Argentinu i Karlovce povezuje vinski most
Vinarstvo kao most saradnje Novoimenovani ambasador Argentine u Beogradu Estanislaoa Savelsa posetio je juče Sremske Karlovce. Argentinskom diplomati to je ujedno prva zvanična poseta nekom gradu izvan Beograda nakon imenovanja na tu dužnost.
U karlovačkom Magistratu ambasadora Savelsu primio je predsednik opštine Nenad Milenković poželevši mu dobrodošlicu i uspešnu diplomatsku službu. Milenković je gosta iz Argentine ukratko upoznao s istorijom Sremskih Karlovaca, naročito ističući nekoliko značajnih datuma u njihovoj prošlosti.
– Iako po površni imaju svega 50,8 kvadratnih kilometara i samo 8.750 stanovika, Sremski Karlovci po svom značaju predstavljaju megapolis – rekao je Milenković. – Karlovci su mesto u kojem je podignuta prva srpska gimnazija, druga po redosledu u pravoslavlju Bogoslovija. Međutim, posebno smo ponosni na Karlovački mir iz 1699. godine, kojim je okončan šesnaestogodišnji Bečki rat, zahvaljujući čemu Karlovci jesu i grad mira. Karakteristično za taj događaj je da se prvi put sedelo za okruglim stolom prilikom pregovora. Dogodine, tačnije, 26. januara, obeležićemo 320 godina od tog značajnog evropskog mirovnog sporazuma.
Milenković je istakao da, osim po kulturno-istorijskim događajima utkanim u prošlost Sremskih Karlovaca, oni su poznati i po vinu. Napomenuo je da u njima deluje Departman novosadskog Poljoprivrednog fakulteta za voćarstvo, vinogradarstvo, pejzažnu arhitekturu i hortikulturu, kao i da su u 19. veku Karlovci imali najviše vinograda, čak 1.700 hektara.
Danas, kako je Milenković rekao, površina pod lozom je znatno manja, ali resorno ministastvo i pokrajinski sekretarijat ulažu napore da se poveća, te da, budući da Argentina spada u red najvećih proizvođača i izvoznika vina na svetu, Karlovčani mogu mnogo naučiti od Argentinaca.
Nagrade za najbolje radove gimnazijalaca
Pre susreta u opštini, Savelsa je boravio u Karlovačkoj gimnaziji. U spomen-biblioteci najstarije srpske gimnazije on je uručio nagrade autorkama najboljih literarnih radova s konkursa koji je četvrtu godinu zaredom raspisala argentinska amabasada. Prvo mesto na tom konkursu osvojila je Irina Boroš, drugo je pripalo Isidori Čeleketić, a treće Maši Drinić. S velikom pažnjom ambasador je saslušao nagrađene radove i odgledao prezentacije koje su đaci pripremili na španskom. Kako je rekao, veoma mu je drago što se u takvoj jednoj školi izučava kultura Argentine i španski jezik, i izrazio nadu da će i dogodine sarađivati s Karlovačkom gimnazijom u pogledu organizacije takmičenja.
Zahvalivši se na dobrodošlici i lepom prijemu, ambasador Estanislaoa Savelsa je rekao da je impresioniran Karlovcima, koji jesu mali grad, ali s izrazitim karakterom. Napomenuo je da Srbi i Argentinci imaju dodirnih tačaka u svojoj prošlosti, navodeći da je Argentina bila pod vlašću Španije kada je na njenom čelu bila dinastija Habzburgovaca, i da se u tom smislu može reći da su bratski narodi. Posebno je istakao da su argentinski vojnici devedesetih godina prošlog veka štitili srpski narod u Hrvatskoj i da je Argentina uvek bila uz Srbiju i podržavala je. Kazao je da ima mnogo prostora za saradnju sa srpskom stranom, a jedno od polja delovanja jeste vinarstvo.
Z. Milosavljević
foto: Đ. Radivojević
M. Kordić
Projekat „Javni interes u Sremskim Karlovcima“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne uzražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.