Na Tesla festu duplo više patenata od izlagača
Međunarodni festival inovacija, znanja i stvaralaštva „Tesla fest” ove godine okupio je više od 100 izlagača, koji su prikazali oko 200 inovacija i novih tehnologija.
Festival je ugostio institute, fakultete, univerzitete i multinacionalne kompanije iz Kine, Rusije, Rumunije, Indije, Češke, Portugala, Sirije, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Republike Srpske i naše zemlje.
Da predstavljeni projekti, inovacije i patenti spadaju u sam vrh tehnologija potvrdio i predsednik 32. „Tesla festa” Anđelko Glavašević. Kako je rekao, odličan primer za to je štand kineskih izlagača na kojem se može naći nekoliko patenata iza kojih stoje veliki timovi naučnika, a jedan od njihovih pronalazaka „povukao” je za sobom još 40 patenata u vezi sa upotrebom komponenata iz algi za obogaćivanje hrane.
– Kod domaćih izlagača dominiraju inovacije iz oblasti energetske efikasnosti, medicine, hemije, te uređaji koji sprečavaju krađu struje, a ugostili smo fizičara koji je izložio zanimljivu ideju o „ukroćavanju” munja – naveo je Glavašević. – Osim toga, izlagači tokom festivala imaju priliku da pokažu stečena iskustva, saznanja i otkrića, da razmene ideje, ali i da ostvare poslovne kontakte.
Po njegovim rečima, Srbija je trenutno neopravdano na začelju Evrope po broju prijavljenih, zaštićenih i realizovanih patenata. Međutim, s obzirom na to da naša zemlja beleži ekonomski rast, on je uveren u to da će se uskoro preći s investicione ekonomije na inovacionu, koja se oslanja na inovacione potencijale domaćih pronalazača.
Prizor iz naučno-fantastičnih filmova naša ekipa zatekla je na izložbenom prostoru inovatora Gordona Janićevića iz Niša. On je posetiocima predstavio prototip elektro-medicinskog uređaja GEK 001, koji se, po njegovim rečima, može svrstati u domen kvantne medicine.
– U medicini smo otišli korak dalje i sad lečimo nanočesticama, odnosno naš uređaj emituje kontrolisane negativne elektrone koji regulišu odnos baza i kiselina u organizmu – objasnio je naš sagovornik, i dodao da uređaj GEK 001 leči širok spektar bolesti. – Patentiran je u Zavodu za intelektualnu svojinu, a sprovedena su brojna ispitivanja u Institutu „Mihajlo Pupin” da bismo potvrdili da je uređaj bezbedan za korišćenje. Čekamo odobrenje Ministarstva zdravlja i Agencije za lekove, a pribavljamo i sertifikate.
Gordon Janićević je najavio da bi za nekoliko meseci trebalo da stigne odobrenje Ministarstva zdravlja, nakon čega će se uređaj plasirati na evropsko tržište, gde ima najviše zainteresovanih.
Zanimljivu mašinu su prikazali đaci Mašinsko-saobraćajne škole iz Čačka. Učenik Mateja Zečević kazao je da je kompjuterski navođena glodalica napravljena u njihovoj školi da bi učenici mogli vežbati i da steknnu osećaj rada na mašini.
– Glodalica je sačinjena od aluminijuma da bi bila lakša, a s njom se može obrađivati aluminijum, drvo, čelik, pa čak i rezbariti ikone – kazao je Mateja, i dodao je u planu da se mogućnosti mašine poboljšaju. Međunarodni žiri će ocenjivati radove inovatora, a nagrade, u vidu zlatnih, srebrnih i bronzanih plaketa s likom Nikole Tesle, biće dodeljene sutra. Vlasniku najuspešnijeg pronalaska pripašće zlatna plaketa Svetske ogranizacije za intelektualnu svojinu.
S. Kovač