Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Uspeh đaka gimnazije „Boljai” na regionalnom konkursu

22.02.2019. 13:04 13:16
Piše:
Foto: Privatna arhiva

SENTA: Aplikacija za mobilne uređaje tima srednjoškolaca Gimnazije za talentovane učenike „Boljai” u Senti našla se među tri pobedničke, zajedno sa radovima vršnjaka iz Banja Luke i Podgorice u finalu konkursa kompanija „Telekom Srbija”, „m:tel Crna Gora” i „m:tel BiH” za izradu aplikacija za mobilne uređaje „Regionalni app izazov”.

U Gimnaziji „Boljai” u kojoj se nastava za talentovane učenike izvodi na mađarskom jeziku, ponosni su na uspeh koja je članovima pobedničke ekipe omogućio odlazak na nagradno putovanje u Berlin. Aplikacija „Collector” tima senćanskih gimnazijalaca izdvojila se kao najbolja, među mnogobrojnim kvalitetnim aplikacijama.

Timu senćanskih gimnazijalaca putovanje za Podgoricu na finale konkursa nije teško palo jer su njihovi vršnjaci na prinudnom raspustu zbog epidemije gripa. Upravo iz tog razloga nismo uspeli da tim talentovanih gimnazijalaca bude na okupu, jer Ištvan Horvat je iz Horgoša, Hermina Ačai iz Bačkog Gradišta, Kornel Huđik iz Bajše, pa nam je sagovornik bio Arpad Barši iz Sente.

- Bio je izuzetno lep osećaj osvojiti nagradu na ovom prestižnom regionalnom konkursu. Voleo sam da radim na ovom projektu zajedno sa ostalim članovima tima, pa je dobar timski rad dao rezultat. Svi iz ekipe su dali svoj doprinos. Imali smo jednu stariju verziju mobilne aplikacije Ištvan Horvat ju je osavremenio, tako da smo dobili aplikaciju sa boljim dizajnom i efikasnijim funkcionisanjem sa mobilnim telefonima. Oduševljeni smo što ćemo ići na nagradno putovanje u Berlin, gde ćemo moći mnogo toga da vidimo i nešto novo naučimo - rekao je Arpad Barši.   

Glavnu nagradu učenici su osvojili aplikacijom za mobilne uređaje na konkursu „Regionalni app izazov”, čije finale je bilo u Podgorici 

Profesor informatike Peter Estelecki, mentor pobedničke ekipe, koju sačinjavaju učenici trećeg razreda Gimnazije iz odeljenja čiji je razredni starešina profesor informatike Gabor Kereši, objašnjava da je tim gimnazijalaca napravio aplikaciju za upravljanje solarnim kolektorom koji je napravljen od praznih limenki od piva.

- Kolektor funkcioniše tako što uvlači vazduh iz prostorije, koji se zagreva i kada dostiže oko 70 stepeni Celzijusa vraća se u prostoriju za grejanje. Tim je napravio aplikaciju kojom rad ventilatora za vazduh, odnosno kolektora, može da se upravlja preko mobilnog uređaja, odnosno može da se podešava brzina rada ventilatora i kompletnog funkcionisanja solarnog kolektora. Uz pomoć ove aplikacije na grafikonu može da se vidi kako je kolektor radio u prethodnom periodu i kako trenutno greje. Aplikacija je napravljena za ovaj kolektor, kakav već funkcioniše i koristim ga kod svoje kuće, ali može po sličnom principu da se koristi pomoću mobilnih uređaja recimo za podešanja pumpe za vodu za centralno grejanje – pojašnjava Estelecki.

Profesor naglašava da je tim njegovih učenika sjajno radio na ovom programu, napominjući da ga možda nešto slično ne bi mogli napraviti ni studenti na fakultetima.

- Na programu su radili dosta dugo, jer je projekat vremenski trajao više od godinu i po dana. To je ustvari bio naš projekat na kome smo se angažovali, a pošto imamo i veb stranicu trebalo je da radimo i na drugim stvarima, pa je čitav rad zahtevao dosta truda - dodao je Estelecki. 

Na finalu regionalnog konkursa sastav tima bio je ograničen na troje pa su u Podgoricu uz profesora Petera Esteleckog išli Arpad Barši koji je radio na bazi podataka i veb stranici, Ištvan Horvat koji je dao svoj doprinos osmišljavanju mobilne aplikacije i Hermina Ačai u ulozi menayerke, a zbog ograničenog broja mesta u ekipi u Podgoricu nije išao Kornel Huđik koji je radio na elektronici.


Internatu treba proširenje

Pošto se u Gimnaziju „Boljai” upisuju talentovani učenici ne samo iz Sente i okoline nego i iz iz mnogih vojvođanskih mesta, koji nastavljaju školovanje na mađarskom maternjem jeziku, škola ima internat za smeštaj 150 đaka.

- Radimo na principu - puno dobrih ljudi na malo mesta, potvrđujemo da to može da funkcioniše. Navikli smo se da delimo naš prostor sa ostalim ustanovama u Senti, što naši đaci automatski prihvataju. Čim dođu u našu školu vide da u istom dvorištu nismo sami, nego su tu Gradska biblioteka, Kulturno obrazovni centar „Lajoš Turzo”, Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara i Dom stvaralaca, što ne predstavlja nikakvu poteškoću za naš rad. Do sada smo u internatu mogli da smestimo sve naše učenike koji su želeli smeštaj, a nekoliko poslednjih godina imali smo i mesta za smeštaj srednjoškolaca iz drugih senćanskih škola. Za dve-tri godine kada poraste i broj učenika na računarsko informatičkom smeru, ne znam da li ćemo moći obezbediti domski smeštaj i drugim srednjoškolcima, pa bi bilo dobro da nam se kapacitet poveća na 180 ili 200 mesta, čime bi podmirili potrebe  - kaže direktorka Gizela Čikoš Pajor. 


- Pošto naša deca slušaju nastavu na mađarskom i ne govore baš svi dobro srpski, kao menayerka za predstavljanje aplikacije pred žirijem bila je Hermina Ačai - kaže direktorka Gimnazije „Boljai” Gizela Čikoš Pajor. - Naši talentovani đaci učestvuju na mnogim takmičenjima u Srbiji, Mađarskoj, Slovačkoj i Rumuniji i dobre rezultate postižu đaci trećeg i četvrtog razreda, koji su na matematičkom smeru u prvoj i drugoj godini stekli jako dobru osnovu, pa uspešno povezuju znanje iz matematike, fizike, elektronike, računarstva i informatike, sposobni su da istrajno rade duže vreme na pojedinim projektima. 

Gimnazija za talentovane učenike „Boljai” prošle godine je proslavila 15 godina postojanja i uspešnog rada i od njenog osnivanja ima matematički smer, umetnički smer za likovne tehničare postoji deset godina, a u ovoj školskoj godini prvi put je upisano odeljenje za talentovane učenike iz računarstva i informatike.

Škola u ovoj školskoj godini ima ukupno 167 đaka, a direktorka Gizela Čikoš Pajor naglašava da se u svako odeljenje uvek upisuje maksimalan broj talentovanih svršenih osnovaca, jer do sada je uvek bilo veliko interesovanje, očekujući da će tako i ostati.

M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar