Reciklažna ostrva predviđena za Novo naselje, Liman, i kod Sajma
Reciklažna ostrva u Balzakovoj i ulicama Branka Bajića i Stojana Novakovića, projektovaće novosadska firma „Hidrozavod DTD”, budući da je JKP „Čistoća”, posle raspisanog tendera, tom preduzeću dodelila ugovor vredan 1,2 milion dinara, s PDV-om.
Predviđeno je da se na već određenim mestima u pomenutim delovima grada urede i ograde prostori s kontejnerima za različite vrste otpada.
Inače, nedugo nakon početka primarne separacije otpada u centru, govorilo se o proširenju projekta i na druge delove grada, ali nikakvih pomaka po tom pitanju do sada nije bilo. Iz JKP „Čistoća” napominju da je proširenje svakako u planu, ali da će građani na odvajanje otpada na Novom naselju, Limanu i u kvartu oko Sajma morati da sačekaju bar godinu, bez obzira na nedavno potpisani ugovor.
Kako je u tenderskoj dokumantaciji objašnjeno, reciklažna zelena ostrva su mesta u blizini zgrada kolektivnog stanovanja na kojima „Čistoća” planira primarnu separaciju, odnosno odvajanje otpada na samom izvoru njegovog nastanka. Takvi prostori moraju biti pristupačni pešacima i kamionima za odnošenje otpada, kao i vidno obeleženi. Planirano je da građani reciklabilni otpad odlažu u različite posude, odnosno papir, karton, tetrapak i plastiku u podzemne kontejnere, metal i staklo u reciklažna zvona, a u nadzemne kontejnere kabasti i baštenski otpad. Osim kontejnera za sakupljanje reciklažnih materijala, na zelenim ostrvima će biti smešteni i oni za mešoviti komunalni otpad.
Prilikom osmišljavanja reciklažnog ostrva, njegovog kapaciteta i sadržaja, projektant bi trebalo da uzme u obzir broj stanovnika u neposrednoj okolini, rastojanje između zgrada, kao i da li u blizini ima ugostiteljskih objekata, prodavnica, te preduzeća s većim brojem zaposlenih, i koliko. Osim toga, trebalo bi analizirati i sastav i količinu prikupljenog komunalnog otpada. Kontejneri bi trebalo da budu na vidljivim mestima, raspoređeni tako da separacija bude što jednostavnija, kao i da su u blizini frekventnog saobraćaja.
Predviđeno je da prostor zelenog ostrva bude ograđen i osvetljen ogovarajućom LED rasvetom, a kako je u tenderskoj dokumentaciji navedeno, planirano je i uređivanje neposredne okoline.
Za izradu tehničke dokumentacije „Hidrozavod DTD” će imati ukupno oko 90 dana.
Inače, reciklažna ostrva postoje u nekoliko gradova u Srbiji, a dobar primer u separaciji otpada pokazala je Sremska Mitrovica.
J. Vukašinović