U Debeljači aktivno Društvo za negovanje tradicija „Banatsko kolo”
DEBELJAČA: Na koncertu „Banatska razglednica“ članovi Društva za negovanje tradicija „Banatsko kolo“ iz Debeljače, najmlađi folklorci, prikazali su naučeno u okviru projekta „Očuvanje tradicija Srba u Banatu“.
Projektom su obuhvaćene edukacije o narodnim igrama u Banatu, uz učešće eminentnih stručnjaka, a osim teorijskih znanja mladi imaju priliku da i praktično nauče da zaigraju.
Članovi dečijeg folklornog ansambla su nastupili pred punim gledalištem u sali mesnog Doma kulture „Jožef Atila“. Dečiji folklorni ansambl i orkestar „Banatskog kola“ pobrao je aplauze za izvođenje igara iz Banata na otvaranju i završetku koncerta.
Umetnički rukovodilac „Banatskog kola“ Đorđe Nađ kaže da ove godine nisu održavane igračke i pevačke radionice, nego su se potrudili da na sceni urade prikaz obrađenog materijala u protekle dve godine, koliko se već realizuje ovaj četvorogodišnji projekat. Opredelili su se da deo prikažu za dečiji uzrast s obzirom da imaju poteškoća kod odabira repertoara za ovaj uzrast. Na koncertu su prikazane igre za dečiji uzrst, od najmlađih od šest do odam godina, pa do omladinskog ansambla.
Gosti su bili ansambli KUD „Stanko Paunović“ iz Pančeva, Akademsko društva za negovanje muzike „Gusle“ iz Kikinde i domaćini iz „Banatskog kola“ iz Debeljače, a splet banatski melodija je izveo gajdaš Vanja Ilijev iz Zrenjanina.
Publika je imala priliku da vidi lepotu i šarolikost izvornog folklora koji se neguje u Banatu, jer su drugačiji život i igre u različitim delovima ovog regiona, pa je cilj projekta da se neguju i sačuvaju tradicije Srba, ali i da se istakne značaj negovanja kulture i tradicija i drugih nacionalnih zajednica.
Mladi imaju priliku da nauče igre svojih predaka, a neke i da otrgnu od zaborava. U edukacije su uključeni stručnjaci iz ove oblasti, a predstavnici i umetnički rukovodioci iz kulturno-umentičkih društava iz drugih vojvođanskih mesta i cele Srbije se upoznaju sa igrama, pesmama i tradicijama iz Banata.
Igra se i balet
Pored škole folklora pri „Banatskom kolu“ u Debeljači tri godine radi i baletska sekcija Studija za savremeni i klasičan ples „Megadens“, pa su se na koncertu pored najmlađih folkloraca predstavile i male balerine. Đorđe Nađ objašnjava da su najmlađi pored škole folklora uključeni i u školu baleta, zato što imaju za to kadrove. Deci se pruža i ta mogućnost, ali smatra da folklor i balet, iako su različiti mogu da idu ruku pod ruku, jer deci omogućava da uče i folklorne igre i balet, a takođe i da se druže.
- Banat nije mali, prilično je širok, tako da ima šta da se pokaže na ovakvim koncertima, a i da se sa igrama, pesmama i tradicijom sa ovih prostora upoznaju ljudi iz drugih krajeva. Do sada smo u okviru projekta obrađivali igre iz Gornjeg i Donjeg Banata i igre iz Starčeva, a nastavljamo dalje – kaže Đorđe Nađ, najavljujući da će se u projekat uključiti i učesnici iz kulturno- umetničkih društava sa prostora Banata iz Rumunije i Mađarske.
Projekat „Očuvanje tradicija Srba u Banatu“ ima podršku opštine Kovačica, a lane ga je podržalo i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
M. Mitrović
Foto: Društvo „Banatsko kolo“ Debeljača
Projekat „Kovačica danas“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.