Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dr Josifovski dočekao pravdu posle 12 godina

11.10.2018. 12:24 12:29
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

NOVI SAD: Više od decenije nakon što je prijavio spregu lekara beogradske Hitne pomoći i pogrebnika, iza koje je delo protiv zdravlja ljudi, dr Borko Josifovski dočekao je presudu Višeg suda protiv državnih organa, da su nečinjenjem njega doveli u nepovoljan položaj u odnosu na druge uzbunjivače i učestvovali u zataškavanju afere.

Dr Josifovski kaže za “Dnevnik” da ova prva presuda u korist uzbunjivača donosi benefit i uzbunjivačima, ali i državi, “jer od uzbunjivača nema boljih kontrolora, što je prednost u borbi protiv korupcije i drugi pokušaji će biti sasečeni”.

Ovo je velika prekretnica u pravosuđu i najavljuje novi početak u sudskoj praksi, kao i političku volju da se to desi. Tužio sam Ministarstvo zdravlja, Agenciju za borbu protiv korupcije, Osnovno i Više javno tužilaštvo i policiju, a sud je presudio da su nečinjenjem mene doveli u nepovoljniji položaj u odnosu na druge uzbunjivače, kao i da su učestvovali u zataškavanju afere - priča dr Josifovski koji je i član udruženja “Doktori protiv korupcije”.

Sada je u pripremi uvid u sve spise iz tužbi koje sam podnosio, a sledeći potez mu je da ponovo pokrene radni spor, kako bi dobio nadoknadu za sve godine koje nije radio.

Ova presuda jeste satisfakcija, ali planiram i postupak protiv svih koji su izvršili krivično delo u aferi Hitne pomoći i koji su učestvovali u progonu. Da je ova afera rešena, ne bi bilo ni afere trgovinom listama čekanja za zračenje na Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, što je prijavila dr Bojana Bokorov, gde nisu sankcionisani oni koji treba da budu, niti bi bilo afere u Kraljevu s povećanom smrtnošću pacijenata na dijalizi. I sada pogrebnici dolaze pre Hitne pomoći, jer je to unosan biznis. Zašto bi ga neko prekinuo, ako niko nije kažnjen, ističe dr Josifovski.

Njegova borba počela je pre 12 godina, kada je bio direktor Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu. Pacijenti su se žalili zaštitniku prava pacijenata da pogrebnici dolaze pre ekipe Hitne pomoći ili zajedno s njima.

Posumnjao sam da se iza svega krije nešto strašno, jer na pozive prvog reda hitnosti, a to su životno ugroženi ljudi, pomoć se ili nije pružala ili se pružala kasno. Služba za analitiku utvrdila je kako se pozivaju uvek isti lekari, među kojima su prednjačila dvojica, bez obzira na to gde su se oni tada nalazili, a bilo je bližih ekipa. Kao direktor Hitne pomoći o tome sam prvo obavestio Ministarstvo zdravlja, ali tadašnji ministar dr Tomica Milosavljević nije reagovao. Pošto nisam želeo da se to dešava ljudima i da snosim odgovornost, na konferenciji za medije obavestio sam javnost o dešavanjima, jer je po meni to bio kriminal, priča dr Josifovski o događajima iz 2006.


Ministar zdravlja nudi mesto u timu

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar sastao se juče s Borkom Josifovskim i ponudio mu da bude deo tima Ministarstva zdravlja koji se bavi sprečavanjem korupcije u zdravstvu. On je ukazao na to da ogromna većina lekara radi odgovorno i savesno svoj posao, ali da ima pojedinaca koji imaju “drugačije interese” i da je cilj države i ministarstva da ih “izvuče iz sistema i stavi na stub srama”, da budu procvesuirani i kažnjeni.

Lončar je obećao da će lično potpisati krivične prijave za sve zdravstvene radnike za koje postoje dokazi da su umešani u korupciju, bez obzira na to da li se to desilo pre deset, petnaest godina ili pre deset dana.

