Bogat program GMS za 2019: Kapitalne izložbe i gostovanja
NOVI SAD: Protekle godine Galerija Matice srpske je realizovala niz programa u kojima su se pre svega bavili sobom - svojom kolekcijom, zaposlenima, zgradom i saradnicima, a za 2019. u planu je više kapitalnih izložbi i gostovanja, ukazala je najavljujući planove za ovu godinu na jučerašnjoj konferenciji za štampu dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Matičine galerije.
Izložbena godina započeće 1. februara postavkom “Mladi biraju” u saradnji s novosadskim srednjim školama uz podršku OPENS-a, Fondacije “Novi Sad 2021” i Vojvođanske banke OTP grupe, kako bi mladima pružili priliku da pokažu šta je to što oni biraju iz bogate zbirke GMS.
Za početak aprila je planirana monografska izložba o velikom srpskom slikaru i pesniku 19. veka Đuri Jakšiću, u saradnji sa Narodnim muzejom u Beogradu, koju će pratiti monografija autorke dr Snežane Mišić.
Tradicionalno za Dan Galerije u oktobru priprema se reprezentativna izložba koja će ovog puta biti posvećena velikom majstoru srpskog baroknog slikarstva Teodoru Kračunu, čiji će autor biti Vladimir Simić, a pratiće je monografija prof. dr Miroslava Timotijevića.
U okviru edicije “Tradicija i savremeno stvaralaštvo” u planu je izložba i publikacija Poklon-zbirke likovnog kritičara i kolekcionara Save Stepanova sa delima srpskih slikara iz poslednje četvrtine 20. veka koja će upotpuniti ovaj period u kolekciji GMS. U okviru obrade i promocije galerijskih zbirki planira se izložba i publikacija posvećena delima primenjene umetnosti, kao i publikacija Zbirke kopija.
Galerija će tokom godine objaviti i dve doktorske disertacije dr Igora Borozana o predstavi vladara u srpskoj vizuelnoj kulturi 19. i početkom 20. veka i dr Ane Bogdanović o strategiji izložbene i kulturne politike Jugoslavije na venecijanskom bijenalu (1938 - 1990).
Nastavljajući i u ovoj godini bogat program međunarodne saradnje Galerija će sa izložbom printova “Evropski fenomeni u kolekciji GMS” gostovati u Rumuniji i Mađarskoj. Posle izložbe o odnosima srpskog i francuskog intimizma koja do sledećeg meseca traje u Kulturnom centru Srbije u Parizu tamo će biti predstavljena i izložba “Sava Šumanović i tajna pod kupolom”, još jedna priča koja povezuje Srbiju i Francusku o čuvenom stubu koji je naš veliki umetnik oslikao u pariskom kafeu “La Coupole”.
U protekloj godini GMS je priredila 14 izložbi, deset u svom prostoru, jednu gostujuću u zemlji i tri u inostranstvu. Broj posetilaca bio je veći od 50.000 što, po rečima upravnice pokazuje da je dalo rezultate ono što su uradili na postavljanju standarda, otvaranju nove stalne postavke i renoviranju zgrade.
Tome u prilog govore i tri nagrade među kojima je i ona Nacionalnog komiteta IKOM-a za projekat godine- obeležavanja 170 godina trajanja. Kolekcije GMS obogaćene su tokom 2018. sa 79 novih dela, među kojima se posebno ističu radovi slikara Nikole i skulptorke Radmile Graovac koje je Galeriji poklonila njihova ćerka i sedam dela izuzetne važnosti za našu nacionalnu umetnosti pribavljena otkupom zahvaljujući Ministarstvu kulture.
Galerija će nastaviti i druge programe koje je publika rado posećivala kao što su Mesec frankofonije, Leto na Trgu galerija, a oni namenjeni najmlađim posetiocima prošireni su i na tinejdžere i bebe.
Važan segmet rada GMS posvećuje restauraciji i konzervaciji o čemu je govorio mr Danilo Vuksanović, programski direktor navodeći da je ovo odeljenje tokom prošle godine radilo na slikama velikih formata za aktuelnu postavku, ali i drugim brojnim delima iz sopstvene kolekcije, kao i za druge institucije pre svega Muzej Budimske eparhije u Sentandreji tokom priprema nove stalne postavke u adapatiranoj zgradi nekadašnje Preparandije.
Delatnost Galerije proširiće se i van njene zgrade u okviru programa Park skulptura na Trgu galerija. Planirano je da se za sada postave tri skulpture iz tri galerije sa ovog trga sa željom da se on do 2021. transformiše u novi kulturni prostor grada.
N. Popov