Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Groznica Zapadnog Nila odnela ukupno 25 života

06.09.2018. 08:23 14:38
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Na teritoriji Srbije do juče registrovana su 262 slučaja oboljevanja od groznice Zapadnog Nila, sa 25 smrtnih ishoda koji mogu da se dovedu u vezu s ovim virusom, saopštili su epidemiolozi Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Od početka praćenja do juče, Slučajevi groznice Zapadnog Nila prijavljivani su u Južnobačkom okrugu (46 osoba), Južnobanatskom (38), Podunavskom (14), Braničevskom (8), Zapadnobačkom (6), Sremskom (6), Kolubarskom (6), Severnobanatskom (5), Srednjebanatskom (4), Mačvanskom (1), Zlatiborskom (1) i Raškom okrugu (1) kao i na teritoriji Grada Beograda (126).

Skoro 80 odsto zaraženih ovim virusom nema nikakve simptome i znake bolesti. Kod manjeg procenta zaraženih osoba, približno 20 odsto, simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, s naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i uvećanim limfnim žezdama.

Da bi slučaj infekcije virusom Zapadnog Nila bio potvrđen kod pacijenta uz ispoljenu kliničku sliku neuroinvazivnog oblika bolesti (meningitis, encefalitis, meningoencefalitis), neophodno je da se potvrdi prisustvo odgovarajućih antitela u likvoru. Infekcija virusom Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje, odnosno oboljenje koje je najviše zastupljeno u periodu najveće aktivnosti vektora – komaraca, a zvanično je prvi put registrovana u humanoj populaciji na teritoriji Republike Srbije krajem jula 2012. godine.


Tigrasti komarci veliki problem

U Novom Sadu pre tri nedelje prvi put su pronađeni azijski tigrasti komarci koji prenose virus Zapadnog Nila, ali i neke druge bolesti, uključujući žutu groznicu, denge groznicu, japanski encefalitis i druge bolesti. Osam jedinki pronađeno je u parku kod Železničke stanice, jedna je otkrivena u Futoškom parku i odmah su uništeni. Tokom 2007. u italijanskoj provinciji Raveni ova vrsta komarca izazvala je izbijanje bolesti čikungunja, koja napada zglobove. Tri godine kasnije u Francusku i Hrvatsku donet je virus denga groznice. Reč je o invazivnoj vrsti komaraca, poreklom iz jugoistočne Azije, koja se poslednjih godina pojavljuje po Evropi. Za reprodukciju im je dovoljna i izuzetno mala količina vode i vrlo su agresivni.


Imajući u vidu iskustva kako okolnih tako i naše zemlje, prvi oboleli se registruju uglavnom u drugoj polovini jula, a najveći broj obolelih osoba prijavljuje se tokom avgusta. Do 30. avgusta ove godine u zemljama Evropske unije u humanoj populaciji prijavljeno je 710 slučajeva i to: u Italiji 327, Grčkoj 147, Rumuniji 117, Mađarskoj 96, Francuskoj 11, Austriji 8, Hrvatskoj 3 i Sloveniji 1. Pored toga, u Izraelu je prijavljeno 49 slučajeva i na Kosovu tri slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila. U istom periodu u zemljama EU registrovana su 42 smrtna ishoda koji mogu da se dovedu u vezu sa oboljevanjem od groznice Zapadnog Nila i to: u Grčkoj (16), Italiji (13), Rumuniji (12) i Francuskoj (1). Pored toga, na Kosovu je registrovan jedan smrtni ishod.

- Od 2012. do 2017. godine na teritoriji Srbije registrovano je ukupno 574 slučaja groznice Zapadnog Nila. U istom periodu beleži se i 61 smrtni ishod koji može da se dovede u vezu sa oboljevanjem od groznice Zapadnog Nila - navode u “Batutu”.

Groznica Zapadnog Nila je virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komaraca. Glavni vektor, odnosno prenosilac je vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica, u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni, odnosno takozvani slepi domaćin, jer se infekcija virusom Zapadnog Nila s njega dalje ne prenosi.

U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji podsećaju na simptome neuroinazivnog oblika bolesti, trebalo bi se odmah javiti izabranom lekaru.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar