Sva lica kulture: Otvorena izložba Nacionalnog muzeja Kine
BEOGRAD: Izložba Nacionalnog muzeja Kine iz Pekinga pod nazivom “Sva lica kulture. Slikarstvo i život učenjaka drevne Kine” otvorena je večeras u Narodnom muzeju u Beogradu.
U nastojanju da predstavi različite aspekte života viševekovne elitne društvene grupacije učenjaka, koji su istovremeno bili državni službenici, odabrano je 110 predmeta - od predmeta likovne i primenjene umetnosti, koji svedoče o njihovim umetničkim izrazima i traganjima, do detalja koji su bili deo svakodnevice, oslikavajući estetska polazišta i moralna uverenja.
Izložbu je otvorio politički savetnik u Ambasadi Kine u Beogradu Tian Jišu koji je istakao da je tradicionalno prijateljstvo Srbije i Kine duboko i podsetio je da je Srbija u okviru centralne i istočne Evrope prva uspostavila sveobuhvatno strateško prijateljstvo s Kinom.
On je naglasio da Srbija čvrsto podržava i učestvuje u inicijativi “Pojas i put”, a rezultat je razmena i saradnja na svim poljima, a podstaknuto je i međusobno povezivanje i dalji razvoj biletaralnih odnosa.
Jišu je izrazio uverenje da će građani Srbije, zahvaljujući izložbi “Sva lica kulture”, produbiti svoje razumevanje kineske tradicionalne kulture i da će ona pospešiti saradnju dva muzeja i najavio da će u budućnosti obe strane nastaviti da jačaju saradnju.
Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević je, podsetivši da je reč o prvoj izložbi koja gostuje u obnovljenom zdanju Narodnog muzeja, konstatovao da je sačinjava izbor iz prebogate i fascinantne baštine kineske tradicionalne umetnosti.
Naziv izložbe “Sva lica kulture” nas podseća da je kultura prostor različitosti, ali osobenih različitosti. Razdaljine između naroda mogu samo da pobude radoznalost i uzbuđenje pred drugačijim i nesvakidašnjim mogućnostima ljudskog kreativnog izraza, pred uvek novim licima kulture, istakao je Vukosavljević.
Podsetivši na reči kojim je majka ohrabrila pesnika Stevana Raičkovića da krene u Kinu – “Idi, sine, videćeš drugi svet”, Vukosavljević je kazao da svet mnogih lica kineske kulture, iz ovdašnje perspektive, ponekad može delovati, kao “odista druga planeta u odnosu na predstave i navike koje imamo”, ali je utoliko taj svet, dodaje, privlačniji.
A sve te različitosti i raznolikosti povezuje ista ljudska suština, koja nadilazi specifične tradicije, ali ih ne ukida, nego ih uključuje u sebe kao naročitu autentičnu boju, rekao je Vukosavljević i dodao da postavka u Narodnom muzeju u Beogradu pokazuje šta je jedan ogromni kontinuitet stvaranja doneo do naših dana da nas oplemeni, zadivi i zapita.
Zamenik direktora Nacionalnog muzeja Kine Huang Ženčun je rekao da je inicijativa "Pojas i put" i poseta kineskog predsednika Si Đianpinga Srbiji 2016. ne samo proširila ekonomsku i trgovinsku saradnju, već i kulturnu razmenu i produbila prijateljstvo dva naroda.
On je podsetio da je Nacionalni muzej Kine pre 12 godina predstavio u Srbiji predmete od bronze što je srpskoj javnosti pružilo mali uvid u drevnu kinesku kulturu i umetnost.
Prošlog meseca u Hudžou je, dodao je Ženčun, prvi put održana konferencija Međunarodnog saveza muzeja svilenog puta kada je direktorka Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić Brešković imenovana za potpredsednika i tada su dva nacionalna muzeja potpisala Sporazum o saradnji.
Na izložbi u Velikoj galeriji narodnog muzeja u Beogradu predstavljena su slikasrka i kaligrafska ostvarenja, keramika, predmeti od žada i bronze, komadi nameštaja i tekstila, a posetioci mogu da se upoznaju sa znanjima i veštinama kojima su kineski učenjaci morali da ovladaju radi sticanja lične celovitosti, poput slikanja i kaligrafije, muzike, šaha, proučavanja spisa sa svitaka.