Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Održan komemorativni skup na Zejtinliku; prekrečeni grafiti anarhisti

29.09.2018. 10:05 17:26
Piše:
Foto: TANJUG/ VLADMIR DZUVEROVIC/ nr

SOLUN: Centralni komemorativni skup povodom velikog jubileja - 100 godina od proboja Solunskog fronta - održan je na srpskom vojničkom groblju Zejtinlik, u prisustvu više od hiljadu građana i zvaničnika iz Srbije i zemalja saveznica.

Obeležavanju 100. godišnjice jednog od najslavnijih trenutaka srpske istorije, koji se u svetu pamti kao simbol velike hrabrosti i požrtvovanosti srpskog naroda, prisustvuju izaslanik predsednika Srbije Nikola Selaković, ministar odbrane Aleksandar Vulin i predstavnici Vlade Franuske i grčkog predsednika Ženevijev Darijesek i Maria Kolja Caruha.

Nakon intoniranja himni Srbije i Grčke i polaganja venaca na spomen kosturnicu, Selaković je održao govor i poslao poruku o prijateljstvu i miru za koji se Srbija zalaže.

Pružena ruka Srbije stoji i danas kao i 1918. godine. Kao i pre 100 godina ne želimo da imamo neprijatelje već da gradimo prijateljstva, rekao je Selaković na “jednoj od najvećih svetinja koje Srbija ima - na srpskom vojničkom groblju na Zejtinliku  - mestu gde 7.441 srpski junak za slobodu počiva zajedno sa svojim savezničkim saborcima”.

Selaković je podsetio da je srpsko vojničko groblje u Solunu jedno od najznačajnijih simbola srpskog nacionalnog bića, simbol stradanja srpskog naroda na početku 20 veka.     

On je dodao da se za Prvi svetski rat ne kaže bez razloga da su to golgota i vaskrs srpskog naroda.         

Selaković je precizirao da je u Prvom svetskom ratu Kraljevina Srbija izgubila 1.247.435 ljudi - 23 odsto stanovnika odnosno 61 odsto muške populacije između 18 i 50 godina i dodao da kraja tim mukama ne bi bilo da nije bilo saveznika, Francuza, Grka, Britanaca, Italijana i Rusa.

Danas Srbija više nije sama ona vodi novu borbu - borbu za bolju budućnost, za našu decu i mir, a to je znak da će u toj borbi imati uspeha, rekao je on.

Selaković je između ostalog podsetio i na snagu srpskih boraca koji su za 45 dana stigli od Soluna do Beograda zbog čega se i danas kao legenda prepričavaju reči francuskih oficira da su srpski vojnici brži i od francuske konjice.


Prekrečeni grafiti anarhista

Grafiti koje je grupa grčkih anarhista ispisala ispred ulaza u srpsko vojničko groblje na Zejtinliku, kod Soluna, su prekrečeni.



Grupa grčkih anarhista noćas je pokušala da uđe na srpsko vojničko groblje na Zejtinliku gde se održava centralni komemorativni skup povodom velikog jubileja.

Ispred ulaza, s leve i desne strane crvenim sprejom ispisali su na grčkom: “Ne ratujemo za državu i boga” i “Ne treba ratovati za bilo koga”.

Anarhisti su sprečeni da uđu u groblje, ali ne i da razbacaju letke i ižvrljaju prostor oko kapije, rekao je čuvar groblja Predrag Nedeljković, naslednik čika Đorđa Mihailovića koji i danas u 91 godini na kapiji Zejtinlika dočekuje brojne posetioce tog značajnog skupa.

Nedeljković je rekao da je o incidentu obavešten Konzulat Srbije u Solunu koji će preduzeti potrebne korake.


Skupu su prisustvovali i ambasador Dušan Spasojević i konzul Siniša Pavić. Povodom velikog jubileja u Solun je stigao i izaslanik kraljice Velike Britanije Vojvoda od Kenta.

Vence su na spomenike su položile i delegacije Italije i Rusije.

Građane koji su rano jutros počeli da pristižu iz Grčke iz svih delova Srbije uključujući Kosovo, kao i iz Republike Srpske, na kapiji je dočekivao čuvar Đorđe Mihailović (91).

Proboj Solunskog fronta počeo u zoru 14. septembra 1918. godine, i rezultat te operacije bili su kapitulacija Bugarske, Austro-Ugarske i Nemačke, oslobođenje Srbije, prelazak srpske vojske u prekodrinske krajeve i stvaranje Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca, zajedničke države južnih Slovena, koja je proglašena u Beogradu 1. decembra 1918.


Unuk na Zejtinliku uz dedin grob na dan velikog jubileja

Među više od hiljadu građana koji su danas iz različitih krajeva Srbije došli na Zejtinlik gde je obeležen veliki jubilej, 100 godina proboja Solunskog fronta, bio je i Dragutin Cvetković iz okoline Vranja, unuk jednog od skoro 8.000 srpskih heroja poginulih za otadžbinu.

Cvetković je rekao da je srećan što je danas na ovako važan dan na srpskom vojničkom groblju u Zejtinliku.

"Pored dede sam koji je ostavio kosti ovde sa još 8.000 srpskih junaka i drago mi je što danas prisustvujem obeležavanju stogodišnjice proboja Solunskog fronta. Bili smo i na Kajmakčalanu", rekao je unuk Vasilija Stojanovića iz sela Stara Brezovica iz okoline Vranja.

"Moj deda prošao je sve - od Kolubare do Soluna", rekao je Dragutin. 

 


Kompletna rekonstrukcija Zejtinlika biće završena za 15 dana

SOLUN: Kompletna rekonstrukcija memorijalnog kompleksa Zejtinlik gde je danas održan centralni komemorativni skup povodom stote godišnjice proboja Solunskog fronta, biće završena za 15 dana, izjavio je danas u Solunu državni sekretar ministarstva za rad Negovan Stanković.

Stanković je podsetio da je Vlada Srbije za rekonstrukciju tog memorijalnog kompleksa na kome počiva skoro 8.000 srpskih junaka izdvojila 220.000 evra. 

Poručio je da će srpsko vojničko groblje za 15 dana dobiti izgled dostojan značaja koji ima za srpski narod i srpsku istoriju.

"Srbija ima više od 6.000 ratnih memorijala od toga 625 u 43 zemlje sveta", rekao je on i dodao da Srbija godišnje za održavanje ratnih vojnih memorijala iz budžeta izdvaja oko 50 miliona dinara.

Ono što sledi je obnova groblje Ooslobodilaca Beograda iz Drugog svetskog rata, najavio je Stanković.



 

Piše:
Pošaljite komentar
Vek od proboja Solunskog fronta

Vek od proboja Solunskog fronta

15.09.2018. 14:12 14:15
Okupljanje potomaka i poštovalaca solunskih dobrovoljaca u Somboru

Okupljanje potomaka i poštovalaca solunskih dobrovoljaca u Somboru

01.04.2018. 22:52 22:59