Potrošačko ćoše: Priroda je najbolja apoteka
Sezona gripa proteklih nedelja dostigla je vrhunac. Dok jedni smatraju da se jedino farmaceutskim preparatima mogu olakšati simptomi ili čak izbeći grip, drugi kažu da samo jačanje imuniteta prirodnim putem može pomoći.
Većina Novosađana u zimskim mesecima, kada su „virusi najaktivniji”, od prehlade i gripa se štiti većim unosom južnog voća, koje je bogato vitaminom Ce, čajevima za jačanje imuniteta i neizostavnom kombinacijom belog luka i slanine.
Jedan od najpopularnih „prirodih lekova” je limun, koji na novosadskim pijacama košta od 110 do 140 dinara. Kilogram pomorandži staje oko 75 dinara, dok su mandarine 30 dinara skuplje. Limeta spada među tropsko voće koje tokom cele godine ima paprenu cenu, pa ovih dana kilogram staje između 330 i 450 dinara. Popularni su još grejpfrut, koji košta oko 110 dinara, ananas – oko 170, dok je za korpicu kivija potrebno izdvojiti oko 100 dinara.
Po verovanju mnogih, beli luk može izlečiti sve bolesti. On se može pazariti na komad i staje od 10 do 20 dinara, dok je za kilogram potrebno izdvojiti do 300 dinara. Cena crnog luka nije se menjala proteklih nedelja, pa tako kilogram košta i do 90 dinara. Mnogi tvrde da i čaj od đumbira ima blagotvorno dejstvo na organizam. Nažalost, pošto je za kilogram potrebno izdvojiti 700 dinara, retko ga ima na pijačnim tezgama.
Po rečima pijačnih prodavaca, potrežnja za tropskim voćem je velika jer, kako kažu, sad je period kada nema drugog. S druge strane, proteklih nedelja češće se kupuju beli luk, med i ljute paprike, koje isto važe za namirnice koje okrepljuju i jačaju imunitet.
S. K-č