Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stručni skup u Staroj Pazovi: Zaštita dece od digitalnog nasilja i odgovornost odraslih

11.02.2019. 10:18 10:21
Piše:
Foto: Opština Stara Pazova

STARA PAZOVA: Stručni tim za borbu protiv nasilja nad decom Doma zdravlja „Dr Jova Jovanović Zmaj” iz Stare Pazove organizovao je stručni skup „Zaštita dece od digitalnog nasilja - odgovornost odraslih”.

Kako je prisutnim socijalnim radnicima, pedagozima i psiholozima iz osnovnih i srednjih škola, predškolskih ustanova , Foruma srednjih škola i drugih institucija sistema, koje treba da brinu o ovom problemu objasnila Verica Popović, socijalna radnica i koordinatorka stručnog tima, radi se edukativno i praktično.

Sedam članova stručnog tima je pratilo programe Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Batut”, upoznati su sa novim Protokolom za prijavljivanje nasilja i prošle godine je u ovoj sremskoj opštini bilo 13 prijava nasilja. Prema podacima koje je iznela Verica Popović bilo je pet prijava vršnjačkog nasilja u kojem su učestvovala deca od 15 do 17 godina, a onda sledi porodično nasilje. Ona je istakla dobru saradnju na lokalnom nivou sa Centrom za socijalni rad i Crvenim krstom, kao i da se tim povezao sa fondacijom „Tijana Jurić” i po drugi put organizovao skup sa pedstavnicima te fondacije.

Prisutnima je o bezbednosti na internetu i u životu govorio Igor Jurić, osnivač fondacije. Uz obilje fotografija i filmskih ilustracija oblika nasilja nad decom na internetu, Jurić je učesnicima ovog skupa pokazao brojne primere iz Srbije, iz policijske i životne prakse, o nasilju na internetu koje je u stalnom porastu pa i među decom i mladima istakavši da istraživanja pokazuju da bi svaka četvrta devojčica iz viših razreda osnovne škole u Srbiji otišla na upoznavanje sa osobom koja je „prijatelj” na Fejsbuku ili nekoj drugoj društvenoj mreži, a da je svaki treći osnovac bio  žrtva nekog vida elektronskog nasilja.


Neka deca nisu pronađena

Pokazan je prisutnima i primer trgovine ljudima preko interneta uz naglasak da dobro treba proveriti poslovne ponude i razne primamljive oglase, jer mogu biti lažni. Fondacija „Tijana Jurić” radi besplatno proveru ponuda za posao u inostranstvu. Igor Jurić je izneo podatke da je 1.113 dece nestalo 2016. od kojih 46 nije pronađeno, a 2017. nestalo je 1.334 dece od kojih nije pronađeno osmoro. Posebno je upozorio da roditelji treba da imaju lozinku sa svojom decom u slučaju nekog problema i da ih nauče kome da se obrate za pomoć u slučaju potrebe. Ovom prilikom najavljeno je da u okviru fondacije počinje da radi NET PATROLA, sa porukom da nestali ne smeju biti nevidljivi.


Velike su opasnosti zbog pedofilije, onlajn zlostavljanja, nagovaranja dece da učestvuju u aktivnostima seksualnog sadržaja od strane predatora raznih uzrasta, zahtevi za fotografijama i video - snimcima nedozvoljenog sadržaja, jer se dečja pornografija najbrže širi na internetu…

„Zato je važno da roditelji, nastavnici i svi koji se sa decom druže i rade povedu računa o kontroli korišćenja interneta, ali ne zabranama, već razgovorom, razvijanjem dobre komunikacije i sticanjem poverenja“, istakao je Jurić i dodao da decu treba naučiti da ne iznose lične podatke na internet i „prijateljima” sa mreža, ne daju adresu i podatke o roditeljima, ali i da ne iznose otvoreno svoja osećanja, ne ulaze u grupne mreže koje šire mržnju prema nekoj osobi i slično, jer sve to može da bude zloupotrebljeno.

 Govorio je Igor Jurić o tome kako predatori biraju žrtve naglasivši da su u velikom riziku deca i mladi koji stavljaju fotografije i žele što više lajkova, oni koji imaju preko 600 prijatelja, jer automatski se i dalje nude, ali i oni sa manje od 70 prijatelja, jer ih predatori procenjuju kao usamljene i ranjive. I igranje onlajn igrica nosi velike opasnosti, ukazao je Jurić objasnivši prisutnima da  mreže postaju vlasnici fotografija koje se na njima postavljaju i da ih mogu čak i prodavati, a u svetu je mnogo pedofilskih sajtova.      

A. Mali

Piše:
Pošaljite komentar
Digitalno nasilje sve češće među decom

Digitalno nasilje sve češće među decom

31.05.2017. 12:20 12:42