Aditivi u hrani utiču na hormone kod dece
Aditivi, hemijska jedinjenja koja se koriste za očuvanje, pakovanje i poboljšanje okusa hrane, mogu da naškode zdravlju dece, upozoravaju stručnjaci. Naime, sve veći broj naučnih dokaza povezuje ova hemijska jedinjenja sa promenama u dečjim hormonskim sastavima, što može da utiče na njihov razvoj i poveća rizik od gojaznosti u dečjem dobu.
Pa tako bisfenoli poput BPA, koji se nalaze u plastici i oblogama limenki, mogu da deluju kao estrogen u telu, te da utiču na početak puberteta, smanjenje plodnosti, povećanje telesnih masti i na nervni i imunološki sistem.
Ftalati, koji se nalaze u plastičnim i vinilnim cevima koje se koriste u industrijskoj proizvodnji hrane, mogu da utiču na razvoj muških genitalija, te da povećaju gojaznost u dečjem dobu i doprinesu srčanoj bolesti.
Perfluoroalkilne hemikalije, koje se koriste u ambalaži hrane, mogu da smanje imunitet, porođajnu težinu i plodnost, te mogu da utiču na štitnjaču.
Dok su veštačke boje za hranu povezane sa pogoršanjem simptoma poremećaja ppažnje sa hiperaktivnošću (ADHD).
Nitrati i nitriti, koji se koriste za očuvanje hrane i poboljšanje njene boje, posebno kod mesnih prerađevina, mogu da ometaju proizvodnju hormona štitnjače i povezani su sa karcinomima gastrointestinalnog i živčanog sistema.
Stoga bi prema mišljenju stručnjaka roditelji trebalo da ograniče izloženost dece svim tim hemijskim jedinjenjima.