Rano prepoznavanje simptoma ključno za zdravlje mladih
NOVI SAD: Sve veći broj gojazne dece, njihova nedovoljna fizička aktivnost, način života koji podrazumeva sedenje, rano stupanje u seksualne odnose, zavisnost od psihoaktivnih supstanci, ali i od kockanja, telefona, računara i televizije, samo su neki od oblika rizičkog ponašanja među mladima, koji sa sobom nose ozbiljne zdravstvene rizike.
Profesorka Medicinskog fakulteta pedijatar i kardiolog dr Dušica Rakić zajedno s docentkinjom dr Božanom Nikolić i asistentkinjom dr Branislavom Teofilović izdala je priručnik namenjen zdravstvenim radnicima, kako bi lekari, pre svega pedijatri, na vreme prepoznali simptome, kao i rizike koje nosi ovakvo ponašanje.
Svako peto dete u školskom uzrastu ima višak kilograma, a pet odsto dece je gojazno. Nedostatak fizičke aktivnosti, neredovni obroci, brza, masna i slana hrana, kupovina peciva, nedostatak užine, roditelji često nemaju vremena da kuvaju, sve to predstavlja ozbiljan zdravstveni problem, jer može da vodi u kardiovaskularne bolesti, hipertenziju, dijabetes i druga oboljenja, a svaka druga osoba u Vojvodini umire od kardiovaskularnih bolesti, kaže dr Rakić.
Legalne droge, kao što su alkohol, duvan, energetska pića, takođe predstavljaju rizično ponašanje mladih, a dr Rakić naglašava da energetska pića mogu da dovedu do aritmije.
S jedne strane deca nemaju dovoljno fizičke aktivnosti, ali takođe postoje i mladi koji preterano vežbaju. Moderno je da mladi od 15 i 16 godina žele da imaju veću mišićnu masu, a to ne mogu da postignu ukoliko ne dodaju suplemente ishrani. To je veoma opasno, jer na pakovanjima ni ne piše koje stimulativne supstance sadrže i deca ne znaju šta uzimaju. Moguća je i zavisnost o steroidima, a oni se legalno kupuju, naglašava dr Rakić.
Kako navodi, velika opasnost po zdravlje mladih su i nove psihoaktivne supstance, kojih je sve više i koje mogu da se nabave za malo novca.
Izuzetno su toksične te nove droge i bukvalno mogu da sprže organizam. Važno je zato da se deca edukuju i znaju da u kafićima treba sami da otvaraju sok, a ne da im se donosi otvoren. Čak ne treba ni da uzimaju sok u limenci, jer špricem mogu da se ubace supstance, te se neretko dešavaju i smrtni slučajevi, upozorava dr Rakić.
Profesorka Rakić preporučuje roditeljim da decu usmere i da ih nauče o značaju pravilne ishrane, fizičke aktivosti, zdravih stilova života.
Njen savet je da roditelji svojim primerom pokažu šta su zdrave navike i da ih na taj način prenesu na decu.
Adolescenti su danas zavisni i od solarijuma, telefona, televizije, hijalurona, silikona, kocke i sve to je rizično ponašanje 21. veka.
Knjiga obuhvata sve oblasti rizičnog ponašanja, od faktora stila života, ranog stupanja u seksualne odnose, polno prenosivih bolesti, abortusa, do hemijske i nehemijske zavisnosti. Knjiga je namenjena edukaciji zdravstvenih radnika i održali smo dva predavanja za pedijatre Doma zdravlja “Novi Sad”, koji su i dobili primerak publikacije. Važno je da oni na vreme primete simptome rizičnog ponašanja kod mladih, a roditelji mogu da razgovarau sa lekarima u savetovalištima i dobiju sve informacije koje su im potrebne, poručila je dr Rakić.
LJ. Petrović