U Novom Sadu otvorena galerija Osoba sa invaliditetom „Art“
Galerija Osoba sa invaliditetom „Art“, koju je osmislilo i pokrenulo Udruženje distrofičara Južno-bačkog okruga otvorena je u Novom Sadu u ulici Zmaj Jovinoj 20.
Sekretar Udruženja Aleksandra Panović istakla je da su otvaranje ove galerije pomogli Grad Novi Sad i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja.
„ Oni podržavaju naše aktivnosti, umetničke radionice, tribine, okrugle stolove, koje održavamo u prostorijama Udruženja. Pošto od 2010. godine predstavljamo i zvaničnu izložbenu destinaciju u manifestaciji Noć muzeja, a iz godine u godinu je rastao broj posetilaca i zainteresovanost sugrađana za naše aktivnosti došli smo na ideju da napravimo stalnu prodajnu izložbu. Tako je nastala galerija koja će biti otvorena svaki dan od 8 do 16 časova i gde će ujedno biti i radionice, pa će posetioci moći da se priključe i pokrenu kreativnot osoba sa invaliditetom. Ukoliko bude potrebe u saradnji sa gradom galerija će raditi i popodne. Prikupljena sredstva će doprineti razvoju Udruženja, a samim tim će se unaprediti radionice, jer će se koristiti za kupovinu materijala“, rekla je Aleksandra Panović i dodala:
„ Kroz Statut smo registrovali privrednu delatnost i uradili smo fiskalizaciju preko računa Udruženja kako bismo mogli da prodajemo proizvode naših članova.“
Biljana Barošević, v.d. pomoćnik ministra u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je naglasila da je ponosna što je Minsitarstvo podržalo i finansijski pomoglo jedan ovakav projekat, koa što je otvaranje Galerije OSI „Art“.
„ Ovo je jedan od svetlih primera u Srbiji i prva ovakva galerija, gde će i Novosađani i svi ostali građani Sbije koji posete ovaj grad moći da vide šta su sve uradile osobe sa invaliditetom i to u ovom rekonstruisanom prostoru. Ova galerija sledi primer Ministarstva, jer smo ove godine prvi put organizovali Sajam „Jednaki“ na Beogradskom sajmu, gde je svoje umetničke radove predstavilo 143 udruženja iz Srbije. Ponosna sam što se ova galerija otvorila baš u Novom Sadu, gradu koji je već mnogo učinio za osobe sa invaliditetom. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja na čelu sa ministrom Zoranom Đorđevićem u narednom periodu će podržavati ovakve i slične projekte koji doprinose inkluziji osoba sa invaliditetom u širu društvenu zajednicu“, kazala je Biljana Barošević i pozvala sva udruženja u Srbiji da slede primer Udruženja distrofičara Južno-bačkog okruga sa kojim Ministarstvo ima odličnu saradnju.
Ljiljana Koković pomoćnica gradonačelnika Novog sada Milloša Vučevića istala je da je otvaranje galerije OSI „Art“ u sklopu obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.
„Novi Sad je od danas bogatiji za još jednu galeriju - OSI „Art“ u kojoj će biti izloženi radovi članova i članica nekoliko novosadskih udruženja koja okupljaju osobe različite invalidnosti: fizičke, mentalne i senzorne. Novi Sad podržava rad ovih udruženja preko Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu i prepoznati su kao programi projektne aktivnosti od posebnog interesa u oblasti socijalne zaštite. Otvaranjem ove galerije povećava se vidljivost osoba sa invaliditetom, šira javnost će biti bliže upoznata sa mogućnostima i aktivnostima koje oseobe sa ivaliditteom realizuju. Takođe, to je još jedan korak u pravcu bolje podrške osvećivanju osoba sa invaliditetom, prevencije diskriminacije, smanjivanja predrasuda i stereotipa. Verujem da će ovu galeriju posećivati Novosađani, a imajući u vidu da kultura ne poznaje granice i da je Novi Sad nosilac dve prestižne titule - Evropske prestonice kulture 2021. i Omladinske prestonice Evrope 2019. i da je grad turistički centar sigurna sam da će ova galreija često biti izbor za sve one koji posećuju Novi Sad“, rekla je Ljiljana Koković.
Vrpcu je presekao najmlađi član i budući predsednik Aleksej Spasovski i sam umetnik.
„Volim da maštam, a ono što izmaštam ja nacrtam. Tako da ima i mojih radova u ovoj galeriji, a biće ih i u budućnosti. Veoma mi znači to što sam baš ja presekao vrpcu, kao najmlađi član Udruženja. Volim umetnost i drago mi je što će u ovoj galeriji biti izloženi naši radovi“, rekao je mladi Aleksej.
A na pitanje šta to znači da će on biti novi predsednik udruženja, kako su ga najvili pre presecanja vrpce odgovorio je:
„Ja sam sada mali i rekao sam da ću za pet godina biti predsednik. Tako kada porastem biću predsednik ovog Udruženja.“
Jedna od aktivnosti na radionicama je i pletenje rukama u kojem je veoma vešta Tanja Nović.
„Slično je kao i pletenje s iglama, samo što mi imamo okrugle kalupe na koje se mota vuna i onda pletemo rukama, što je u našem slučaju mnogo praktičnije. Mnogo mi znače radionice i to što ćemo od sada imati galeriju i što će naši radovi moći da se prikažu. Tako naš rad nije uzaludan i ljudi mogu da vide i da osobe sa invaliditetom mogu da budu kreativne, da imaju duha i da su spremni da rade“, kaže Tanja Nović.
Tekst i foto: G. Malenović