Dinarske štediše zarađuju više od deviznih
Štediša koji je u decembru 2012. položio na dinarsku štednju 100.000 dinara i obnavljao ugovor svake godine, dobio bi u decembru 2018. godine gotovo 26.500 dinara (225 evra) više od štediše koji je u istom periodu i uz iste pretpostavke položio na deviznu štednju evre u protivrednosti 100.000 dinara.
Do tog podatka je došla Narodna banka Srbije u najnovijoj Analizi o isplativosti dinarske i devizne štednje, koja ukazuje na to da je unosnija štednja u domaćoj valuti nego u stranoj, kako u dugom roku, tako i u kratkom.
Naime, građanin koji je u decembru 2012. godine oročio 100.000 dinara na dinarskoj štednji i zanavljao oročenje svake godine, u decembru 2018. bi na štednoj knjižici imao ukupno 139.673 dinara, što je jednako iznosu od 1.181 evra.
Za razliku od njega, štediša koji je na deviznu štednju položio u decembru 2012. godine 881 evro, koliko je tada iznosilo 100.000 dinara, i obnavljao ugovor svake godine, na kraju 2018. bi imao ukupan ulog od 957 evra, što u dinarskoj protivvrednosti iznosi 113.183 dinara.
Dakle, u poslednjih šest godina bilo je isplativije štedeti u dinarima.
Iz NBS-a ističu da je analiza pokazala da je i oročena štednja na godinu, ali bez zanavljanja štednog uloga, u dinarima bila isplativija od štednje u evrima, kao i štednja oročena na tri meseca.
Na veću isplativost dinarske štednje u odnosu na deviznu uticali su: niska i stabilna inflacija i relativno stabilan kurs dinara prema evru; relativno više kamatne stope na štednju u domaćoj valuti nego na deviznu štednju; povoljan poreski tretman dinarske štednje – odnosno činjenica da se na prihode od kapitala po osnovu kamate na dinarsku štednju ne plaća porez, dok se kod devizne plaća po stopi od 15 odsto.
Iz NBS-a ističu da, zahvaljujući merama centralne banke i Republičke vlade i postignutoj makroekonomskoj stabilnosti, poverenje građana u domaću valutu raste iz godine u godinu.
O tome svedoči podatak da je dinarska štednja od avgusta 2012. godine povećana gotovo tri i po puta – s oko 18 milijardi dinara na više od 61 milijardu dinara u decembru 2018, dok je devizna štednja povećana s gotovo osam milijardi evra (oko 935 milijardi dinara) na oko deset milijardi evra (oko 1.175 milijardi dinara), i to u uslovima smanjenja kamatnih stopa na oročene depozite stanovništva.
Samo u 2018. godini, dinarska štednja položena kod banaka u Srbiji povećana je više od 20 procenata.
„Uzimajući u obzir značaj koji depoziti u domaćoj valuti – i privrede i građana – imaju za stabilnost čitavog finansijskog sistema, kao i činjenicu da štednja građana predstavlja najsigurniji način očuvanja vrednosti novca i omogućava buduću potrošnju, NBS će i ubuduće, zajedno s Vladom Srbije, nastojati da svojim merama, aktivnostima i komunikacijom s javnošću kreira okruženje koje podstiče njeno prikupljanje i kontinuirani rast”, poručuje NBS u saopštenju.
D. V.