Izvesna šira akademska saradnja Srbije i Kine
NOVI SAD: Jednodnevni skup pod nazivom „Seminar i sajam visokog obrazovanja Kine i Srbije“ (China – Serbia Higher Education Seminar and Exibition) održan je u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
Na skupu su učestvovali brojni predstavnici kineskih univerziteta i predstavnci akademske zajednice Srbije. U okviru seminara o visokom obrazovanju u sali Rektorata predstavilo se nekoliko univerziteta iz Srbije i Kine. Vođeni su razgovori o saradnji i aktivnostima izgradnje zajedničkih kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja između dve zemlje. Na seminaru su u fokusu bile teme vezane za izazove i mogućnosti studentske mobilnosti, međunarodni studentski servis, kvalitet i internacionalizaciju.
U holu zgrade Rektorata UNS održan je i Sajam visokog obrazovanja, u okviru kojeg su se kineski univerziteti predstavili na pojedinačnim štandovima. Sajam je pružio jedinstvenu priliku za uspostavljanje bilateralne saradnje kroz direktnu komunikaciju s kineskim univerzitetima, prvenstveno u području razmene akademskog osoblja i studenata na svim nivoima, ali i razvoja zajedničkih studijskih programa, kao i naučno-istraživačke saradnje.
- Ovo je izuzetna čast za naš Univerzitet u Novom Sadu koji je predstavnik cele Centralne i Istočne Evrope u saradnji, u oblasti obrazovanja s kineskim partnerima. Ovaj događaj je i potvrada našeg veoma privilegovnog položaja u saradnji s Kinom, koja je izuzetno otvorena za saradnju s našim univerzitetima – rekao je pred skup rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Dejan Jakšić. - Danas su ovde prisutni predstavnici 36 univerzita iz Kine, koji su došli da predstave velike mogućnosti studiranja i ponude našim studentima stipedije za studiranje u Kini. Sve što se radi, radi se za studenete. Izuzetno važan deo ovog susreta jesu i dogovori i sporazumi između naših i univerziteta u Kini, koji treba da otvore varta i za druge oblike saradnje, povezivanje u svim oblastima, u narednom periodu još intenzivniju saradnju. Kina je izuzetno veliki partner koji grabi krupnim koracima napred i u oblasti obrazovanja i nauke. Od kineskih partnera možemo puno da naučimo, a možemo im i puno toga pružiti u oblasti nauke i obrazoavanja, gde zaista ima puno prostora za povezivanje – rekao je rektor Jakšić.
Po rečima pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zorana Miloševića, ovo je prilika, već utvrđena dobrom privrednom saradnjom.
- Ono što je uradio predsednik Aleksandar Vučić i Kineska vlada zaista je impozantno. To je i jeste razlog zašto imamo privredni rast od četiri posto, zato što imamo nagoveštaj, ne samo modernizacije industrije, rudarstva, nego i onoga što daje realan osnov razvoja naše priverede, a to je tehnološki razvoj – istakao je sekretar Milošević. - Snažan podstrek svemu tome jeste naučna i saradnja u visokom obrazovanju. To što je uradila Kina u poslednjih 15-20 godina - utrostručila budžet za nauku, procentualno povećavši učešće u BDP-u, jasno govori o značaju takvog ulaganja. Potencijali kineske privrede nisu samo u masovnoj i jeftinoj proizvodnji, nego u orijentaciji na inovacije, na nove tehnologije, na ono što je već uveliko vidljivo u naučnom i privrednom svetu. S takvima se vredi družiti, a kada imamo jasne naznake da smo im partneri, onda je to zalog sigurne budućnosti, ne samo naše saradnje, već i naše konkurentnosti u svetskoj privredi i naučnoistraživačkoj delatnosti – rekao je Milošević.
Li Čušeng, predstavnik Kineske asocijacije za međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja kaže da je to najveća organizacija te vrste u Kini sa sedištem u Pekingu.
- Ovde smo s delegacijom predstavnika 36 univerziteta koji se nalaze širom Kine. Cilj nam je da produbimo saradnju između naših i univerziteta u Srbiji. Nadam se da će ova poseta rezultirati boljom saradnjom na akademskom nivou. prevashodno u pogledu razmene studenata, potencijalnih studenata iz Srbije koji bi studirali u Kini i kinskeih studenata koji bi studirali u Srbiji – reko je Li Čušeng.
Čeng Džun sa Nanfang Kodaše univerziteta za tehnologiju i nauku, kinesku saradnju sa svetom ilustruje činjenicom da na tom univerzitetu, koji se nalazi u najvećoj kineskoj provinciji Gaungdong, trenutno studira više od 1.000 studenata iz 81 zemlje.
- Nadamo se da će se tim studentima pridružiti i studenti iz Srbije u uveriti se u mogućnosti i kvalitete našeg univerziteta – kaže Čeng Džun.
U neposrednom razgovoru s predstavnicima kineskih univerziteta, u okviru postavljenih štandova, akademska i šira javnost imala je mogućnost da iz prve ruke dobije informacije o studijskim programima i uslovima studiranja na kineskim univerzitetima, kao i stipendijama za mobilnost akademskog osoblja i studenata.
V. Crnjanski