„Đak reporter” u Kaću „brusi“ male novinare
Sloboda izražavanja i komunikacije, jačanje svesti o tome da postoje dečja prava, kao i prava o slobodi mišljenja i izražavanja, neke su od najvažnijih lekcija koje se nauče na novinarskoj sekciji „Đak reporter” u kaćkoj Osnovnoj školi „Đura Jakšić”.
Đaci od petog do osmog razreda, koji su deo te sekcije, umeju da se izbore za odgovore kada rade intervjue, elokventni su, imaju kulturu i govora i ponašanja, a umeju i da slušaju jedni druge. Uz sve to, razume se, ide i znanje o novinarstvu i novinarskim žanrovima.
– Reportersku sekciju smo osnovali prošle godine u okviru projekta Saveza za školski sport Srbije, a do tad smo imali novinarsku sekciju – objašnjava realizatorka tih radionica i nastavnica srpskog jezika Jelena Lakić, dodajući da tridesetak učenika interesuje ta profesija. – Taj projekat se realizuje u 90 osnovnih i srednjih škola u Srbiji. Imamo kompletnu opremu, budući da se bavimo i pisanim i video-novinarstvom. Uglavnom izveštavamo sa školskih sportskih takmičenja, ali od ove godine izveštavamo i iz oblasti kulture.
Ipak, mali novinari najviše vole da pišu o sportu i intervjuišu sportiste koji su im uzori i idoli. Nekima su se snovi i ostvarili na Sportskoj olimpijadi školske omladine Vojvodine (SOŠOV).
– To im je bilo najlepše jer su od njih učili kako da se ponašaju, ali i kako da jačaju sportski i timski duh – objašnjava Jelena Lakić. – Inače, u izveštavanju sa SOŠOV-a nam je pomogao i vaš kolega, sportski novinar Lazo Bakmaz, i mnogo nam znači što smo od njega učili i dosta naučili.
Edukacija, pa na teren
Radionice „Đaka reportera” održavaju se petkom za učenike petog i šestog razreda, i svakog drugog za đake sedmog i osmog. Razlika je u tome što su stariji već prošli edukaciju o tome šta je novinarstvo te, za razliku od mlađih „kolega”, uglavnom idu na terene. Ipak, bez obzira na generacijski jaz, svi se brzo i lako dogovaraju, dele zadatke i rade svoj posao.
Kada je reč o pisanom i video-novinarstvu, nisu svi đaci raspoloženi da se bave svime pa su tako podeljeni u dve ekipe. Poslednju godinu, otkako su dobili opremu za snimanje i montiranje video-priloga, više su fokusirani na tu vrstu novinarstva, naročito što im je nekad lakše da s lica mesta izveštavaju uživo.
– Kada pišemo za Savez, onda dobijamo određene teme, mada su i naši predlozi dobrodošli. A kada je reč o našem školskom listu „Lipar” ili „Plamenko”, učenici sami biraju teme kojima će se baviti. Nekada im ja predočim koji međunarodni dan se bliži pa da napišu tekst o tome – kaže nastavnica srpskog i novinarstva.
L. Radlovački
Foto: Privatna arhiva
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” je sufinansiran od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.