezultati se vide po popločanom trotoaru duž glavne ulice, urbanom mobilijaru, javnoj rasveti. Sve zajedno odaje utisak uređenog naselja s kojim retko koje selo u Vojvodini može da se poredi.
U glavnoj ulici u centru su hram Svetog Dimitrija na kojem sija obnovljena fasada, Osnovna škola „Isidora Sekulić”, ambulanta, vrtić, Dom kulture, prodavnice, apoteka, koje takođe izgledom doprinose da utisak o selu bude odličan. Da selo živi vidi se i po gradnji novih kuća koje odudaraju od okolnih starih zdanja.
- Samo da imamo još jednu fabriku gde bi bilo uposleno stotinak meštana, boljeg mesta za život ne bi bilo nadaleko - kaže sekretar Mesne zajednice Miroljub Medaković, navodeći da, već imaju mlekaru „Moje stado” u obližnjem Mošorinu, koja prerađuje mleko otkupljujući ga od meštana s područja Opštine Titel. - U dogledno vreme dobićemo i drugu, mini-fabriku za preradu mleka u sir. Opština je investitoru prodala plac gde se godinama održavao vašar. Kako vašara odavno nema zapuštena opštinska parcela prodata je radi izgradnje još jednog fabričkog postrojenja za proizvodnju sira.
U Šajkašu bar 15 stočara ima po pedesetak krava, dok one koji imaju desetak krava i ne broje. Mesto je bogato stokom, a susedni Mošorin je najveći proizvođač mleka po glavi stanovnika u Srbiji. Lokalna samouprava prati čime se stanovništvo bavi i na osnovu toga stvara im mogućnosti da lakše privređuju, jer tako lokalna sredina zajedniči ekonomski napreduje, veli Medaković.
Nema kuća na prodaju
Blizina auto-puta Novi Sad – Beograd, udaljenog svega tri kilometra posebna su prednost Šajkaša, pa naš sagovornik kaže, da i to verovatno utiče što se kuće u Šajkašu retko prodaju.
- Ukoliko se nešto od nekretnina i nađe za prodaju, za to treba dosta novca izdvojiti. Kuće su uvek u Šajkašu imale cenu, pa je tako i sada, plac ispod 10.000 evra se ne može naći –naglašava Medaković.
U pogledu vodosnabdevanja , Šajkaš ali i susedno Vilovo nemaju problema. Piju zdravu vodu s izvorišta ispod Titelskog brega, do koje su pre sedam, osam godina došli izgradnjom crpne stanice, dovodnika i dva bunara. Lane je u selu završena izgradnja četvrtine kanalizacione mreže, a ove godine očekuje se da ta investicija bude nastavljena i u tome kao i prošle godine, očekuje se da značajna novčana podrška stige i od Pokrajine. Novac za to predvidela je ove godine i Opština Titel u budžetu.
Mesto je u odnosu na druge posebno i po tome što je Mesna zajednica osnovala Javno komunalno preduzeće koje brine o čistoći ulica, zelenila, odvozu smeća, pijačnim uslugama i groblju.
- U pogrebnim uslugama nema nam premca, u široj okolini, imamo uređena groblja i kapele- naglašava Medaković.
Govoreći šta bi trebalo od investicija u selu, sekretar Mesne zajednice, spominje izgradnju kružnog toka i parka na već postojećem mestu u centru. Park s fontanom se planira tako da zimi ta fontana bude izvor za led radi klizališta i dečje razonode tokom zimskog raspusta, a u pogledu kružne raskrsnice, dodaje Medaković, mišljenje treba da daju urbanisti jer za tu investiciju nisu baš sigurni da je izvodljiva zbog skučene postojeće raskrsnice.
Z. Delić