Priroda se preselila na Spens
Jubilarna 15. „Novosadska jesen”, koju organizuje Pokret gorana Novog Sada uz podršku Gradske uprave za privredu, otvorena je na prvom spratu Spensa u utorak i trajaće do subote, 27. oktobra.
Manifestacija, koja ima dugu tradiciju, jedna je od najvećih ekoloških, privrednih i turističkih izložbi u Novom Sadu.
I ove godine na „Novosadskoj jeseni” upriličene su prodajne izložbe cveća, sadnica i opreme za hortikulturu, meda i pčelinjih proizvoda, suvenira i proizvoda starih i umetničkih zanata. Pokret gorana Novog Sada na zajedničkom štandu s Pokretom gorana Vojvodine predstavio je eko-turističku ponudu Sremskih Karlovca za narednu sezonu, a mogu se dobiti i sve informacije o goranskim eko-kampovima za narednu godinu. Promoviše se reciklaža papira i svi koji budu želeli, mogu zameniti stari papir za sadnice cveća i drveća, a otvorena je i izložba fotografija „Iz ugla jednog fotografa – Sremski Karlovci”.Deo je posvećen zanatima, te su izloženi grnčarija, ručno pravljeni jeleci, čarape, ali i sapuni i ostala prirodna kozmetika.
Po rečima Dragane Gerle, koja ima svoj štand, cveće kupuju najviše starije gospođe, ali i ponekad pazare i muškaraci.
– Postoje dve vrste kupaca: oni koji zaista vole cveće i koji se bave njime, a ima i kolekcionara – napominje Dragana, i dodaje da, iako nije isplativo baviti se tim poslom, ona to radi iz ljubavi i zadovoljstva.
Posetioci kažu da su cene pristupačne, izbor veliki i da se rado vraćaju svake godine. Najviše se kupuju razne vrste sobnih biljaka, ukrasno cveće, ali i neobično voće. Osim toga, Novosađane zanima kako se gaji hibiskus, koji nije karakterističan za naše podneblje. U svetu postoje dve hiljade vrsta te japanske ruže, a na sajmu je predstavljeno oko 40.
Za najmlađe organizovane su radionice, među kojima je omiljena „Ograničena trpeza”. Predškolci imaju priliku da zajedno s volonterkom Draganom Dragomirović u „Eko-kutku” osete ukus voćnih sokova i saznaju sve o kalorijama, njihovom unosu i potrošnji, ali i o reciklaži, koja je svetu sve neophodnija.
– Sviđa mi se što su deca zainteresovana – kazala je Dragana Dragomirović. Imali smo nekoliko radionica za njih na kojima su učili o hrani i ekologiji. Kada nešto ne znaju, voljni su da nauče.
Mladi će ovih dana moći da učestvuju i u radionicama „Drugačija bašta”, „Pčeloljub” i „Pokreni se!”.
Na ovogodišnjem skupu predstavili su se proizvođači organskog meda i uzgajivači organske hrane, o kojoj se poslednje vreme dosta polemiše.
Zoran Đurić prodaje hranu isključivo iz Srbije, od belog i crnog luka, krompira sve do jabuka i lekovitih čajeva.
– S mladima je najlakše, oni razumeju šta znači organska hrana, dok su stariji nepoverljivi jer, kako kažu, u njihovo vreme nije bilo genetski modifikovane hrane – objašnjava Zoran Đurić.
M. Ćirović – B. Erceg