Još se ne zna šta će biti sa Ledinačkim jezerom
Ni šest godina nakon što je istekao rok za rekultivaciju površinskog kopa „Srebro” u Starim Ledincima, kojom je trebalo da se taj prostor uredi i obezbedi, meštani tog naselja još uvek ne znaju šta će s njim biti.
Kako smo saznali u njihovoj mesnoj zajednici, po poslednjim podacima, voda u površinskom kopu zauzima oko četiri hektara i duboka je oko 50 metara, a u njoj su se čak, kako nam je rečeno, nastanile i patke koje su donele ikru, zbog čega navodno ima i riba.
– Čuli smo da se više puta menjao vlasnik te parcele, ali nismo uspeli da dođemo do njega – objašnjava predsednica Saveta mesne zajednice Stari Ledinci Jelena Ćorković. – Trenutno se na kopu ništa ne dešava i nema nekih planova, niti se priča o kamenolomu, niti o jezeru. Zvala sam NP „Fruška gora”, ali oni nisu mogli da mi daju nikakve informacije. Pokušavali smo na razne načine da dođemo do nekih imena, ali bezuspešno. Jedino smo uspeli da se put ka jezeru malo uredi, poravna i da se postavi tucanik od autobuske okretnice u Karađorđevoj ulici prema izvoru Zvečan.
Prilaz površinskom kopu još uvek nije moguć, u šta se i naša ekipa uverila, obezbeđenje ne dozvoljava prolaz i dežura iza kapije 24 časa.
– Ne znamo ko je postavio obezbeđenje. I mi smo pokušavali da uđemo na parcelu na kojoj se jezero nalazi, ali nismo uspeli – kaže Jelena Ćorković, i dodaje da u Stare Ledince često svraćaju planinari i turisti koji s nekim ko dobro poznaje teren mogu s okolnih strana da vide jezero, ali ne i da mu priđu. – Nije bezbedno jer je jezero zauzelo toliku površinu da silazak ka vodi zahteva da se prođe ispod najkritičnijih stena. Ispitivalo se koliko je bezbedno to tlo da ne bi došlo do toga da ta voda krene iz korita, međutim, koliko mi znamo, sve je u redu. Zabranjen je prilazak radi bezbednosti zato što se često dešavaju odroni i prilikom poslednje povrede kupača jezero je zvanično zatvorila inspekcija 2008. godine.
S obzirom na to da površinski kop „Srebro” nalazi u okviru obuhvata NP „Fruška gora” i da danas predstavlja prirodno stanište određenim vrstama flore i faune, konačan odgovor o potrebi i načinu rekultivacije daće JP „Nacionalni park Fruška gora” i nadležne institucije zadužene za zaštitu prirode, kažu u Pokrajinskom sekreterijatu za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj.
– Mi dozvolu za tehničku rekultivaciju možemo izdati tek po pribavljanju uslova i saglasnosti svih relevantnih institucija pa i instutucija koje se bave zaštitom prirode – kazao je za „Dnevnik” pokrajinski sekretar Nenad Grbić.
Međutim, u JP „Nacionalni park Fruška gora” su za naš list kazali da je, po njihovim saznanjima, Ministarstvo rudarstva i energetike nadležnost na toj parceli dodelilo preduzeću „Alas“ Rakovac, te da danas „pravo na površinskom kopu ima pravni sledbenik“.
U medijima su nevladine organizacije ranije ukazivale na to da se iz površinskog kopa eksploatiše kamen, što je u Nacionalnom parku zabranjeno. Kako kažu u Pokrajinskom sekreterijatu za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, nemaju saznanja o tome da ima eksploatacije kamena, odnosno trahita, s površinskog kopa „Srebro“, te da će rudarska inspekcija postupiti po prijavi građana, ukoliko bude podneta.
V. Bijelić
Foto: R. Hadžić i arhiva „Dnevnika”
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” je sufinansiran od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.