Nazire se slamka spasa za Petrohemiju, FAM...
Ove i naredne godine bi, napokon, mogla da se završi privatizacija u Srbiji započeta još pre tri decenije.
Naime, u protekle tri godine država je pronašla rešenje odnosno investitora za više od 400 preduzeća predviđenih za privatizaciju, a prošle godine na spisku je od 122 preduzeća njih 37 uspešno prošlo privatizaciju.
Prema objašnjenju državnog sekretara u Ministarstvu privrede Dragana Stevanovića za privatizaciju je ostalo 85 preduzeća koja se nalaze u privatizacionom portfoliju.
- To su preduzeća koja su apsolutno neutralna po budžet Srbije, po naše javne finansije. Neka od većih, poput “ Simpa” i “Jumka” koračaju kroz usvajanje Unapred pripremljenog plana reorganizacije – objasnio je Stevanović.
Ove godine, tvrdi Stevanović, rešavaće se pitanje pančevačke “Petrohemije”, a poslednjih nedelja ima pozivitnih signala da će država uraditi ono što je najbolje za ovo javno preduzeće. Nezvanično se pominje da će “Petrohemiju” preuzeti ruski investitor. Takođe, pominje se i da je američka kompanija “ Valvolin” zainteresovana za okončanje prizvaticije FAM-a, a kineski investitor za preuzimanje dugovanja “Ikarbusa”.
Stevanović naglašava da su “Petrohemija”, kikindski MSK, “Simpo” i Jumko” javna preduzeća koja ne koštaju jedan jedini dinar građane Srbije i budžet dodajući da je to i svrha, cilj i smisao koračanja kroz postupak privatizacije.
Tokom prošle godine, po Stevanovićevim rečima, raspisana su 23 javna poziva za privatizaciju, ostvareni prihodi od nešto manje od šest miliona evra od prodaje kapitala sedam preduzeća, a samo od prodaje imovine PKB korporacije stilo je 121 milion evra.
- Rešeno je i pitanje strateškog partnera za RTB za čiju je dokapitalizaciju kineski “Ziđin” uplatio 350 miliona dolara s planom da u narednih šest godina investira još 1,26 milijardi dolara. Za 16 preduzeća koja su bila predviđena za privatizaiciju pokrenut je stečajni postupak, a među njima je i HIP “Azotara” Pančevo, dok je za 13 subjekata obustavljen proces privatizacije - objasnio je Stevanović.
Prema nedavnim procenama Fiskalnog saveta Srbije u preostalim neprivatizovanim javnim preduzećima ima oko 30.000 radnika. FS je napomenio da su trenutno najveći rizik za državni budžet “Resavica”, “Petrohemija” i MSK i podsećaju da je sa Svetskom bankom postignut dogovor o zatvaranju neisplativih rudnika u “Resavici”. Inače, samo “Resavica” iz republičkog budžeta dobija subvencije od oko pet milijardi dinara, dok “Petrohemija” i MSK plaćaju tekuću likvidnost i izmiruju sve obaveze, ali nemaju dugoročnu perspektivu bez privatizacije, odnosno pronalaska strateškog partnera.
Kroz prodaju preduzeća koja su u nadležnosti Agencije za licenciranje stečajnih upravnika ostvareni su prihodi u iznosu od 4,3 milijarde dinara.
- Taj novac je otišao na račun ili u korist stečajnih poverilaca tih kompanija. To je dobro, to je pozitivna stvar. S jedne strane, novac je ušao u opticaj, a s druge imovina je dobila novog vlasnika, biće stavljena u funkciju i čini mi se da su sve to dobre stvari za ekonomiju, rast i perspektivu zemlje – zaključio je Stevanović.
U toku je pet javnih poziva za prodaju kapitala “ Hidrotehnike”, “Luke Novi Sad”, “Plantaže” d.o.o. Velika Drnova, Veterinarske stanice d.o.o. Lajkovac i Valjevske pivare.
LJ.Malešević