Jedan pojas, jedan put: AUNS u Alijansi umetničkih filmskih škola
NOVI SAD: Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu pristupila je Alijansi umetničkih filmskih škola, kao jedina institucija iz Srbije koja je na Centralnoj dramskoj akademiji u Pekingu ušla u konzorcijum sa umetničkim univerzitetima u okviru inicijative „Belt & Road“ (kod nas poznatije kao „Jedan pojas, jedan put”).
Pored AUNS, deo konzorcijuma su postale i umetničke institucije iz Italije, Izraela, Singapura, Nepala, Japana, Koreje, Filipina...
Alijansa je osnovana pre svega sa ciljem da unapredi obrazovanje mladih filmskih umetnika pod okriljem inicijative „Belt & Road“. U fokusu je, dakle, uspostavljanje efektivnih mehanizama za povezivanje institucija koje pružaju znanje u oblasti filmske umetnosti u različitim zemljama, kao i promovisanje institucionalnog rada usmerenog kako ka edukaciji o audio-vizuelnim medijima, filmu i televiziji, tako i ka naučnim istraživanjima, izjavio je prof. Siniša Bokan, dekan AUNS, koji je u Pekingu i potpisao sporazum.
Centralna dramska akademija u Pekingu biće, inače, trajni sekretarijat Alijanse, koji će obezbediti aktivnosti akademske razmene studenata i profesora u oblasti filma, istraživanja, treninga, izložbi...
Nama je izuzetno drago što je Akademija umetnosti u Novom Sadu, mogu reći zasluženo, jedina visokoobrazovna institucija iz Srbije pozvana da bude član svetskog konzorcijuma filmskih institucija. To, zapravo, predstavlja dokaz o tome koliko je važno jačati međunarodnu saradnju i kontinuirano raditi na institucionalnom razvoju s ciljem afirmacije profesionalnog filmskog obrazovanja, popularizacije filmske kulture u društvu, negovanja mladih talenata, te promocije sedme umetnosti zemalja koje učestvuju u ovoj inicijativi, naveo je profesor Bokan, s kojim je u Perkingu bila i prof. dr Dubravka Lazić, prodekan AUNS za umetnički rad i međunarodnu saradnju.
Inače, tokom zvanične posete Kini dekana i prodekana AUNS i sastanaka s predstavnicima Šangajskog univerziteta, Šangajske pozorišne akademije, Univerziteta za komunikaciju u Šenženu i Filmske akademije u Pekingu, definisani su pravci dalje saradnje u oblasti umetničke produkcije i mogućnosti razmene studenata. U tom kontekstu domaćini su izrazili želju da intenzivno učestvuju u manifestacijama koje AUNS već tradicionalno organizuje, kao što su A-fest, Međunarodni filmski festival kratkog videa i filma „Shortz“, Studentsko bijenale plakata i fotografije... Nije u tom kontekstu zgoreg podsetiti na činjenicu da je AUNS od 2015. domaćin kineskim studentima koji dolaze na Letnju radionicu fotografije i podvodne fotografije, kao ni na to da je generalno kod studenata iz Kine izražen porast interesovanja za usavršavanje na doktorskim umetničkim studijama na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, jer, kako sami objašnjavaju, velika kulturološka razlika između naših dveju zemalja predstavlja dodatnu inspiraciju i motivaciju.
M. S.