Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Digitalizovana zavičajna istorija Kovačice

25.09.2018. 12:57 13:03
Piše:
Foto: Biblioteka u Kovačici   Foto: Dnevnik.rs

KOVAČICA: Radi lakšeg čuvanja publikacija i davanja na korišćenje Opštinska biblioteka Kovačice je već digitalizovala važnije publikacije iz svog zavičajnog fonda u skladu sa uputstvima o digitalizaciji koje je izdala Narodna bibioteka Srbije.

Kako bi se pretvorile u digitalnu formu, publikacije su skenirane i obrađene kroz optičko prepoznavanje znakova, pa je pretraživanje olakšano. U ovom procesu digitalizacije publikacija strogo se vodilo računa o autorskim pravima, a sve su javno dostupne na zvaničnom sajtu biblioteke.

Najstarija publikacija iz zavičajnog fonda biblioteke datira iz 1863. godine, a ukupno je dostupno 30. U pripremi je još dodatnih deset koje će uskoro biti dostupne korisnicima. Sajt Opštinske biblioteke Kovačice sve je posećeniji, pa se mesečno beleži oko 15.000 poseta, a godišnje gotovo 180.000. Opštinska biblioteka Kovačice ima preko 2.500 korisnika, što je iznad republičkog proseka.

Pored digitalizacije, u okviru rada Opštinske biblioteke Kovačica, dostupne su i četiri elektronske čitaonice – u Kovačici, Padini, Debeljači i Crepaji. Posetioci i korisnici mogu da koriste ukupno devet računara sa pristupom internetu i mogu da pretražuju internet, rade na svojim dokumentima, skeniraju ili štampaju.

Dostupne su četiri elektronske čitaonice, u Kovačici, Padini, Debeljači i Crepaji, a sajt biblioteke beleži mesečno oko 15.000 poseta

Lane je objavljeno i izdanje „Digitalna Kovačica” na DVD-u, u kome se istorija ovog mesta našla na jednom mestu, a priredio ju je istoričar Miroslav Mlinarček, zaposlen u biblioteci.

Direktor ove ustanove Slobodan Stevanovski kaže da biblioteka ne radi samo ono što se može videti na prvi pogled spolja, na izdavanju knjiga i raznim manifestacijama, nego i značajnu delatnost koja se na prvi pogled ne vidi.

- Od 2003. godine mi smo započeli proceš digitalizacije kulturne baštine, istorijskih originalnih izvora vezanih za istoriju cele opštine Kovačica – naglašava Stevanovski.

U ovom digitalnom izdanju su obrađeni podaci iz prošlosti Kovačice, od 1458. godine, kada se prvi put pominje ovo mesto, pa do novije istorije o naseljavanju Slovaka u Kovačicu do Drugog svetskog rata.

- Obrađeni materijal je podeljen na dve celine, na knjige o istroijatu Kovačice i slike, pri čemu su slike predstavljene kao tematski i porodični albumi u kojima su stare fotografije slovačke narodne nošnje, razne porodične i druge fotografije iz prošlosti, od kojih je svakako vredna ona o otkrivanju spomeniku Svetozaru Miletiću iz 20-ih godina prošlog veka, zatim fotografije Dobrovoljnog vatrogasnog društva iz 1896. i 1902. godine. U posebnom albumu se vidi kako se razvijala i evoluirala slovačka narodna nošnja na ovim prostorima, a danas već jako retko možemo videti da žene nose takvu nošnju, uglavnom naše najstarije bake ih oblače, mogu se videti na svadbama ili kod članova folklornih ansambala – objašnjava Mlinarček.


Knjige na četiri jezika

Opštinska biblioteka Kovačica u svojim fondovima ima više od 83.000 knjiga, od kojih se oko 31 000 naslova nalazi se u Centralnoj biblioteci u Kovačici, gde je pođednak broj na slovačkom i srpskom jeziku. Preostalih 52.000 knjiga nalazi se u ograncima u Debeljači, Padini i Crepaji. U ovim ograncima su knjige na sva četiri jezika koji su u upotrebi u kovačičkoj opštini, na srpskom, slovačkom, mađarskom i rumunskom.


Svakako je raritet koji se nalazi i na izdanju „Digitalna Kovačica”, sačuvana dokumentacija kovačičkog dobošara Samuela Jonaša, koji je sačuvao sve naredbe ovdašnjih vlasti od 1934. do 1943. godine, a ovakva svedočenja su jedinstvena za proučavanje istorije Kovačice, pa i šire. Dobošar Samuel Jonaš bio je toliko pedantan da je sve naredbe koje je dobovao sa poznatim pozivom „Čujte i počujte” i sačuvao. Projekat „Digitalna Kovačica” rađen je u saradnji biblioteke sa Muzejom „Mihajlo Pupin” iz Idvora.

Opštinska biblioteka Kovačice trudi se da dečjim kreativnim radionicama, promocijama knjiga i drugim sadržajima da pored bibliotečkog bude i informatički centar.    

M. Mitrović

 

Projekat „Kovačica danas“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.

Piše:
Pošaljite komentar
Strategija razvoja opštine Kovačica na javnom uvidu

Strategija razvoja opštine Kovačica na javnom uvidu

25.08.2018. 14:12 14:18
U Opštini Kovačica u toku serija radionica

U Opštini Kovačica u toku serija radionica

12.07.2018. 13:27 13:34
U Opštini Kovačica: Budžet uvećan rebalansom i zaduženjem

U Opštini Kovačica: Budžet uvećan rebalansom i zaduženjem

18.04.2018. 22:53 23:10