U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog izložba posvećena Mileni Pavlović Barili
U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u četvrtak u 19 časova biće otvorena izložba „Maison Barilli: Belgrade/New York“ („Modna kuća Barili od Beograda do Njujorka) posvećena delu poznate slikarke, modne ilustratorke i dizajnerke Milene Pavlović Barli (1909 - 1945).
Postavka, čiji su autori Stefan Žarić i Violeta Tomić, realizuje se u saradnji sa Fondacijom Milenin Dom – Galerijom Milene Pavlović Barili iz Požarevca, rodnim mestom ove internacionalne umetnice. Ovom izložbom Spomen-zbirka ujedno obeležava Dane evropske baštine 2018, kao odgovor na temu „Evropska godina kulturnog nasleđa – umetnost deljenja“.
Postavka je bazirana na master radu Stefana Žarića „Modna ilustracija Milene Pavlović Barili (1926–1945)“, koji je prošle godine dobio Nagradu Spomen-zbirke Pavla Beljanskog za najbolji diplomski rad iz istorije umetnosti. Izložba sa 52 eksponata predstavlja prvu postavku u istoriji nacionalne istorije umetnosti posvećenu isključivo modnim ilustracijama srpske multimedijalne umetnice pružajući uvid u do sada malo poznatu celinu njenog rada, kao i bogat dokumentarni materijal o životu umetnice u različitim metropolama u kojima je živela i stvarala. Izložbu koja je premijerno prikazana u Galeriji Milene Pavlović Barili u Požarevcu u decembru 2017, prati publikacija „Jedna studija o visokoj modi i visokoj umetnosti“, koja akcentuje Milenine angažmane na polju visoke mode.
Milena Pavlović Barili umetničku karijeru je započela je upravo kao modna ilustratorka, njena ilustracija našla se i na naslovnici američkog “Voga”, a modnom ilustracijom bavila se sve do svoje prerane smrti u američkoj modnoj prestonici, Njujorku, 6. marta 1945. Uz Nadeždu Petrović i Marinu Abramović, ona je najizlaganija srpska umetnica. Uprkos činjenici da je Milena Pavlović Barili dosledno transponovala svoje modno stvaralaštvo u slikarstvo i obrnuto, dosadašnja kritika, kao ukazuje Stefan Žarić je uglavnom primat davala likovnoj, „pravoj“ i „čistoj“ umetnosti, smatrajući Milenine angažmane u polju mode drugorazrednim.
Na izložbi u Spomen-zbirci biće predstavljene do sada neizlagane i nepublikovane modne ilustracije od kojih su neke objavljivane u časopisima poput „Voga” i „Harpers bazara”. Posetioci izložbe biće u prilici da vide i kreacije renomiranih modnih dizajnera, Zvonka Markovića i Dragana Smiljanića nastale po uzoru na veo kao referentni simbol likovnog i modnog stvaralaštva Milene Pavlović Barili. Izložba ima četiri celine, od kojih svaka predstavlja po jednu grupu modnih ilustracija, tačnije po jedan grad u kom je umetnica stvarala svoje modno nasleđe – Beograd, Minhen, Pariz, Njujork. Ovakvim konceptom ukazuje se na važnost domaće umetnice za svetsku istoriju umetnosti i mode, a kroz inovativan pristup – istoriju, teoriju i muzeologiju mode – tumače se manje poznati fenomeni nacionalne kulturne baštine, navode autori.
Tokom trajanja izložbe, do 28. oktobra, u okviru pratećeg programa biće organizovana autorska tumačenja i razne promocije – publikacije, dokumentarnog filma Maje Skovran u produkciji RTS, kreacije domaćih modnih dizajnera inspirisane Mileninim modnim stvaralaštvom. Izložbeni projekat je već poprimio međunarodni karakter jer ga je autor prezentovao u Londonu, na konferenciji Nenj Researć in Dreš History u aprilu, brendirajući modne ilustracije Milene Pavlović Barili kao modno nasleđe Srbije i sastavni deo korpusa evropske i svetske kulturne baštine.
N. Popov