Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Fabrici: Konfiskovati imovinu stečenu korupcijom

26.09.2018. 10:39 10:43
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

BEOGRAD: Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici ocenio je danas da Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala koji je stupio na snagu 1. marta ide u dobrom pravcu i dodao da je sada potrebno staviti fokus na to kako da se ostvare rezultati.

"Sada kada smo postavili zakonski okvir moramo da vidimo kako ćemo doći do rezultata. Potrebni su nam konkretni, vidljivi rezultati", rekao je Fabrici u Palati Srbija na prvom okruglom stolu posvećenom uspostavljanju režima povodom tog novog Zakona.



Fabrici je ocenio da je potrebno da se vide rezultati konfiskacije imovine stečene korupcijom i pranjem novca što bi pokazalo da ne postoji nekažnjivost.



"Korupcija je kancer svakog društva, i borba protiv tog zla nije važna samo zbog evropskog puta Srbije i ekonomskog razvoja već i zbog građanja i njihovog osećaja pravde i poverenja u rad vlade", rekao je Fabrici. 



Šef delegacije EU je podsetio na izveštaje koje su uradili GREKO ali i EU koji ukazuju na nedostatke u radu na polju suzbijanja korupcije i pranja novca u Srbiji.



"Želimo veći broj presuda", poručio je Fabrici i dodao da optužnice moraju da dovedu do kazni i da javnost to prepozna.



"Kod neobjašnjivog bogatstva morate oduzeti imovinu", rekao je Fabrici.



Korupciju je teško otkriti, tu nema metka koji se šalje na balističku analizu, potrebno je pratiti tok novca da bi se došlo do krivičnog dela, kazao je on i dodao da zbog složenosti krivičnog dela i sudije i tužioci moraju da menjaju način razmišljanja u radu.



U tom cilju EU, kako je dodao, finansira obuku istražnih organa sa 3,2 miliona evra.

Kuburović: Za sedam meseci 142 presude za korupciju

Od stupanja na snagu novog zakona o borbi protiv organizovanog kriminala 1. marta ove godine, za prvih sedam meseci, Posebna odeljenja tužilaštava podnela su optužnice protiv 275 okrivljenih, a sudovi izrekli osuđujuće presude protiv 142 osobe, od kojih je njih 56 je osuđeno na kaznu zatvora, izjavila je danas ministarka pravde Nela Kuburović. 



Kuburović je istakla i da su tužilaštva gonila različita krivična dela, uključujući i nova, koja se u pravnom sistemu prvi put pojavljuju u izmenama Krivičnog zakonika iz 2016. godine, od kojih dominiraju krivična dela davanje mita, zloupotreba službenog položaja i pronevera u obavljanju privrednih delatnosti. 



“To govori da je naše pravosuđe i te kako sposobno da sprovede jednu veliku i zahtevnu reformu”, rekla je Kuburović na otvaranju konferencije "Primena Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizvanog kriminala, terorizma i korupcije". 



Ipak, ministarka je iznela i primedbu da u tim predmetima nismo došli do ozbiljnih rezultata u oduzimanju imovine stečene krivičnim delom. 



“Nismo zadovoljni brojem predmeta u kojima se imovina oduzima, ni količinom oduzete imovine. To treba da bude tema za razmišljanje i buduće aktivnosti policije, tužilaštva i sudova”, rekla je Kuburović. 



Ona je podsetila da je novi zakon, koji se primenjuje od marta ove godine, usvojen u novembru 2016. godine, a istog dana su usvojene i obimne izmene Krivičnog zakona, čime su , kaže, rešena neka pitanja koja su dugo bila problem, u zakonu i praksi. 



Ostavljen je dug period, do marta ove godine, za početak primene, kako bi se svi državni organi, policija, tužilaštva, sudovi, ali i drugi - Poreska uprava, Poreska policija, Carina, Agencija za borbu proitiv korupcije, upoznali sa novim načinom rada. 



U tom smislu, navela je da posebno odeljenje Tužilaštvo za organziovani kriminal prvi put ima zaposlene finansijske forenzičare, kao državne službenike. 



“Kada je prvi nacrt objavljen, u jesen 2015. godine, mnogi su se javili da ospore sadržinu ovakvog pristupa kao preambicioznu i nerelano sprovodivu. Ministarstvo i Vlada su uprkos svim preprekama i pokušajima raznih interesnih grupa da spreče donošenje i primenu ovakvog zakona o organizovanom kriminalu i korupciji i izmenjenog Krivičnog zakonika, ove zakone usvojili i od 1. marta ove godine počela je njihova primena”, rekla je Kuburović. 

Piše:
Pošaljite komentar