Bogdanka Šugić iz Begeča: Sapune prave ljubav i kozje mleko
U poslednje vreme ljudi se sve više okreću prirodi i njenim lekovitim dejstvima, tražeći alternativnije pristupe u lečenju projnih zdravstvenih problema.
Istražujući tržište prirodne kozmetike, nailazimo na domaćicu Bogdanku Šugić, koja živi u Begeču i ručno pravi domaće sapune od kozjeg mleka, ne koristeći nijednu hemijsku supstancu.
„Poslednje tri godine se bavim proizvodnjom sapuna od kozjeg mleka i neki u svom sastavu imaju lekovite biljke kao prirodni dodatak“, rekla je za “Dnevnik” Bogdanka Šugić.
„Počela sam da ih pravim zbog ćerke, koja je dete s posebnim potrebama i 30 godina je lečena od otvorenih rana po telu, a preporučio mi ih je doktor, tako je sve počelo. Za deset meseci upotrebe tih sapuna zatvorili smo rane, a njihova tajna je što se prave se s ljubavlju, ali svakako u lekovitosti kozjeg mleka i bez dodataka hemijskih sredstava, jer tako jedino moja ćerka može da ih koristi.“
Kako kaže Bogdanka, u selu se pročulo da ručno pravi sapune od kozjeg mleka te su meštani koji imaju nekih dermatoloških problema počeli da dolaze i pitaju da li mogu da kupe njene proizvode. Ne isplati se mnogo, ali njoj dobro dođe novac od prodaje, jer je samohrana majka deteta koje zahteva 24-satnu negu, te ne može ni da se zaposli.
„Pravim ih noću jer ne sme da se desi da u kući nema kozjeg sapuna, a za jednu turu treba da prođe i nekoliko meseci da bismo dobili gotov proizvod jer nema hemije koja bi ubrzala taj proces“, rekla je Bogdanka Šugić.
„Nemam svoje koze, što je otežavajuća okolnost, ali ne mogu ni da ih držim, jer ne bih mogla u potpunosti da im se posvetim, tako da mleko kupujem. Po recepturi koju ja koristim, sapuni se ne kuvaju da se ne bi izgubilo 50 odsto lekovitosti kozjeg mleka, već sazrevaju sušenjem. Sama procedura nije komplikovana, ali je proces dugotrajan. Kada masa bude dovoljno žitka, pokušavam da napravim razne oblike i budem kreativna, a neke obogaćuje i izbor od 24 lekovite biljke.“
Po rečima naše sagovornice, za 10-12 sapuna potrebno je deset litara mleka, a suština ovog sapuna leži u lekovitosti kozjeg mleka, ne biljaka, one su tu samo da dezeni sapuna budu interesantniji i pojačaju ugođaj. Od biljaka najčešće koristi neven, kantarion, žalfiju, ruzmarin, koprivu, laneno seme, proso i slično...
Tekst i foto: I. Mikloši
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” sufinansiran je od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.