Trivan: Srbija ide u dobrom pravcu, "ključ" je u obrazovanju
BEOGRAD: Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan rekao je danas da Srbija ide u dobrom pravcu kada je reč o unapređenju životne sredine i poručio da je ključ za dalji razvoj ovog sektora u obrazovanju.
Trivan je na predstavljanju šestog po redu izveštaja o održivom razvoju kompanije Hemofarm, a govoreći o Poglavlju 27, rekao da put kojim se Srbija kreće po pitanju unapređenja životne sredine ispunjen nizom "malih koraka", dok vreme za "velike korake" još uvek nije došlo.
"Kada je reč o poglavlju 27, vredno radimo na tome i prva mišljenja kako smo to uradili u saradnji sa Evropskom komisijom su odlična", kaže Trivan.
Ministar je rekao da preduzeća u Srbiji napreduju po pitanju prilagođavanja strogim ekološkim pravilima, a kao primer navodi da Srbija u okviru Štada grupe (čiji je Hemofarm deo) zauzima najvažnije mesto kada je u pitanju zaštita životne sredine.
"Ono što je za mene najvaznije pitanje jeste strategija politike svake od tih kompanija koje nam dolaze i koje redovno, bez izuzetka, imaju ugrađenu temu i strategiju životne sredine u svoje poslovne politike", ističe Trivan.
Objašnjava da je važno da sve firme koje rade u našoj zemlji poštuju principe održivog ekološkog razvoja, a za to je prema njegovoj oceni, veoma važno obrazovanje kako zaposlenih u kompanijama tako i svih građana.
"Ako se na nečemu treba insitirati onda su to kultura i obrazovanje. To nam nedostaje".
Podseća da je jedna od najvažnijih tema u svetu zadnjih 20,30 godina zdravlje, koje je, kaže, nerazdvojivo od životne sredine.
Generalni direktor Hemofarma i potpredsednik Štada grupe Ronald Zelinger podsetio je na predstavljanju šestog po redu izveštaja Hemofarma o održivom razvoju za 2017. godinu, da ta kompanija proizvodi trećinu lekova na tržištu Srbije.
Zelinger je rekao da se iz godine u godinu širi infrastruktura kompanije ali da se to čini u skladu sa ekološkim principima razvoja.
"Osamdeset procenata kutija u koje pakujemo naše lekove načinjeno je od recikliranog kartona, za 60 posto smo povećali potrošnju vode iz naših bunara, menjamo svetla, led rasvetu, i tražimo energetski efikasnija rešenja za naša vozila", naveo je Zelinger.
Bolju zaštitu životne sredine u Srbiji nije moguće postići zalaganjem samo jednog ministarstva ili samo jedne kompanije, poručio je Zelinger i pozvao sva preduzeća da posluju po ekološkim principima.
On je rekao da kao predsednik Nemačko-srpske privredne komore u Srbiji zna da je u poslovnim planovima nemačkih kompanija koje rade u našoj zemlji, jedan od glavnih prioriteta, ekološki održiva proizvodnja.
Iz ove kompanije podsećaju da su u obrazovanje svojih zaposlenih u 2017. godini uložili oko 300 hiljada evra, a da kada je reč o održivim gradovima i zajednicama, preko svoje fondacije su u proteklih 25 godina realizovali više od 2.000 aktivnosti u vrednosti od 12 miliona evra.