Ne pada mi na pamet da budem ministar zdravlja i da budem gluv na takve pojave. Ogromna većina ljudi koji rade u zdravstvu, radi svoj posao najbolje što može, naglasio je ministar.

Josifovski se zahvalio ministru zdravlja što je pozvao uzbunjivač, istakavši da će razmisliti o ponudi da bude deo tima.


Ministarstvo je nakon toga poslalo Komisiju za vanredni stručni nadzor koja je od 53 slučaja utvrdila da je u osam trebalo da se radi reanimacija, a nije, i to u jednom slučaju izričito, a u sedam “ne može da se kaže da nije trebala reanimacija”, kao i još osam slučajeva gde ne postoji dokumentacija. Međutim, nije sprovedena istraga, a javno tužilaštvo se proglasilo nenadlženim.

Poslovni ugovori s pogrebnim preduzećima sklopljeni su još 90-ih godina. Doktori su uzimali novac od pogrebnika i u izveštaju pogrebna preduzeća navode koji doktor ih je uputio na te ljude, a uvek su to isti pogrebnici i isti lekari. Odmah sam smenjen s mesta direktora Hitne pomoći, i to telefonom, zato što sam “uznemirio javnost i ugrozio rad Hitne pomoći”. Na moje ime je bačena ljaga, jer je u pojedinim medijima predstavljaeno da sam, čuvajući fotelju, neosnovano optužio kolege, iako je Ministarstvo propisalo hitne mere da se ovakvi slučajevi više ne bi dešavali i da su za dva doktora napravila propuste u radu, navodi dr Josifovski koji je smenjen 20. septembra, a rešenje nikad nije dobio.

Na poslu je posle toga bio suočen s provokacijama, dobijao anonimne pretnje, pa i pretnje smrću i njemu i porodici, ali policija nije ragovala jer su pretnje bile sa sakrivenog broja. Uzeo je neplaćeno i godinu dana bio u Sudanu, a po povratku je radio na terenu, pa je premešten na centralu, da odgovoara na pozive. U Hitnu pomoć je stigao faks s navodnom prijavom pacijenta da ga je jedna doktorka iz Hitne pomoći savetovala telefonom da ode u njenu privatnu ordinaciju, što je pripisano njemu.

Od tada ne radim, osim po pozivu kao konsultant u privatnim ordinacijama, a ja imam dve specijalizacije i jednu subspecijalizaciju i bio sam saradnik za poslediplomske studije na fakultetu. Kasnije sam saznao da tog faksa, odnosno dokumenta nema u arhivi Ministarstva zdravlja, priča Josifovski.

U prethodnih 12 godina Josifovski je podneo mnoge prijave i pokretao sudske postupke, pa i protiv Agencije za borbu protiv korupcije, ali ih je Tužilaštvo odbacilo. Policija je našla da je on zloupotrebio položaj, jer su medicinskim tehničarima plate isplaćivane po koeficijentu većem od onog koji propisuje Odredba, iako on kao direktor koeficijente nije menjao.

Istraga protiv mene bila je 9. marta 2016. i obuhvatala je i dva direktora koji su me nasledili i koje sam prijavio za teške mahinacije, ali smo svi oslobođeni. Zato sam tužio i tužioca i Agenciju i policiju i Ministarstvo zdravlja, jer nisu radili svoj posao, služili su se kriminalnim radnjama i zataškali su aferu - objašnjava Josifovski i dodaje kako sve ovo pokazuje da je u pitanju kriminogena mreža koja deluje u okviru državnog sistema i ne dozvoljava da se pravda sprovede.

LJ. Petrović

U sledećem broju: Nema krivca zs trgovinu listama čekanja na zračenje

Piše:
Pošaljite komentar
Napokon presuda u korist uzbunjivača, bivšeg direktora Hitne pomoći

Napokon presuda u korist uzbunjivača, bivšeg direktora Hitne pomoći

03.10.2018. 14:51 14:53
Uzbunjivači štite, ne narušavaju sistem, imaju podršku države

Uzbunjivači štite, ne narušavaju sistem, imaju podršku države

05.06.2018. 11:55 12:27