Tramp: Objavite snimke o Kašogiju ako uopšte postoje
VAŠINGTON: Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da SAD traže od Turske audio i video snimke vezane za nestalog saudijskog novinara Džamala Kašogija "ako uopšte postoje".
Istovremeno, Tramp je Saudijsku Arabiju nazvao važnim saveznikom, istakavši da je ta zemlja značajan kupac američkog vojnog izvoza, prenosi AP.
Turski zvaničnici tvrde da je Kašogi ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu, dok saudijski zvaničnici to negiraju.
Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je u sredu da SAD veoma ozbiljno doživljavaju nestanak saudijskog novinara.
Nakon susreta s turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, Pompeo je preneo da mu je Erdogan rekao da su Saudijci sarađivali u istrazi i da će razmeniti informacije.
Pompeo je istakao da SAD i Saudijska Arabija imaju važne veze, uključujući suprotstavljanje Iranu.
Međutim, kako je naveo, ako je neka država umešana u aktivnost koja nije zakonita, to je neprihvatljivo.
Kašogi je nestao 2. oktobra, a poslednji put je viđen kako ulazi u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu.
Turski forenzički tim početkom nedelje je pretražio zgradu konzulata gde je Kašogi poslednji put viđen, i kako su naveli, pronašli su više dokaza koji ukazuju da je novinar ubijen.
Američki list "Vašington post" objavio je danas kolumnu nestalog saudijskog novinara i pisca Džamala Kašogija, u kojoj je on poručio da je vladama na Bliskom Istoku data sloboda da sve više ućutkuju medije.
List je Kašogijevu kolumnu nazvao "verovatno njegovom poslednjom", a objavljena je 16 dana nakon njegovog, za sada neobjašnjeog, nestanka u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra.
U kolumni naslovljenoj "Ono što je potrebno arapskom svetu je sloboda izražavanja", Kašogi se osvrnuo na hapšenje istaknutog pisca koji je govorio protiv vlade u Rijadu i na incident u Egiptu, kada je tamošnja vlada preuzela kontrolu nad jednim novinama.
"Ovakva dela sa sobom više ne nose osudu međunarodne zajednice. Umesto toga, ovakva dela izazivaju osude koje prati tišina. Kao rezultat toga, arapskim vladama data je sloboda da sve više ućutkuju medije", poručio je Kašogi u svojoj kolumni, prenosi AP.
Kašogi se osvrnuo i na praksu bliskoistočnih vlada da blokiraju pristup interneta, kako bi u velikoj meri kontrolisali informacije dostupne njihovim građanima.
"Arapski svet se suočava sa sopstvenom verzijom Gvozdene zavese, koju su uveli ne samo spoljni akteri, već i unutrašnje sile koje se bore za moć", navodi se u kolumni, dostavljenoj "Vašington postu" dan nakon Kašogijevog nestanka.
Ključno je, smatra Kašogi, da arapski glasovi imaju platformu sa koje se mogu čuti.
"Patimo od siromaštva, lošeg vođenja i jadnog obrazovanja. Kroz stvaranje nezavisnog međunarodnog foruma, izdvojenog od uticaja nacionalističkih vlada koje seju mržnju kroz propagandu, obični ljudi u arapskom svetu bili bi u mogućnosti da se pozabave problemima sa kojima se njihova društva suočavaju", napisao je Kašogi.
"Vašington post" je prvobitno imao želju da kolumnu objavi nakon što se Kašogi ponovo pojavi, međutim, jedna od urednica lista, Karen Atija, poručila je u svom komentaru da shvata da se Kašogi neće pojaviti.
"Ova kolumna savršeno oslikava njegovu (Kašogijevu) strast i posvećenost slobodi arapskog sveta. Slobodi, za koju je izgleda dao život", poručila je Atija.