Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Banatu svinje zasad odolevaju zarazi

02.02.2019. 12:30 12:32
Piše:
Foto: pixabay.com

U Srbiji do sada nije registrovan nijedan slučaj afričke kuge svinja (AKS), ali je slučaj zaraze potvrđen na farmi u okolini Temišvara u Rumuniji.

U opštinama u Banatu blizu rumunske granice u veterinarskim službama ne mogu se dobiti informacije o tome kakve mere su preduzete i šta je na terenu, u seoskim domaćinstvima i na farmama, već za informacije upućuju na centralu, Upravu za veterinu.

U toj službi pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kažu da je pojava zarazne bolesti AKS u Rumuniji registrovana još u julu 2017, a u Mađarskoj u aprilu prošle godine, što je dovelo do neposredne ugroženosti od širenja afričke kuge svinja i u Srbiji.

„Epizootiološka situacija u susednoj Rumuniji posebno je pogoršana u poslednjih nekoliko meseci, kada je zabeležen veliki broj žarišta i slučajeva AKS-a, ali je pojava afričke kuge svinja registrovana i u Bugarskoj u avgustu prošle godine, pa je praktično cela pogranična zona uz severnu i istočnu granicu Republike Srbije postala ugroženo područje”, naveli su juče u Upravi za veterinu.

Poznato je da je virus AKS-a smrtonosan i zarazan za domaće i divlje svinje, i da od njega ne obolevaju ljudi nitu druge životinje. Ali je bolest štetna u ekonomskom pogledu po svinjarstvo i poljoprivredu u celini jer, čim jedna svinja oboli, na farmama i u domaćinstvima treba sprovesti eutanaziju nad svim životinjama. 

Prvi simptomi kod zaraženih svinja su povišena temperatura, crvenilo na koži, najčešće njušci, ušima, repu, nogama, otežano disanje, nesiguran hod…

U slučaju epidemije zabranjen je prevoz i uvoz živih životinja, dok na carini građani treba da obavezno prijave sirovo svinjsko meso i svinjske prerađevine koje se ne smeju preneti već odložiti u posebno obeležen kontejner.

Bolest afrička kuga svinja, podsećaju u Upravi za veterinu, na evropski kontinent proširila se od 2007. godine preko Gruzije i danas je registrovana i široko raširena u baltičkim i gotovo svim istočnim zemljama: Rusiji, Jermeniji, Azerbejdžanu, Ukrajini, Belorusiji, Litvaniji, Letoniji, Estoniji, Moldaviji, Poljskoj i Češkoj Republici. Nedavna potvrda AKS-a u Belgiji (septembar 2018), u pograničnom delu prema Francuskoj i Luksemburgu, pokazala je njen nepredvidivi karakter u smislu mogućnosti i načina prenošenja virusa-uzročnika.

Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je radi kontrole AKS-a oformila sedam regionalnih kriznih centara koji prate situaciju i preduzimaju potrebne mere.

Uspostavljena je kontrola prometa koju sprovode nadležni organi, uključujući veterinarsku službu, carinsku službu i Graničnu policiju na svim graničnim prelazima, u cilju sprečavanja prenošenja virusa i pojave AKS-a u našoj zemlji u pograničnim područjima, a u skladu s Naredbom o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja zarazne bolesti afrička kuga svinja u Srbiju.

Vlada Republike Srbije je u avgustu 2018. godine usvojila Zaključak kojim su objedinjene obavezne aktivnosti iz nadležnosti raznih ministarstava i državnih organizacija i institucija. Radi boljeg informisanja javnosti, pripremljeni su, odštampani i distribuirani posteri za granične prelaze, lifleti za vlasnike svinja, lovce i veterinare.

Lane 50.000 svinja bilo zaraženo kugom

Rumunija je prošle godine bila primorana da ubije više od 50.000 svinja zaraženih afričkom kugom, što je bio veliki udarac za tamošnju poljoprivredu. 

Koliko je bolest u ekonomskom pogledu štetna najbolje govori primer Danske, koja je, takođe prošle godine, najavila da će na granici s Nemačkom podići ogradu dugu 70 kilometara da bi sprečila prelazak divljih svinja. To ne treba da čudi kada se zna da Danska od izvoza svinja godišnje zaradi 5,5 milijardi dolara.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar