Radnicima bivšeg TK „Dunav” u Čelarevu po 300 evra
Tekstilni kombinat „Dunav” u Čelarevu“ nekada je zapošljavao više od 1.500 radnika i bio je jedna od okosnica tekstilne industrije Srbije, a izvozio je u zemlje Eevropske unije i Rusiju.
Onda je došla privatizacija, pa tranzicija, koja još traje, fabrika ne radi gotovo dve decenije, a stečaj nije završen, mada radnika nema, a u nekadašnjim fabričkim halama rade neki novi biznismeni. Na stotine radnika je ostalo uskraćeno za zaostale plate i doprinose, a onda je pre nekoliko godina Dušan Santrač Šurjak, inače nekadašnji predsednik Skupštine akcionara TK „Dunav”, pokrenuo sudski proces.
„Pre nekoliko meseci oštećeni bivši radnici obratili su se Privrednom sudu u Novom Sadu sa zahtevom da se utvrdi da li je došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku zbog dužine trajanja stečajnog postupka“, kaže Santrač.
„Privredni sud je odbio zahtev nas bivših radnika TK „Dunav” kao neosnovan. Potom su se oštećeni radnici žalili Apelacionom sudu u Beogradu, koji je pre nekoliko dana preinačio odluku Privrednog suda u Novom Sadu i doneo presudu po kojoj je bivšim zaposlenima povređeno pravo na suđenje u razumnom roku zbog dužine stečajnog postupka. Bivši zaposleni imaju pravo na naknadu štete od, doduše nezvanično, oko 300 evra po radniku. Znači, svakom radniku sledi isti iznos, bez obzira na visinu potraživanja i na neisplaćene plate.“
Nekadašnji predsednik Skupštine akcionara TK „Dunav” kaže da pravo na upis potraživanja po tom osnovu imaju svi bivši radnici „Dunava” koji su na spisku potraživanja zaostalih plata, a za one koji do sada nisu podneli zahtev za potraživanja postoji rešenje.
„Prijavljivanje i podnošenje zahteva je u mesnoj zajednici Čelarevo od danas, 5. novembra, do petka, 9. novembra, od 8 do 14 časova, a sve dodatne informacije mogu se dodbiti telefonom na broj 065/88-66-391. Podnosioci zahteva sa sobom treba da ponesu fotokopije ličnih karata, platne kartice s brojem računa i rešenja o nasledstvu za one koji su u međuvremenu preminuli“, kaže Santrač, i dodaje da se, s obzirom na to da su i radnici bačkopalanačkog „Merkura”, fabrike koja davno ne postoji, podneli zahtev po istom osnovu, može očekivati isto rešenje kao i u slučaju radnika TK „Dunav”.
Santrač podseća na to da se čeka presuda u vezi s platama koje radnicima dveju pomenutih fabrika godinama nisu isplaćene. Predmeti su u Ustavnom sudu Srbije u Beogradu i, po njegovim rečima, radnici se nadaju pozitivnom rešenju.
M. Sudžum