Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KOSMETSKI KUTAK Srpska roba s Kosova u Novom Sadu

20.02.2019. 13:16 16:55
Piše:
Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

NOVI SAD: Novi Sad nastavlja unapređenje kulturno-umetničkih i privrednih veza s Kosovom i Metohijom, nakon što je u pasažu hotela „Vojvodina” otvoren Kosmetski kutak, a i roba malih srpskih privrednika s Kosova i Metohije od juče se može pronaći na rafovima „Univereksporta” u Novom Sadu.

Otvaranju Kosmetskog kutka i obilasku štanda s proizvodima s KiM prisustvovali su gradonačelnik Miloš Vučević i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije Marko Đurić.

Tom prilikom potpisan je Ugovor o saradnji između Regionalne razvojne agencije „Bačka” i Regionalne razvojne agencije Kosova i Metohije.

Novosadski gradonačelnik izjavio je da je današnji događaj „pobeda normalnog i pristojnog života i civilizacijskih normi”.

On je kazao da je poslata jasna poruka da je moguće konkretno pomoći Srbe na Kosovu i Metohiji, pre svega u procesu njihovih ekonomskih, a time ljudskih i nacionalnih prava.

Srbi na Kosovu Metohiji rade dobro i kvalitetno, naglasio je Vučević.

Mi, dodao je gradonačelnik Novog Sada, u ostalim delovima Srbije to umemo da prepoznamo i naše prodavnice mogu da ustupe svoje rafove za te proizvode.

On je rekao da je snažna simbolika što se upravo u Srpskoj Atini, u Vojvodini, otvara takav kutak gde će se prodavati proizvodi Srba s KiM.

Nije to veliki broj proizvoda, ali je značajan. Mi ne želimo da ostanemo na tome, nego želimo da to samo od bude prvi deo svega onoga što Srbi na Kosovu Metohiji proizvode, koji će od danas biti dostupniji u Novom Sadu, ali verujem da će se ta priča širiti kao dobar primer širom Srbije, kazao je novosadski gradonačelnik.

On je pozvao Novosađana i one koji dolaze u Novi Sad da posete Kosmetski kutak i probaju i kupe proizvode visokog kvaliteta.

Apel svima da uradimo te male korake i biće mnogo, mnogo bolje ljudima koji žive dole. Da se ne držimo velikih parola, da se ne busamo u grudi, da ne nosimo majice sa zvučnim porukama. Hajde da pokažemo na konkretnim stvarima kako pomažemo Srbima na Kosovu Metohiji. To život, to je ono što oni trebaju od nas i što traže i očekuju da im Srbija pruži, zaključio je Miloš Vučević.

Direktor Vladine Kancelacije za KiM rekao je da su Novi Sad i Kosovo i Metohija od juče jedan odlučan korak bliže, zahvaljujući inicijativi i zajedničkom radu te kancelarije, Grada i Ministarstva privrede, pa je Novi Sad prvi grad u Srbiji u kojem se mogu da kupiti srpski proizvodi s Kosova i Metohije.

Na taj način mi zajednički, saradnjom sa srpskim privrednicima s Kosova i Metohije, rušimo veštački nametnute barijere između Srba, koje neki pokušavaju da nametnu, između ostalog i kroz anticivilizacijske takse, rekao je Marko Đurić.

Prema njegovim rečima, kroz otvaranje mogućnosti da se zdravi i kvalitetniji, organski, prirodni srpski proizvodi prodaju i plasiraju širom Srbije, otvara se put da i srpski privrednici s Kosova i Metohije mogu da privređuju, zarađuju i ostaju u svojim sredinama.

Istovremeno, šalje se poruka podrške našem narodu na Kosovu i Metohiji i podrške njegovoj ekonomskoj održivosti, poručio je Đurić.

On je napomenuo da će se kroz programe u Kosovsko-metohijskom kutku predstaviti kulturno-umetnička društva s Kosova i Metohije, prištinsko Narodno pozorište, te Univerzitet u Prištini s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, i da će taj cenatar učiniti „pravim predstavništvom srpske kulture i tradicije identiteta s Kosova i Metohije”.

Proizvođač vina i vlasnik jedne od najstarijih vinarija na Kosovu i Metohiji Ljubomir Brkić iz Velike Hoče rekao je da to mnogo znači za sve proizvođače s Kosova i Metohije.

To je vetar u leđa za proizvođače s Kosova i Metohije, rekao je Ljubomir Brkić.

Da naše vino, dodao je, iako svakako čuveno, dođe do mnogih konzumenata.

A. Savanović

Piše:
Pošaljite komentar